Ayın Yapısı ve Özellikleri

AYIN YAPISI ve ÖZELLİKLERİ:

Gökyüzüne baktığımızda gördüğümüz ay dünyanın doğal bir uydusudur. Ay güneşten gelen ışınları yansıtmaktadır, kendisi bir ışık kaynağı değildir. Ay küre şeklinde bir gök cismidir.

Dünya Ay’a göre çok büyüktür. Dünyanın çapı ayın çapından 4 kat daha fazladır. Dünyanın içine yaklaşık olarak 64 tane ay sığabilir. Ay dünyadan küçük olmasına rağmen gökyüzüne bakıldığında Güneş kadar büyük görülmektedir. Aslında bunun nedeni ayın dünyamıza yakın Güneşin ise çok uzak olmasıdır. Ay dünyamıza 380 bin km uzaklıktadır. Güneş ise 1 500 000 km uzaklıktadır.

 Ayın büyüklüğü

Ay hem kendi ekseni etrafında hem de Dünyanın etrafında dönmektedir. Ayın kendi etrafında dönme hızı ve Dünyanın etrafında dolanma hızı eşittir. Bu nedenle biz hep ayın aynı yüzünü görmekteyiz. Ayın dünyadan görülmeyen yüzüne karanlık yüz denir.

Aya ilk olarak 1969 yılında Apolla 11 isimli uzay aracı ile Edwin Aldrin ve Neil Armstrong gitmişler, aya ilk ayak basan kişi Neil Armstrong olmuştur.

Ay da dünya gibi katmanlardan oluşmuştur. İçten dışa doğru çekirdek, manto ve kabuk olmak üzere üç katmanı vardır. Ayın yüzeyi pürüzsüz değildir. Üzerinde kayalıklar, düzlükler, vadiler, dağlar ve çukurlar (krater) vardır.

Ayda çekim kuvveti vardır. Yani ayda olan varlıklar uçmazlar. Kütlesi küçük olduğu için çekim kuvveti Dünyanın çekim kuvvetinin 1/6’sı kadardır. Bu nedenle dünyadan Aya giden insanların ağırlığı 1/6 oranında azalır. Ayın atmosferi çok ince olduğu için yok kabul edilir.

Ayın Yapısı Ve Hareketleri - KozanBilgi.Net

Atmosferi olmadığı için su ve hava yoktur. Bu nedenle insanların yaşaması için elverişli değildir. Atmosferi olmadığı için ayda yağmur, kar, bulut ve rüzgâr gibi hava olayları olmaz. Hava olayları olmadığından ayın yüzeyine oluşan bir iz yok olmaz. Yıllar önce oluşan bir ayak izi bozulmadan kalabilir.

Ay'ın Yapısı ve Özellikleri Konu Anlarımı ve Konu Özeti ile ...

AYIN ÖZELLİKLERİ

Kütlesi küçük olduğu için çekim kuvveti Dünyanın 1/6 kadardır.

Su ve toprak bulunmaz.

Atmosferi yoktur. Yani ayda gaz yoktur.

Yüzeyi Güneşten gelen ışınlar nedeniyle gündüzleri çok ısınır geceleri ise çok soğur.

Isınma ve soğuma nedeniyle Ayda bulunan kayalar parçalanarak taşlara, kumlara ve en sonunda toz parçalarına dönüşür.

Üzerime düşen meteorlar atmosferi (koruyucu kalkan) olmadığından parçalanmazlar ve derin çukurlar oluştururlar.

Hava olayları olmaz. (yağış, rüzgar vb.)

1 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Neden Su İçmeliyiz? – Suyun Faydaları!

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478