İstanbul’da Gezilip Görülmesi Gereken Yerler

İstanbul gezilecek yerler bakımından dünyanın en güzel şehirlerinin başında geliyor. İstanbul Boğazı, Ayasofya, Sultanahmet Camii, Kapalıçarşı, Yerabatan Sarnıcı, Galata ve Kız Kuleleri, İstanbul’da gezilecek yerler listemizdeki en önemli yerlerden sadece birkaçı…

Boğaz’ın hayat verdiği bu kadim kente ayırdığınız zamanın bir dakikasını bile boşa harcamamak niyetindeyseniz, sizin için hazırladığım kapsamlı İstanbul gezilecek yerler listesindeki seçeneklere göz atıp kendi programınızı kolayca oluşturabilirsiniz.

1. Topkapı Sarayı

Osmanlı İmparatorluğu, dünyanın en geniş sınırlara ulaşmış ve yüzyıllarca hakimiyetini sürdürmüş imparatorluklarından biri. Bu köklü tarihin ve ihtişamlı yapının 400 yıl boyunca yönetildiği, sultanların ve ailelerinin yaşadığı Topkapı Sarayı ise bütün görkemiyle Tarihi Yarımada’da görülmeyi bekliyor.

Osmanlı’nın en şatafatlı düğünlerinin, tahta çıkma törenlerinin ya da entrikalarının ve hüzünlü hikayelerine şahit olan bu sarayda burada kendinizi tarihin kollarına bırakarak eşsiz bir tarih ziyafetine ortak olabilirsiniz.

Topkapı Sarayı Müzesi ve Harem Gezisi’nde görülecek yerler arasında sarayın Harem bölümü, Hırka-ı Saadet Dairesi ve Has Oda bölümü, Babü’s Saade bölümü ve Köşkler Bahçesi bölümü bulunuyor.

 • Adres: Cankurtaran, 34122 Fatih/İstanbul
 • Ziyaret saatleri: 09.00-18.00

2. Ayasofya Müzesi

Dünyanın en tanınmış ibadethanelerinden biri olarak aynı yerde 3 defa inşa edilen Ayasofya, son halini 537 yılında aldı.

Ayasofya’nın ibadete açıldığı gün İmparator Justinianos’un, “Tanrım bana böyle bir ibadet yeri yapabilme fırsatı sağladığın için şükürler olsun” dediği ve Kudüs’teki Hz. Süleyman Mabedi’ni kastederek “Ey Süleyman seni geçtim” diye bağırdığı rivayet ediliyor.

İstanbul’un fethinden sonra cami olarak ibadete açılan Ayasofya’nın içine mihraplar, minber, müezzin mahfilleri, vaaz kürsüsü ve maksureler eklendi.

Ayasofya’da, Osmanlı Sultanlarının galip döndükleri seferlerden getirdikleri birçok değerli eser de sergileniyor.

Ayasofya 1935’ten beri müze olarak her yıl milyonlarca insan tarafından görülüyor.

 • Adres: Sultan Ahmet, Ayasofya Meydanı No:1, 34122 Fatih/İstanbul
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-19.00

3. Sultanahmet Camii

İç duvarlarını süsleyen çiniler nedeniyle yurt dışında “Blue Mosque” adıyla anılan Sultanahmet Camii’nin yapımı, Sultan I. Ahmet’in emri doğrultusunda 1609-1616 yılları arasında gerçekleştirilmiş.

Ayasofya’nın müzeye dönüştürülmesinin ardından İstanbul’un ana camisi unvanıyla onurlandırılan dini yapının iç kısmını görsel bir şölene dönüştüren 22.000 çini, İznik ve Kütahya’da üretilmiş. Külliyesindeki birçok yapıysa ne yazık ki günümüze ulaşmayı başaramamış.

 • Adres: Sultan Ahmet, Atmeydanı Caddesi No:7, 34122 Fatih/İstanbul

4. Süleymaniye Camii

Mimar Sinan’ın “kalfalık eserim” dediği, Osmanlı klasik mimarisinin en önemli örnekleri arasında gösterilen Süleymaniye Camii, 1551-1557 yılları arasında inşa edilmiş.

Konumu sayesinde ziyaretçilerine harika İstanbul manzaraları sunan dini yapının dış kısmındaki sadelik, içeride yerini son derece şık mimari detaylara bırakıyor.

