Evrim Teorisi Nedir ?

Son günlerde ülkemizde evrim teorisini karalayabilmek için bu teorinin gerçeği temsil etmediği ve bir inanç gibi savunulduğu görüşleri ileri sürülüyor. Böylece bu tür görüşleri savunanlar, sanki bilimsel düşünceye çok bağlıymışlar gibi davranıp gerçekte ise onun prestijinden yararlanarak insanları aldatma yoluna gidiyorlar. Onlara göre bilimsel teoriler mutlak doğrular değildir ve bu yüzden evrim teorisi de kesin bir gerçekmiş gibi ele alınmamalıdır. Öncelikle belirtmeliyiz ki, bilimsel teoriler elbette mutlak doğru sayılamazlar. Gerçekten de eğer bir teori mutlak ve artık asla değişmez bir doğru olarak görülüyorsa onun inançtan farkı kalmaz. Fakat bir bilimsel teorinin mutlak bir doğru olmadığını söylemek, teorinin gerçekliği temsil etme yeteneğininin az olduğu anlamına gelmez. Evrim teorisi için konuşursak, “bu teori mutlak bir doğru değildir” dediğimiz zaman, “evrim teorisi doğru da olabilir, yanlış da olabilir” demiş olmuyoruz. “Evrim teorisi doğrudur ama evrimi açıklayan belki daha iyi bir teori geliştirilebilir” demiş oluyoruz. Çünkü bizim bugünkü evrim teorimiz değişmeye açık olmakla birlikte, bilimsel bir teoridir. Binlerce gözlem, deney ve ölçmenin sonucunda oluşturuldu ve şimdiye kadar da yanlışlığını gösteren hiçbir kanıta rastlanmadı. Bizim bilimsel teorilerden anladığımız da zaten budur. Gözlemlerle, deneylerle ve ölçmelerle gerçekliği defalarca test edilmiş ve geçerli olduğu her seferinde anlaşılmış teori. (Darwin bile kendi teorisindeki eksiklikleri kastederek, “uzak bir gelecekte, çok daha önemli araştırmalara elverişli açık alanlar görüyorum” dememiş miydi?).

Öte yandan çok önemli olan bir diğer gerçek de şudur ki, bir gün eğer bilimsel bir teori değişiklik geçirirse, yeni teori, daha kapsamlı ve bugün henüz açıklanamamış noktaları da açıklayan veya tamamen başka bir bakış ve yaklaşımla soruna açıklama getiren bir teori olacaktır. (Yeni bir teori özgün bir soruna eski teoriden daha kapsamlı açıklamalar getirirken ya başka doğa olaylarını açıklayan diğer bilimsel teorilerle çelişmemek ya da her şeye başka bir biçimde açıklama getirme yeteneğine ve kapsamına sahip yeni bir genel teorinin parçası olmak zorundadır.) Dolayısıyla yeni gelişmeler sonucunda, yüzlerce yıllık bilimsel çalışmalarla ortaya koyulmuş saptamaların hepsi çöpe gidecek değildir. 2600 yıllık çabanın ürünü olan mevcut bilimimiz, geçmişteki birçok bilimsel tezi çürüterek veya düzelterek bugünlere geldi ama o tezlere yol açan birçok gözlem saptamalarının, kanıtlamalarının ve tecrübelerin birçoğu bugün de geçerliliğini koruyor ve daha farklı bir bütünsel bakışımızın bir bölümünün dayanaklarını oluşturuyor. Geleceğin daha gelişmiş bilimi de, bugünkü bilimimizin birikimleri üzerinde yükselecek.

Nitekim Darwin (1809-1882)’in evrim teorisinin de evrimin mekanizmasıyla ilgili bazı bölümleri değişti ve bugünkü evrim teorisinin yine evrimin işleyiş mekanizmasıyla ilgili bazı bölümleri hakkında tartışmalar halen sürüyor.

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Güneş Dünyanın İklimini Nasıl Etkiliyor ?

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478