Güneş yaklaşık 4,5 milyar yıldan beri var olan ve dev bir gaz yığınından oluşan bir nükleer toptur. Galileo güneş ve güneş üzerindeki lekeler üzerinde çalışmıştır. Şimdi bilim adamları Galileo’nun yaptığı çalışmalar ile güneşin dünya üzerindeki etkileri araştırılıyor. Güneş mevsimleri oluşturan bitkileri besleyen dünya ve canlılarını ısıtan dev bir kütledir. Bunlar bilinen şeyler asıl öğrenilmesi gereken güneşin iklimi ne ölçüde etkilediği. Bu henüz tam çözülemeyen bir şeydir.

Bilim adamları güneşin uzun süreli iklim üzerindeki etkilerinden haberdar ama bu etkiyi yapan şeyin güneşin hangi özelliği olduğu araştırma konusudur. Bilim adamları güneşin yaydığı rüzgârları, kozmik ışınları ve mor ötesi ışınları inceleyip bunların iklim üzerindeki etkileri araştırılıyor. Burada bilim adamları dünyanın ikliminin tarihsel sürecini incelerken güneş üzerindeki leke sayısı arasında bir ilişki olduğu gözden kaçmadı.

 Güneş üzerinde bir manyetik patlama olduğunda bu üzerinde lekeler oluşturuyordu ve bunlar etrafına göre birazcık soğuk olan yerlerdi bilim adamlarına göre bu lekelerin iklimle bir ilişkisi vardır. Bazı bilim adamları güneşin sahip olduğu manyetik alanın ya da güneşin yaydığı rüzgârların(yayılan partiküller) iklime etkisi olduğunu ileri sürüyorlar.

 Bilim adamları dünyanın en eski taşlarını bulup bu taşlar önce yaşlarını buluyorlar ve sonra üzerindeki iklim özelliklerini belirleyebiliyorlar.  Yapılan bu araştırmalar güneşin gerçekten iklim üzerinde bir etkisinin var olduğu yönünde fakat ne düzeyde daha doğrusu güneşin hangi özelliğinin buna sebep olduğu henüz tam olarak bilinmiyor.

 Bu filimde güneş etraflıca ele alınmakla birlikte güneşin yaydığı bazı özelliklerin dünya ve iklimi üzerindeki etkileri ele alınmıştır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478