Caminin bahçesinde, Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan’a ait türbeler bulunuyor. Mimar Sinan’ın türbesini ise Fetva Yokuşu’nun hemen başında sizleri bekliyor.

 • Adres: Süleymaniye Mah, Prof. Sıddık Sami Onar Caddesi No:1, 34116 Fatih/İstanbul

5. Galata Kulesi

528 yılında inşa edilen yapı, İstanbul Boğazı ve Haliç’e akim konumda, bir fener kulesi olarak inşa edilmiş ama dönem dönem zindan olarak da kullanılmış.

Kuleye birlikte çıkan âşıkların sonunda evlendikleri, kuleyle ilgili rivayetlerin en popüler olanı…

 • Adres: Bereketzade, Galata Kulesi, 34421 Beyoğlu/İstanbul
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-20.30

6. Yerebatan Sarnıcı

Gizemli atmosferi sayesinde gezginlerin hazırladıkları İstanbul gezilecek yerler listelerinde kendisine ilk sıralarda yer bulan Yerebatan Sarnıcı, 532 yılında inşa edilmiş.

Yapı, Bizans döneminde Büyük Saray’ın su ihtiyacını karşılıyormuş. Hatta dini konulardaki görüş ayrılıkları baş gösterene kadar Topkapı Sarayı için de aynı işlevi sürdürmüş.

 • Adres: Alemdar, Yerebatan Caddesi 1/3, 34110 Fatih/İstanbul
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-17.30

7. Dolmabahçe Sarayı

İstanbul Boğazı’na güzellik katan Dolmabahçe Sarayı, Osmanlı’nın son dönemlerine ışık tutan enfes bir mimari harikası. 1843-1856 yılları arasında inşa edilen sarayı özgün kılan her bir detayın altında Garabet Balyan ve oğlu Nikoğos’un imzası bulunuyor.

Geleneksel Türk Evi yapı stilinin Avrupai tarzda dokunuşlarla zenginleştirildiği sarayın görülmeye değer bölümleri olarak ana binadaki SelamlıkTören Salonu ve Harem öne çıkıyor. Yapıyı gezerken ayrıca Mustafa Kemal Atatürk’ün Yatak Odası’nı ziyaret etme fırsatı da bulabilirsiniz.

 • Adres: Vişnezade, Dolmabahçe Caddesi, 34357 Beşiktaş/İstanbul
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-16.30

8. Rumeli Hisarı

Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’un Fethi esnasında Karadeniz’den Bizans’a gelebilecek yardımları kesmek amacıyla 90 günde yapılan Rumelihisarı, amacına uygun olarak Boğazkesen Hisarı adıyla da biliniyor.

Üç büyük kulesi ve surlarıyla muhteşem bir yapı olan Rumelihisarı, Boğaz’ın iki kıyısının birbirine en çok yaklaştığı nokta’da Anadolu Hisarı’nın tam karşısında yer alıyor.

Bir zamanlar Rumelihisarı Konserleri gibi açık hava etkinliklerinin gerçekleştiği hisar, günümüzde müze olarak ziyarete açık. Rumeli Hisarı Müzesi’nde İstanbul’un fethinde kullanılan toplar, gülleler ve Haliç’i kapattığı söylenen zincirin bir parçası hala sergileniyor.

 • Adres: Yahya Kemal Caddesi, 34470 Sarıyer/İstanbul
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-19.00

9. Yedikule Hisarı

İstanbul'da Gezilecek Tarihi Yerler: Yedikule Zindanları

Aslında Bizans Dönemi’nde misafir kralların ağırlanması için inşa edilen yapı Fatih Sultan Mehmet döneminde eklenen 3 kule ve surlarla son halini alarak bir askeri garnizona dönüştürülmüş.

Bugün ise Türkiye’nin ve İstanbul’un en büyük açık hava müzelerinden biri olan Yedikule Hisarı Müzesi, İstanbul Fatih’te görülecek tarihi mekanlar listesinde önemli bir yere sahip.

 • Adres: Yedikule Meydanı Sokak, Fatih / İstanbul

10. Taksim Meydanı & İstiklal Caddesi

Kadim kentin gündelik yaşamını merak ediyorsanız, İstanbul gezilecek yerler listenizde Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi’ne yer ayırabilirsiniz.

Meydan, eski cazibesinden uzaklaşmış olsa da Cumhuriyet Anıtı’nın varlığı sayesinde bence ziyareti fazlasıyla hak ediyor. Keza İstiklal Caddesi de Salt Beyoğlu, Borusan Kültür ve Sanat Merkezi gibi mekânları sayesinde halen daha kentin kültürel yaşamına yön veriyor.

