Kovid-19’a karşı bağışıklık oranının belirlenmesi için “Türkiye Bağışıklık Haritası” çıkartıyor

Türkiye’deki koronavirüs vakalarının düşmeye başlamasıyla birlikte gözler normalleşme sürecine çevrildi. Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu’nun da önerileri doğrultusunda normalleşmenin röntgenini çekecek. Bu kapsamda toplumdaki bağışıklık oranının belirlenmesi için ‘Türkiye Bağışıklık Haritası’ çıkarılacak. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) öncülüğünde geçtiğimiz günlerde başlanan çalışma, önlemlerin esnetileceği kentlerin belirlenmesinde rehber olacak. Kovid-19’u atlatıp bağışıklık gelişenlerle henüz bu hastalığa yakalanmamış olanların simülasyonunu çıkaracak haritanın sunacağı veriler, normalleşme adımlarının ne şekilde uygulanması gerektiğine dair ipuçları verecek.

Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen ‘hayat eve sığar’ uygulaması ile İstanbul Corona Virüsü risk haritası ilçelere göre güncel veriler anlık olarak vatandaşlar ile paylaşılıyor. İstanbul’da yaşayan vatandaşlar bulundukları bölgelerdeki covid-19 vaka haritasına erişebiliyorlar. Ayrıca İstanbul risk haritası ile yaşadığınız bölge haricindeki diğer ilçelerinde son durumu görülebiliyor.. İşte İstanbul ilçelerinde corona virüsü son durumu ve vaka harita dağılımı.

Corona Virüsü salgını ile mücadelede Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen uygulama ile İstanbul covid 19 haritası güncel verileri vatandaşların bilgilendirilmesine sunuluyor. Türkiye genelinde son durum tablosuna bakıldığında 28 Nisan vaka sayısı 29.230 test yapılırken, vaka sayısı 2.392 olarak belirlendi. Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı 92 olurken, 28 Nisan’da iyileşen hasta sayısı ise 5.018 oldu

HAYAT EVE SIĞAR UYGULAMASI NEDİR? 

Pandemi döneminde bilişim ve teknolojinin sunduğu imkanlardan en üst düzeyde faydalanan ve tüm süreci sağlık bilişim sistemleri üzerinden kontrol ve takip eden Bakanlığın “Hayat Eve Sığar” mobil uygulamasıyla vatandaşlar, hem kendi sağlığını takip edebilecek hem de çevresindeki risk durumunu anlık görebilecek.”Korona’dan korun riskleri en aza indir.” sloganından hareketle peş peşe hayata geçirilen uygulamalar arasında bulunan ve vatandaşları koronavirüse karşı korumak, bilgilendirmek, yönlendirmek ve riskleri azaltmak için geliştirilen uygulama, hızla kullanılmaya başlandı.Uygulamayı mobil marketlerden ücretsiz indirebilecek vatandaşlar, sağlık durumlarında değişim gördüklerinde, bunu uygulamada her gün doldurabildikleri sağlık testiyle bildirebilecek. Yüklenen bilgilerin doktora yönlendirilmesi sağlanacak.

ŞEHRE ÖZEL ADIMLAR

  • İl pandemi kurulları bu verilerden yola çıkarak, illerdeki virüsün boyutuna bakacak. Yayılma ihtimalini hesaplayacak ve hangi şehirde hangi yasakların kademe kademe kaldırılacağına karar verecek. Bunun neticesinde her şehre göre özel hazırlanmış adımlara geçilecek. Sağlık Bakanlığı ayrıca, normalleşme dönemi sürecinde organize sanayi bölgeleri de (OSB) dahil olmak üzere birtakım toplu çalışılan yerlerde test yapmayı planlıyor. İlk uygulama Gebze’de başlatılırken, bu tedbirin yaygınlaştırılması öngörülüyor. Birçok sektörün benzer şekilde testten geçirilerek normalleşme adımlarının hızla atılması amaçlanıyor. Bu arada, virüs taşıyanların temas trafiğini belirleme çalışmalarını ifade eden ‘filyasyon’ taramalarının sayısı 470 bine yaklaştı. Ekipler bugüne kadar hastaların yüzde 99’una ulaşarak, takiplerini yaptı. Filyasyon takibi, hastalığın yayılmasının önlenmesinde önemli rol oynuyor.
0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Akdeniz’de 5.1 büyüklüğünde deprem! Son depremler….

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478