Beyin Yapısı ve Çalışma Sistemi

Gözün, okumadaki tek işlevi çektiği fotoğrafları beyne göndermektir. Bunun dışında okumayla ilgili bütün işleri beyin yapar. Kafatasımız içinde bulunan, sağ ve sol lob olmak üzere iki bölümden oluşan organımıza beyin diyoruz. Beş duyumuzun ( görme, koklama, duyma, dokunma, tatma) komutanı beynimizdir. Hareketlerimizin merkezinde beynimiz vardır. 

Vücudumuzun sol kısmını beynin sağ lobu, sağ kısmını sol lobu kontrol eder. Bu durumun nedeni hareket sinirlerinin omuriliğimizden çapraz bir şekilde geçmesidir. Beynimiz aynı zamanda öğrenmeyi, konuşmayı, okumayı, yazmayı, bilgiyi depolamayı ve pek çok işlemi gerçekleştirir. Sol beynimiz mantıksal düşünürken sağ beynimiz duyguları yönetir. Sol beynimiz parçalara, sağ beynimiz bütüne odaklanır.  Gelin beyninizin hangi tarafının daha baskın çalıştığını öğrenelim. Fotoğraftaki gibi iki elinizi parmaklarınız birbirine geçecek şekilde birleştirin. Hangi başparmağınız üste geldi? Sağ mı sol mu? Hangi elinizin başparmağı en üste geldiyse beyninizin o yönü diğerine göre biraz daha gelişkindir. Eğer sol beyniniz gelişkinse detaycı, mantıklı, sayıları seven bir insan olma ihtimaliniz yüksektir. Sağ beyniniz gelişkinse bütünsel, duygusal ve görsel olarak kendinizi geliştirme ihtimaliniz yüksektir.  

Anlayarak hızlı okumada da beynimizin işlevi çok önemlidir. Okuma eylemini gözün yardımıyla yapmasının yanı sıra tamamlama ve bütünü görme özelliklerimizi de beynimiz yapar.  Yukarıdaki testte sağ beyni aktif çıkanlar diğerlerine oranla birazcık daha şanslıdır. Çünkü sağ beynimiz görsel zekâmızı kontrol eder. Bizim de sizden istediğimiz görsel zekânızı kullanarak sözcükleri ikili, üçlü guruplar halinde görmenizdir. Sol beyni daha baskın kullananlar “biz hızlı okuma öğrenemeyecek miyiz?” diye düşünmesinler. Merak etmeyin. Düzenli yapacağınız alıştırmalar sağ beyninizi hareketlendirecektir. Ayrıca günlük yaptığınız hareketleri değiştirerek beyninizin her iki bölümünü de eşit şekilde çalıştırabilirsiniz. Örneğin diş fırçalarken kullandığınız eli değiştirerek işe başlayın. Yürüyerek ya da bisikletle gittiğiniz yerlere farklı yollar kullanarak gidin ve daha pek çok şeyi, her zaman yaptığınızdan farklı şekilde yapın. 

Yapılan araştırmalar bazı insanların beynin her iki bölümünü de eşit şekilde kullanabildiğini gösteriyor.  Beynimiz vücudumuzdaki diğer organlara göre çok daha aktiftir ve sürekli çalışır. Bu nedenle vücudumuzdaki enerjinin % 20 sini tüketir. Dolayısıyla beyin sağlığımız için beslenme çok önemlidir. Protein, doymamış yağ ve vitamin dolu besinler tüketmek beynimizi besler. Beyin sağlığımız için yumurta, yoğurt, et, balık, ceviz, yeşillik, kuruyemiş gibi gıdaları sık yemeye çalışalım.

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Tarihteki En Büyük Seri Katiller

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478