Cadde boyunca ayrıca Mısır Apartmanı, Elhamra Pasajı, Galatasaray Lisesi gibi mimari açıdan gösterişli yapılar birbiri ardına sıralanıyor.

11. Haydarpaşa Tren Garı

Eminönü’nden Kadıköy’e geçerken göze çarpan o zarif ve ihtişamlı yapı, Haydarpaşa Tren Garı.

Anadolu’dan gelen trenlerin son durağı olan Haydarpaşa Tren Garı, 908’de İstanbul – Bağdat Demiryolu hattının başlangıç istasyonu olarak inşa edildi.

Son yıllarda Haydarpaşa, Kitap Fuarı gibi kültürel aktivitelerle de adını duyuran gar, içerisinde yer alan restoranlarla da Kadıköy’de gezilecek yerlerin en önemlisi.

12. Kız Kulesi

Zarafetiyle Üsküdar sahilinden manzara seyretmeyi çok daha keyifli hale getiren Kız Kulesi, Boğaz’daki gemi kontrolünü sağlamak adına Atinalı Alkibiades tarafından M.Ö. 410 yılında inşa ettirilmiş.

Roma döneminde kent savunmasına destek olması amacıyla güçlendirilen yapı, tarihi boyunca birçok hikâyeye konu olmuş. Kule, şimdilerde ise restoranı aracılığıyla ziyaretçilerine hoş vakit geçirme fırsatı tanıyor.

 • Ziyaret Saatleri: 09.00-19.00

13.Ortaköy Camii 

Büyük Mecidiye Camii ya da halk arasında bilinen adı ile Ortaköy Camii, İstanbul Boğaziçi’nde Beşiktaş ilçesinin, Ortaköy semtinde sahilde bulunan Neo Barok tarzında bir camiidir.

Cami, Sultan Abdülmecid tarafından Mimar Nigoğos Balyan’a 1853 yılında yaptırılmıştır. Oldukça zarif bir yapı olan cami Barok üslubundadır. Boğaziçi’nde eşsiz bir konuma yerleştirilmiştir. Bütün selatin camilerinde olduğu gibi harim ve hünkar bölümü olmak üzere iki kısımdan oluşur. Geniş ve yüksek pencereler Boğaz’ın değişken ışıklarını caminin içine taşıyacak biçimde düzenlenmiştir.

Merdivenle çıkılan yapının tek şerefeli iki minaresi vardır. Duvarları beyaz kesme taştan yapılmıştır. Tek kubbenin duvarları pembe mozaiktendir. Mihrap mozaik ve mermerden, mimber ise somaki kaplı mermerden yapılmıştır ve ince bir işçiliğin ürünüdür.

14. Aya Yorgi Manastırı

Prens Adaları’nın en büyüğü olan Büyükada, her yıl her yıl yüz binlerin akınına uğruyor. Bisikletle adayı turlayıp, enfes balıklarla karnınızı doyurmak dışında Büyükada’da yapmanız gereken bir şey daha var: Aya Yorgi Manastırı’na çıkmak.

1751’de inşa edilen eski kilise ve sonradan eklenen yapılarıyla Aya Yorgi Kilisesi, Büyükada’nın en yüksek yeri olan Yücetepe’de yer alıyor.

Her yıl, 23 Nisan ve 24 Eylül’de farklı inançlardan birçok insanın ortak dualarda ve dileklerde buluşmak için bir araya geldiği kilisede, dilenen dileklerin gerçekleştiği yönünde yaygın bir inanış var.

Bu tarihler dışında kalabalıklardan uzak biçimde kiliseyi ziyaret edebilir ve hiç konuşmadan dileğinizi tutup Azap Yokuşu’nu çıkarak eski bir adeti yerine getirebilirsiniz. Ayrıca Yücetepe Kır Gazinosu’nda enfes bir manzara da sizi bekliyor.

15. Büyük Çamlıca Tepesi

Bir zamanlar gözden uzak kalmak isteyen âşıkların en önemli buluşma noktası olan Büyük Çamlıca Tepesi, 265 metrelik irtifasıyla İstanbul gezilecek yerler listelerinde kendisine yer açan konuklarına enfes manzaralar sunuyor.

Tepenin bir diğer özelliği ise kuşların göç yolları üzerindeki önemli bir durak olması. Bu sayede gözlem yapmak isteyenler, eylül ve ekim aylarında eşsiz fırsatlarla karşılaşabiliyor.

