Avustralya Deve Kuşu Savaşı “Büyük Deve Kuşu Savaşı”

Emu Savaşı, Avustralya’nın Batı Avustralya eyaletinde Campion bölgesinde emulara karşı 1932 sonlarında gerçekleştirilen bir askeri vahşi yaşam yönetimi operasyonuydu. Avustralya’ya özgü büyük bir kuş olan emu nüfusunu tarım alanlarına zarar vermeleri nedeniyle durdurmaya yönelik girişimler başarısızlıkla sonuçlandı.

1932’nin uzun sıcak yazının ardından, Batı Avustralya’nın Murchison bölgesindeki vahşi emus, yiyecek ve su arayışında öfkeye devam etti – bu da mahsullerinden korkan yerel çiftçilerin çilesi kadar. Tavşan geçirmez çit boyunca ilerleyen emüsü durdurmak için çiftçiler ordunun yardımına katıldı. Lewis makineli tüfekleriyle ve Kraliyet Avustralya Topçularından Binbaşı Meredith liderliğindeki bir parti olan 10.000 mermi ile silahlandırılmış olan Campion bölgesine, 20.000 emüsün hasar verdiği tahmin edildi. Bununla birlikte, yiyeceklerin bolluğu nedeniyle emus, çoğunluğu Binbaşı Meredith ve erkekleriyle tanışmak için ortaya çıkan 50 yerleşimci tarafından sayıca az olan küçük gruplar halinde toplandı. 40 emusluk bir grup görüldü ve çırpıcılar onları ateş menziline gönderdi. 1.000 metrelik bir mesafede ilk ateş patlaması kısa sürdü,

Ordusunu, taksitini geliştirmek için taktik pusuya düşürmeye başvurdu. Daha sonra aynı öğleden sonra toplar bir barajda kuruldu. Gün batımına yakın, 100 kuş 100 metreye yaklaşırken, topçular tekrar ateş açtı. Kuşlar dağılmış ve dağılmışlardı, öyle ki daha fazla atış anlamsızdı.

Ertesi gün, emusun yaygın hasara yol açtığı bir padokta benzer bir strateji uygulandı. Bu sefer 1.000’den fazla bir sürü su ve bekleyen silahlara yöneldi.

Yine kuşlar kaçtı, kaçışları makineli tüfeklerden birinin sıkışmasına yardım etti. İzleyiciler, emusun yaralanmayı sürdürme ve koşmaya devam etme yeteneğinden şaşırdılar. Binbaşı Meredith şöyle diyordu: “Eğer bu kuşların kurşun taşıma kapasitesine sahip askeri bir bölünme olsaydı, dünyadaki herhangi bir orduyla karşı karşıya kalacaktı. Tankların yenilmezliği ile makineli tüfeklerle karşılaşabilirlerdi … Zulus gibiler … .”

“Emu Savaşı” nın günün Savunma Bakanı’na başlamasından bir haftadan az bir süre sonra, George Pearce geri çekilmeyi emretti. Eylem, Temsilciler Meclisi’nde aşağıdaki yorumları içeren tartışmaya yol açtı:

Bay Thorby (NSW): “Kamyonlara monte edilmiş makineli tüfekler ile avcı emüsünün ücretinden kim sorumlu? Savunma Bakanlığı masrafları karşılıyor mu? 

Başbakan Lyons:” Savunma Bakanlığının faturayı ödemeyeceği söylendi. ” 

Bay James (NSW):” Bu savaş için vurulacak bir madalya mı? “

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Çıtaların Hızlı Olmasını Sağlayan Etken Nedir ?

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478