Türkiye’nin En Güzel 7 Köyü

Doğası, dinginliği ve nefes kesici güzelliği ile Türkiye’nin en güzel köylerinden 7 tanesini sizin için seçtik!Hemen hepimiz şehir hayatından ve çalışmaktan bunaldığımızda köy yaşamını düşlemeye başlarız, oralarda yaşama hayalleri kurarız. İşte sizin için seçtiğimiz Türkiye’nin güzelliği ile ünlü, keşke oraya göç edebilsem dedirten 7 köyü!

1. Şirince – Selçuk, İzmir

İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı eski bir Rum köyü olan Şirince, Maya takvimine göre 21 Aralık 2012’de kopacağı söylenen kıyamette güvenli bölge olduğu gerekçesiyle gündeme gelmişti. Şirince’de bağcılık ve zeytinciliğin yanı sıra şeftali, kiraz gibi çeşitli meyveler de yetiştiriliyor. Her evi, her sokağı ile insanı kendine çeken köyün çarşısı ve tepesindeki kilisenin manzarası da mutlaka görülmeli.

2. Adrasan – Çıralı, Antalya

Antalya’nın Kemer ilçesine bağlı Ulupınar köyü sınırlarında bulunan bu köy, yakınlarındaki Olimpos ve Çıralı beldeleri gibi SİT alanında yer alıyor. Yapılaşmanın yasak olduğu köydeki işletmelerin %80’i köy halkı tarafından kurulmuş ve işletiliyor. Yazın yerli ve yabancı halkın rağbet ettiği bu harika köy deniz, kum ve güneş açısından çok zengin. Sakinlik arayanların uğrak yeri olduğu için de öyle eller havaya eğlencesi bulunmuyor.

3. Kayaköy – Fethiye, Muğla

Türkiye’nin en bilindik köylerinden olan Kayaköy, aslında _Levissi ve Karmylassos olarak da bilinen eski bir Rum köyü. Köy halkı mübadele ile Yunanistan’a göç edince, yerine batı Trakya’dan gelen Türk aileler yerleşmiş ancak gelenler köy evlerine alışamayıp ovada kendi yerleşimlerini kurmuşlardır. Küçük bir marketi, kahvehanesi ve şirin bahçeli evleri olan Kaleköy, bahar ve yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrasa da kışın yaklaşık 50 hanelik ufak, sakin bir yere dönüşüyor. Köyde gezerken karşınıza devasa inekler ya da otlamaya çıkmış koyun sürüleriyle karşılaşma ihtimaliniz oldukça yüksek!

4. Bitez – Bodrum- Muğla

Bodrum’un merkeze çok yakın köylerinden biri olan Bitez, aslında sahil şeridi ile ünlü olsa da, Perşembe günleri kurulan Bitez Halk Pazarı’na uğrayanlar şunu bilir ki, o sahile inen yolda yaz-kış yaşam dolu şirin bir Ege köyü bulunur. Ünlü Bitez Dondurmacısı, mantıcı, kasap, yeni açılan kafeler ve bir ilkokulun bulunduğu köy, Bitez Yalısı’na ve Bodrum’a yakınlığıyla da oldukça popüler.

5. Kaleköy – Gökçeada, Çanakkale

Eski ismiyle Kastro, Gökçeada’nın güzel mi güzel eski Rum köylerinden birisi. İsmini köyde bulunan antik kaleden alıyor… Köy halkı günümüzde göçle gelmiş veya şehir yaşamından kaçan ailelerden oluşuyor. Deniz manzarasına hakim bir tepe üzerinde bulunan Kaleköy, otel ve pansiyonların yanı sıra iki adet de kafeye sahip. Köyde yaşayanlar kelimenin tam anlamıyla sakin ve sessiz bir yaşam sürüyorlar.

6. Gölyazı Köyü – Karacabey, Bursa

Bursa’nın Uluabat Gölü’nde yer alan Gölyazı Köyü, anakaraya küçük bir köprüyle bağlanan bir ada üzerine kurulu. Yaklaşık 500 haneli köyde eski Rum evleriyle yeni yapılan betonarme evler birbirine karışıp hoş bir görüntü oluşturmuş. Etrafı göl ile çevrili köyde balıkçılık en önemli geçim kaynağı. 450 yıllık dev bir çınar ağacı da bulunan köyün Arnavut kaldırımlı dar sokaklarında gezinirken bol bol fotoğraf çekmenin yanı sıra köy halkıyla sohbet etmeyi de ihmal etmeyin.

7. Göreme, Ürgüp, Nevşehir

Nevşehir’in Ürgüp ilçesine bağlı bir köy olan Göreme, peribacaları sayesinde ününü dünyaya duyurmuş bir yerleşim yeri. Bizans devrinden kalma mağara kiliseleri, yer altı şehirleri ile ünlü yerleşim turizmcilikle geçimini sağlıyor. Yazın ayrı kışın ayrı güzellikte olan Göreme ve yakınlarındaki Uçhisar, ilk gördüğünüzde “Acaba uzaya mı geldim?” dedirten bir atmosfer sunuyor.

Yorumlarınızı bekliyoruz.

1 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Türkiye’nin En Sevilen Kayak Merkezleri

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478