Dünyadaki En Tehlikeli Hayvanlar

Akrep / The Deathstalker

‘Ölüm Avcısı’ (The Deathstalker) olarak bilinen bu akrep türü Başta Kuzey Afrika ve Ortadoğu olmak üzere akrep ile ilgili ölümlerin % 75’den sorumludur. Dünyanın en zehirli akreplerinden biridir. Türkiye’nin iki ölümcül akrep türünden biridir. Zehri diğer ölümcül tür olan kara akrep zehrinden iki kat daha kuvvetlidir.

Afrika Katil Bal Arıları

1950’lerde Brezilya’daki bal üretimini arttırmak için Batı bal arıları ile Afrika bal arılarının çaprazlanmasıyla üretilmiştir. Ancak 1957 yılında 26 kovan dolusu arı, laboratuvardan kaçarak vahşi doğaya salınmıştır. Birkaç yıl içerisinde tüm Brezilya’ya, 1980’li yıllarda tüm Güney ve Orta Amerika’ya, 1985 yılında ise Kuzey Amerika’ya ulaşarak yayılmışlardır. Boşalttıkları zehrin adı “meletin” adı verilen bir kimyasaldır. Karışım içerisinde bulunan fosfolipaz A2 ise, insan dokularına zarar verebilen bir kimyasaldır. Kimyasal  kısa  sürede böbrekleri iflas ettirir ve müdahale anında yapılmazsa, saldırının kişinin ölümüyle sonuçlanmasına neden olur.

Gergedan

Fillerden sonra dünyadaki en büyük kara hayvanlarından biridir. Bu cüssesine rağmen hantal değildir, hızı neredeyse 45 km/s’ti bulabilir. Sinirli bir gergedan bir insan için ölümcül olabilir.

Koni Salyangozu

Avustralya, Asya Pasifiği ve Endonezya’da yaşarlar. Gündüzleri suda kumda saklanırlar, geceleri ise avlanmak için suda gezinirler. Kancaları içinde 200 farklı bir zehir bulunduran iğne taşır. Boyu sadece bir el boyundadır. Bu etobur yumuşakça genelde balık yer. Bunların zehirleri bir insanı sadece 5-15 dk arası bir zamanda öldürür.

Kaya Balığı

“Dünyanın en zehirli balığı” olarak da bilinir, dikenlerine basmak bacağınıza ve en kötü ihtimalle hayatınıza mal olur. O yüzden bu balığı gördüğünüz zaman dikkatli olun .

Büyük Beyaz Köpekbalığı

Bütün dünyadaki ılıman sularda, dolayısı ile Türkiye’nin Akdeniz, Ege ve Marmara kıyılarında bulunur. Bazı kaynaklarda, Karadeniz’de de bulunduğu belirtilir. Balina, yunus, diğer köpek balığı türleri, deniz kunduzları, foklar, penguenler, ton balığı en favori yiyeceklerindendir. Yılda en az 10 insanın ölümüne neden olur.

Kara Mamba

Son derece saldırgan ve zehirli bir yılan türü. Anavatanı Afrika olup, dünyanın ikinci en uzun zehirli yılanıdır. Erişkin kara mambaların ortalama boyu 2,5 metre civarındadır. En büyükleri ise 4,5 metre kadar olabilirler. Kara mambalar isimlerini zeytin yeşiline çalan vücut renklerinden değil, ağızlarının içindeki siyah renkten alırlar. Eğer bir insan parmaktan ısırıldıysa, zehir dört saatte öldürebilir, ama yüz ya da gövdeden alınan bir ısırık insanı 20 dakikada öldürebilir

Kırbaç Yılanı

Küçük ama son derece zehirli bir kırbaç yılanıdır. Yılanın adı Afrikaca ve Felemenkçede “ağaç yılanı” anlamına gelir.

Kutu Denizanası

Kutu denizanası, dünyanın en zehirli canlıdır. Zehri bir insanı 90 dakika gibi kısa bir süre içinde öldürebilir. Dokungaçlarının boyu 3 metreyi bulmaktadır. Hint Pasifiği’nde yaşar.

Brezilya Gezgin Örümceği

Brezilya gezgin örümceği, dünyanın en tehlikeli örümceği ünvanıyla tanınmaktadır. Güney Amerika ormanlarında bulunmaktadır. Diğer örümcekler gibi bir ağa sahip değildir ve orman zeminlerinde hareket halindeyken görülebilirler. Örümceğin zehrinin 0.006 miligramı bir fareyi öldürmeye rahatlıkla yetmektedir.

Mavi Halkalı Ahtapot

Bir golf topu boyutlarında olsa da zehri 26 yetişkin insanı öldürmeye yetiyor.

Tuzlu Su Timsahı

Uzunlukları 4 ile 5,1 m arasında değişebilir. Oldukça yaşlı erkekler 6 m ve üstüne çıkabilmektedirler. Daha çok pusu kurarak avlanır. Bir süper avcı olan tuzlu su timsahı, böceklerden amfibilere, diğer sürüngenlerden balıklara kadar her şeyi avlayabilir.

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Mesut Özil baba oldu

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478