Dünyanın Çözülemeyen 10 Büyük Sırrı

Salzburg Küpü

1885 Yılında Avusturya’da bulunan bu gizemli obje, Adolf Gurlt tarafından bir adet meteorit parçası olarak değerlendirildi. Fakat dahasonra Viyana Doğa Tarihi Müzesi’nin yaptığı araştırmalar doğrultusunda bunun insan üretimi olduğu ortaya çıktı. Yapılan hesaplara göre yaşı 60 milyon yıl öncesine dayanıyor.

 Çığlık Atan Mumya

Yüzünde acı verici bir ifade olan bu mumyanın gizemi ise içorganlarının hala duruyor oluşu. Normalde mumyalanma sürecinde kesinlikle görülmeyen bu durum, ilginç teorileri de beraberinde getiriyor. Bazı kaynaklara göre bu mumya III.Ramses’in oğullarından prens Pentewere’ye ait.

Hiç Sönmeyen Lambalar

Orta Çağ’da insanların keşfetmeye başladığı bu lambalar,herhangi bir yakıt olmadan yanmaya devam ediyor. Nasıl olduğu konusunda halabir fikir yok fakat pek çok korkutucu teori ortaya atılmış durumda. Zamanında bu lambaları araştıran insanları büyü ile suçlayıp öldürüyorlardı.

Panxian Mağaraları

300,000 Yıl kadar önce insanların yaşadığı bu mağaralar,insanlarla birlikte çok büyük hayvanlara da ev sahipliği yapmıştı. Biliminsanları bu tarih öncesi depolardan çok etkilenip araştırmaya karar verse bile, Panxian’ın sırrını hala ortaya çıkartamadı. Mağaraların deniz seviyesinden 1,600 metre yukarıda olması da başka bir ilginçlik.

 Dikenli Tahtın Hanımı

Milattan önce 2700 Yılından günümüze kadar gelen bu gizemliobje, şu ana kadar bulunan en ilginç yadigarlardan biri. Massimo Vidale tarafından bulunan obje, boğa kafasına sahip bir aracı sembolize ediyor. İçindede 15 tane insan figürü var. Nereden geldiği ve neyi sembolize ettiği bilinmiyor fakat bu değişik araçların ne olduğu konusunda hala fikirayrılıkları var

Galilee Denizinin Altındaki Gizem

2003 Yılında Galilee denizinin altında ortaya çıkan bu garip yapı, okyanus seviyesinde bir bronz çağı heykeline benziyor. Jeofizikçi Shmuel Marco’nun yaptığı açıklamaya göre bu yapı bir çeşit deniz yuvası olabilir. Bazı arkeologlar ise yapının daha sonradan sular altında kaldığını iddia ediyor.

Mısır Tapınağı’ndaki Gizemli Ayakkabılar

2004 Yılında Mısır’da bir tapınakta bulunan bu ayakkabılar, duvarın arasında kalan bir oyuğun içinde saklı bir şekilde 2,000 yıldır bekliyormuş.Eski ayakkabı uzmanı Andre Veldmeijer’e göre bu ayakkabılar gerçekten de “inanılmaz”. Bunun sebebi günümüze kadar çok iyi korunmuş birşekilde gelmeleri.

Baiae Tünelleri

Roma’daki Baiae tapınağı 2000 yıl önce çok ünlü bir noktaydı. İnsanlar burada ölümsüzlüğe sahip olabileceklerine inanırlar ve sıksık buraya gelirlerdi. 60’lar da Robert Paget ve Keith Jones’un gezdiği bu kalıntılar arasında, daha önce görünmeyen enteresan bir tünele rastlandı.Tünelin doğudan batıya doğru bir güneş çizgisi doğrultusunda tasarlandığını anlayan araştırmacılar, ritüel ve benzeri şeyler için bu noktaların kullanıldığının altını çiziyor.

Antelope Springs Ayak izi

1968 Yılında ailesiyle birlikte Antelope Springs’de ufak bir tatile giden fosil avcısı William Meister, trilobite fosili ararken bu ilginç ayakkabı fosilini buldu. 600 Milyon yıl yaşında olan bu fosilin altında iseezilmiş bir başka trilobite fosili var. Trilobite’ların yaşadığı ortamda böylesine basınçlı bir ayak izi fosili bulunması ise araştırmacıların şu ana kadar hala çözemediği bir şey.

Hellinikon Piramidi

Avrupa’da piramitlerin olduğunu biliyor muydunuz? Sadece Yunanistan’da 16 adet pramit var. Bunların en çok bilineni ise Argos’taki Hellinikon Piramidi. Argos yakınlarda olan bir savaşta düşenlerin gömülü olduğubu piramit milattan önce 3000 yılında yapılmış. Eğer yapılan hesaplar doğruysa bu Hellinikon’u Mısır piramitlerinden çok daha eski yapar. Fakat asıl gizem yaşında değil, kim yaptı, nasıl yaptı, bunların hiçbiri bilinmiyor. Hellinikon piramidinin nereden geldiği belki de asla öğrenilemeyecek.

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Aşık Veysel Şatıroğlu Kimdir? Hakkında Bilinmeyenler !

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478