Medipol Başakşehir’in Şampiyonluk Hikayesi !

Süper Lig 2019-2020 Cemil Usta Sezonu’nu Medipol Başakşehir şampiyon tamamladı.

Son yıllarda şampiyonluğu kıl payı kaçıran Turuncu-lacivertliler, tarihinde ilk kez Süper Lig şampiyonluğuna ulaşan isim oldu.

Medipol Başakşehir, Süper Lig’e çıktığında formasını giyen Okan Buruk, Abdullah Avcı ile yolların ayrılmasıyla bu kez teknik direktör olarak göreve başladı.

Yıllardır şampiyonluk hedefleyen Başakşehir, Okan Buruk ile ipi göğüsledi ve ligin 6. şampiyon takımı oldu.

Süper Lig 2019-2020 Cemil Usta sezonunda tarihinde ilk şampiyonluğuna ulaşan Başakşehir Futbol Kulübü’nün bugüne uzanan yükseliş hikayesine göz atalım.

2006-2007 sezonunda Abdullah Avcı takımın başındaki ilk sezonunda süper Lig’e yükseldi.

Okan Buruk, Ekrem Ekşioğlu, Doka, Efe İnanç ve altyapıdan yetişen Mahmut Tekdemir’in başını çektiği kadro ligin başaltı takımlarından biri oldu.

Abdullah Avcı’nın milli takımın başına geçmesiyle çöküşe geçen Boz Baykuşlar bir sezon sonra Süper Lig’e geri döndü ve yeni bir hikayenin başlangıcını yaptı.

Başakşehir futbol Kulübü olarak isim, yönetim ve yapı değişikliğine giden kulüp, Abdullah Avcı’nın yeniden teknik adamlığa getirilmesiyle ligin zirvesine oynayan bir takım oldu.

Her sezon üzerine koyan Başakşehir, takımın bayrak ismi Visca’nın yanına yıllar içinde Clichy, Adebayor, Emre Belözoğlu, Arda Turan ve Robinho gibi yıldızları ekledi.

Kulübün Süper Lig’deki ilk sezonunda formasını giyen Okan Buruk, Abdullah Avcı’nıun Beşiktaş’ın başına geçmesiyle Medipol Başakşehir’de teknik direktörlük bayrağını devraldı ve yıllardır beklenen şampiyonluk ipini 2019-2020 sezonunda göğüsledi.

Başakşehir, Süper Lig tarihinin 6. şampiyonu oldu.

Mehmet Topal tarihe geçti

Mehmet Topal tarihe geçti Başakşehir forması altında bu sezon şampiyonluğa ulaşan Mehmet Topal böylece lig tarihine geçti. Mehmet Topal, lig tarihinde üç farklı takımla şampiyon olan ilk oyuncu oldu. Mehmet Topal, 2007-08 sezonunda Galatasaray ile 2013-14 sezonunda Fenerbahçe ile şampiyon olmuştu.

Mehmet Topal, Galatasaray’da şampiyon olduktan iki sezon sonra Valencia takımına transfer olmuş ardından Fenerbahçe’ye gelip 2013-14 sezonunda büyük katkı sağlayıp Fenerbahçe’de şampiyon olmuştu. “Örümcek” lakaplı oyuncu bu sezon başında Başakşehir’e geldi ve 24 lig maçında görev yaptı.

Emre Belözoğlu fırsatı kullanamamıştı

Emre Belözoğlu fırsatı kullanamamıştı Bu fırsatı geçtiğimiz sezonlarda yine Başakşehir’de görev yapıp bu sezon yeniden Fenerbahçe’ye gelen Emre Belözoğlu yakalamış ancak mutlu sona ulaşamamıştı. Emre Belözoğlu tıpkı Mehmet Topal gibi önce Galatasaray sonra da Fenerbahçe’de şampiyon olmuştu.

Okan Buruk adını tarihe yazdırdı

Okan Buruk adını tarihe yazdırdı Süper Lig’de şampiyonluğa ulaşan Medipol Başakşehir’de Teknik Direktör Okan Buruk adını lig tarihine yazdırdı. Buruk, hem futbolcu olarak hem de teknik adam olarak Süper Lig’de şampiyonluğa ulaşan 5. isim oldu. 46 yaşındaki hoca, futbolculuk döneminde de Galatasaray ile şampiyonluğa ulaşmıştı.

Genç teknik direktör dışında bu başarıya ulaşan Şenol Güneş, Hamza Hamzaoğlu, Aykut Kocaman ve Ertuğrul Sağlam olmuştu.

Şenol Güneş futbolculuk kariyerinde Trabzonspor ile, teknik adam olarak ise Beşiktaş’ta şampiyon yaşadı. Aykut Kocaman ile Hamza Hamzaoğlu, aynı takımlarda şampiyonluk yaşayan isimler olarak dikkat çekiyor. Kocaman Fenerbahçe ile, Hamzaoğlu ise Galatasaray ile şampiyon oldu. Ertuğrul Sağlam da futbolculuk döneminde Beşiktaş’ta, teknik direktör olarak da Bursaspor’u şampiyon yaptı.

1 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Ghost of Tsushima inceleme

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478