Çocuklar için büyük tehdit! Mavi Bebek oyunu nedir?

Mavi Balina ve Momo ardından çocukların yaşamını tehlikeye atan bir başka oyun daha ortaya çıktı. Mavi Bebek ismi verilen oyunda da tıpkı diğerlerinde olduğu gibi muhtelif talimatlarla ilerleniyor ve ufaklıklara zarar verilebiliyor. Peki Mavi Bebek oyunu nedir?

Birçok çocuğun yaşamını kaybetmesine neden olan Mavi Balina ve Momo oyununun arkasından şimdi de çocuklarımız için bir başka tehlikeli oyun Mavi Bebek çıktı. Oyunu oynayan küçüklere verdikleri talimatlarla kendisine ve çevresine zarar vermesine yol açan, hatta intihara sürükleyen bu tehlikeli oyun da vehamet saçıyor.

MAVİ BEBEK OYUNU NEDİR?

Mavi Bebek oyunu için genel olarak banyo tercih ediliyor. Fiziksel tepkiyle oynanılan oyunda banyo ışıkları söndürülüyor ve çocuk elindeki telefonu bir süre sanki bir bebek tutuyor gibi sallıyor.

Söylenenlere göre ise elinizde telefonu salladıktan sonrasında kolunuzda bir ağırlık hissetmeye başlıyorsunuz. Yine bir oyunu oynayanların iddiasına göre bebeğin tırnakları çocuğun koluna batıyor. Oyunda mavi bebeğin anası oyuncuya sesleniyor ‘bebeğimi bırak’ diye. Oyunu o noktadan sonra bırakmayan çocukların akıl sağlığında ciddi problemler ortaya çıkabiliyor.

9 İLE 16 YAŞ ARASI ÇOCUKLARI HEDEF ALIYOR

Bu tür oyunlar daha çokbuluğluk öncesi evlatları ve ergen gençleri hedef alıyor diyen Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Mehmet Süleyman Atabek; “Bu oyunu düzenleyenler, belli etiketler kullanarak yahut sıkça ziyaret edilen gruplara mesaj atarak gençleri oyuna çağırmaya çalışıyorlar.

Oynayanlardan 50 günlük müddette çoğu şiddet içeren 50 direktif yerine getirmesini istiyorlar. Belli bir süre kimse ile görüşülmemesi, yüksek sesli müzik dinlenmesi, kol ve bacakların kesilmesi gibi aşamalar oyunda yer alıyor. Oyuncu gün geçtikçe oyundaki rolüne kendini kaptırıyor ve özdeşim kurabiliyor, kendini oyundaki görevi ile aynı kişigibi değerlendirebiliyor.

Oyunun hedef kitlesi olan dokuz ile onaltı yaş arası çocuklar oyundan daha oldukca etkilenebiliyorlar. 50. Günün sonucunda oyundaki kişi ile kendini aynı gören oyuncuya son aşama olarak yüksekten atlayarak ve kendini asarak intihar etme komutu veriliyor. İntihar vakaları da bu son aşamada görülüyor.” dedi.

MAVİ BEBEK OYUNU NEDEN TEHLİKELİ, ÇOCUKLARI NASIL ETKİLİYOR?

Küçük yaş grubundaki çocukları hedef alan bu oyunlar, yazışma aracılığı ile talimatlar veriyor. Diğer tehlikeli oyunlarda olduğu gibi yazışan kişi, oyunu oynayan hakkında bazı bilgilere ulaşıyor, bulunulan ortamdan görüntüler yakalıyor ve böylelikle siber zorbalık yapıyor. Gönderdikleri ses efektleri ile oyuncuların korkması hedefleniyor.

BAYB BLUE’YU OYNAMAK İÇİN GİZLİ BAĞLANTIYA GEREK YOK!

Küçük yaş grubundaki çocukları hedef alan bu oyunlar, yazışma aracılığı ile talimatlar veriyor. Diğer tehlikeli oyunlarda olduğu gibi yazışan kişi, oyunu oynayan hakkında bazı bilgilere ulaşıyor, bulunulan ortamdan görüntüler yakalıyor ve böylelikle siber zorbalık yapıyor. Gönderdikleri ses efektleri ile oyuncuların korkması hedefleniyor.

AİLELERE TAVSİYEM…

“Bu oyunla sosyal medya aracılığıyla çocuklara mesajlar gönderiliyor. Çocuklara mesaj yoluyla verilen talimatlarla oyun başlamış oluyor. Son dönemlerde bu alanla alakalı çok şikayet aldık. Ailelere tavsiyem bu konuda temkinli olmaları. Biz çocuklara dijital yetimler diyoruz çünkü çocuklar dijitale çok bağımlı ve evde aradıkları şeyi oyunlarda buluyorlar.”

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Hasankeyf nerede? Hasankeyf tarihi nedir?

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478