Windows 10 ‘un pazar payı düşüşte

Microsoft’un popüler işletim sistemi son rapora göre kan kaybediyor.

Yazılım devinin güncel işletim sistemi çıkış yaptığı günden bu yana pazar payınını arttırak bu güne geldi. Son rapor Microsoft’un canını sıkacağa benziyor.

NetMarketShare’in yeni paylaştığı veriler, Windows 10’un artık dört bilgisayardan birinde kullanıldığını söylemişti. Oyun dünyasında ise Microsoft’un o kadar iyi gitmediği, Valve’ın yeni verileri sayesinde ortaya çıktı.

Windows 10 kullanım oranı düşüşte

NetMarketShare’in gözlemine göre Windows 10 Şubat ayındaki %57.37’lik pazar payından geçtiğimiz ay %56.08’e gerilemiş. Gelişmede insanların evden çalışmaya başlamasıyla ofisteki Windows bilgisayarlarının aksine farklı işletim sistemi arayışına girmesinin etkisinin olabileceği düşünülüyor.

Özellikle de Canonical’ın Ubuntu 20.04 LTS’yi indirmeye sunduğu  son dönemde Ubuntu %0.27’lik payından %1.89’a yükselerek dudak uçuklatan bir artış yaşamış.

Bunun genel Linux kullanım oranına yansıması ise %1.36’dan %2.87’ye yükselme olarak gerçekleşmiş. Tabloda Linux dağıtımlarının son yıllarda giderek daha kullanıcı dostu hale gelmesiyle daha fazla dikkati üzerine çekmesinin önemli bir payı var.

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Lammers:”Seyircisiz F1 yarışının bize bir maliyeti olmamalı”

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478