Sokağa Çıkma Yasağı Yaşı Kaç? Cumhurbaşkanı Açıkladı!

Sokağa çıkma yasağı ile ilgili detaylar gündeme geldi. Corona virüs nedeniyle çeşitli tedbirler alındı. 21 Mart saat 24.00 itibariyle 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşların sokağa çıkması sınırlandırıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, corona virüsle ilgili alınan yeni tedbirleri açıkladı.Peki sokağa çıkma yasağı kaç yaşına kadar ? 20 yaş altına sokağa çıkma yasağı mı gelecek?

Dünyaya yayılan corona virüs salgınıyla mücadele ediliyor. Türkiye’de corona virüsten dolayı birçok önlem alındı.65 yaş üstü ve kronik hastaların sokağa çıkmasına sınırlandırılma getirilmişti. Sınırlandırmanın kapsamı ile ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklama yaptı. Peki 20 yaş altına sokağa çıkma yasağı mı gelecek?

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇIKLADI

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması:

Ülkemizin tamamıyla daha önce 65 yaş üstüne uyguladığımız sokağa çıkma uygulamasını 20 yaş altına getirmektir.

Gece yarısından itibaren 1 Ocak 2000 ve üstü tarihli doğumlularda tıpkı 65 yaş üstü gibi sokağa çıkamayacaktır.

Bununla gençlerimizi de çocuklarımızı da ciddi manada kontrol altına almak durumundayız.

65 yaş üstü sıkıntıda da 20 yaş altı sıkıntıda değil diye elimizde böyle bir garanti yok.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI CEZASI NE KADAR?

Kabahatlar Kanunu’nun 32. Maddesi gereğince 392 lira idari para cezası kesiliyor.

65 YAŞ ÜSTÜ VE KRONİK HASTALIĞI OLANLARA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI GETİRİLMİŞTİ

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilin valiliğine gönderilen “65 Yaş ve Üstü İle Kronik Rahatsızlığı Olanlara Sokağa Çıkma Yasağı Genelgesi”nde şu ifadeler yer aldı:

Genelgede 65 yaş ve üzeri ile bağışıklık sistemi düşük, ve kronik akciğer hastalığı, astım, KOAH, kalp/damar hastalığı, böbrek, hipertansiyon ve karaciğer hastalığı olanlar ile bağışıklık sistemini bozan ilaçları kullanan vatandaşlar bugün saat 24.00’dan itibaren ikametlerinden dışarı çıkmaları, açık alanlarda, parklarda dolaşmaları ve toplu ulaşım araçları ile seyahat etmeleri sınırlandırılarak sokağa çıkmaları yasaklandı.

İhtiyaç olması halinde özellikle tek başına yaşayan ve ihtiyaçlarını karşılayacak yakını bulunmayan 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın mağdur olmaması; temel ihtiyaçlarını karşılamak için vali/kaymakamların başkanlığında 65 yaş üstü Vefa Sosyal Destek Grubu oluşturulacak.

Anılan Grup; il/ilçe emniyet müdürü, il/ilçe jandarma komutanı, vali/kaymakamlar tarafından belirlenecek kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, yerel yönetimler, AFAD, Kızılay ve ihtiyaç duyulacak sivil toplum kuruluşları temsilcilerinden oluşturulacak.

1 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Hangi şehirlere giriş çıkış yasaklandı? Türkiye’deki büyükşehirler ve yasaklanan iller!

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478