Tesla Araçları İçin Büyük İddia

Elektrikli araçlar hayatımıza gireli uzun yıllar olduğunu söyleyemeyiz fakat bu teknoloji büyük bir hızla gelişmeye devam ediyor. Sektöre büyük katkı sağlayan Tesla araçların bataryası için büyük sürprizlerle karşılaşabiliriz. Şirkete batarya sağlayan Çinli üretici, iki milyon kilometre gidebilme kapasitesine sahip bir bataryanın hazır olduğunu duyurdu.

Bu teknolojiyi hangi otomobil üreticisine tedarik edeceğini açıklamayan üreticinin Tesla ile kontratı bulunuyor. İki taraf arasındaki anlaşma sonucunda iki milyon kilometre yol alma kapasitesine sahip araçlar görebiliriz.

Tesla araçların bataryası için önemli adım

Elektrikli otomobil üreticilerinin bataryaları ortalama 96.000-240.000  kilometre kapasiteye sahiptir. Çinli üretici yeni bataryalarının kapasitesini açıkladıktan sonra bu bataryaların Tesla için kullanılıp kullanılmayacağı merak konusu oldu. Eğer üreticinin iddia ettiği gibi bu teknoloji hazırsa otomobil üreticileri bu kapasitedeki bataryalar için yarışa girecektir.

Bizleri asıl heyecanlandıran haber ise; aynı şirketle Tesla araçların bataryası için kontratı bulunması. Bu tedarik gerçekleşirse büyük bir yol gelişim açısından katedilmiş olacak. Şirketin yetkililerinden Zen Yuqun “Birileri sipariş etmek isterse üretime hazırız.” açıklamasında bulundu. İki şirket Şubat ayında Tesla Model 3 araçlar için ilgili anlaşmayı yapmıştı.

Halihazırda tedarik edilen standart ömre sahip bataryalarla bu yeni bataryaların arasında yüzde 10 maliyet farkı olduğu belirtildi. Kağıt üzerinde oldukça verimli bir teknoloji olduğunu söyleyebiliriz.

Elektrikli araçlar büyük talep görüyor

Araştırma şirketi Canalys’in raporuna göre 2019’un ilk üç ayına göre bu yılın ilk üç ayında elektrikli araçlara olan talep yüzde 72 oranında arttı. Bu oranın corona virüsü pandemisinde etkinlendiğini ve beklentinin yüzde 26 daha altında bir sonuç alındığını ekledi. Analistler bu büyümenin önemli nedenlerinden birini; şarj istasyonlarının artması olarak görüyor.

Haberin başında da belirttiğimiz gibi bu sektör oldukça hızlı gelişme kaydediyor ve müşterilerin beklentileri artıyor. Gün geçtikçe yeni gelişmelerin yaşandığı elektrikli otomobil sektörü corona virüsü pandemisi nedeniyle bir yavaşlama yaşamış olsa da bu onu durdurmuyor.

Bakalım ilerleyen günlerde Tesla araçların bataryası için nasıl gelişmelere tanıklık edeceğiz.

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Timur Kimdir !

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478