16. Panorama 1453 Tarih Müzesi

2009 yılında ziyarete açılan Panorama 1453 Tarih Müzesi, İstanbul’un fethi konusunda detaylı bilgi edinmek isteyen gezginler için en önemli kaynak vazifesi görüyor.

Ülkemizde kurulmuş ilk panoramik müze olma özelliği taşıyan kültürel tesisin sergi alanlarını gezerken tarihi olayın çeşitli safhalarını betimleyen kabartmaları ve maketleri yakından inceleyebilirsiniz.

 • Adres: Merkez Efendi Mahallesi, Topkapı Kültür Park İçi Yolu, 34015 Zeytinburnu/İstanbul
 • Ziyaret Saatleri: 08.00-17.00

17. İstanbul Deniz Müzesi

Eğer denizciliğe meraklıysanız, Bahriye Nazırı Hasan Hüsnü Paşa’nın emriyle kurulan Deniz Müzesi’ni de İstanbul gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Osmanlı’dan Cumhuriyet’in ilk yıllarına kadarki sürece odaklanan kültürel tesis; Ana TeşhirTarihi Kayıklar GalerisiKültür Sitesi ve Açık Sergi Alanı olmak üzere dört ana bölümden oluşuyor.

Bu bölümleri gezerken Mustafa Kemal Atatürk’e ait eşyalardan farklı dönemlere özgü bahriyeli kıyafetlerine, sancaklardan el yazması kaynaklara kadar birçok değerli objeyi yakından inceleyebilirsiniz.

 • Adres: Beşiktaş Caddesi, No:6 D:1, 34353 Beşiktaş/İstanbul
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-17.00

18. İstanbul Oyuncak Müzesi

Büyükleri çocukluk yıllarına geri götüren, çocuklara ise keyif dolu anlar vadeden İstanbul Oyuncak Müzesi, şair Sunay Akın tarafından 2005 yılında kurulmuş.

Sahne tasarım sanatçısı Ayhan Doğan’ın çalışmaları sayesinde son derece etkileyici atmosfere kavuşan müzede, II. Abdülhamit döneminden kalma Karagöz-Hacivat karakterlerinden Fawn Zeller tarafından yalnızca bir tane üretilen Mona Lisa’nın bebeğine kadar gerçekten de ilgi çekici objeleri görme imkânı bulabilirsiniz.

 • Adres: Göztepe Mahallesi, Ömerpaşa Caddesi, Doktor Zeki Zeren Sokak No:17, 34730 Kadıköy/İstanbul
 • Ziyaret Saatleri: 09.30-18.00

19. İstanbul Akvaryum

Atatürk Deniz Köşkü’nün hemen yanı başındaki İstanbul Akvaryumu, farklı temalara sahip 18 alanı ile Karadeniz’den Pasifik’e zengin su altı yaşamını gözler önüne seriyor.

Gizemli Antik Totem, Kasırga Simülatörü ve Aynalı Labirent gibi bölümleri aracılığıyla konuklarına doyasıya eğlenme fırsatı veren tematik tesisi gezerken limon köpek balıklarını, kırmızı karınlı piranaları, Rus mersinlerini doğal yaşam ortamlarına en yakın koşullar altında gözlemleyebilirsiniz.

 • Adres: Yeşilköy Halkalı Caddesi, No:93, 34153 Bakırköy/İstanbul
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-20.00

20. Yıldız Sarayı

II. Selim’in annesi Mihrişah Sultan adına inşa edilen Yıldız Sarayı, mimari açıdan farklılıklarıyla ön plana çıkıyor. Bu farklılığın altında, padişahların Dolmabahçe’den daha korunaklı olduğu için buraya yerleştikten sonra yaptırdıkları eklemeler yatıyor.

Saray aynı zamanda 19. yüzyılda şahit olduğu siyasi olaylarda da Osmanlı tarihine damgasını vurmuş. Şimdilerde ise bünyesinde barındırdığı birbirinden güzel üç müze sayesinde gezginlerin İstanbul’daki uğrak noktalarından birine dönüşmüş durumda.

 • Adres: Gayrettepe Barbaros Bulvarı, Hamam Sokak, 34349 Beşiktaş/İstanbul
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-16.30
0 0 0 0 0 0
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Dinazorlar Yaşamını Nasıl Sürdüyordu !

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478