Her çocuğun mutlaka okuması gereken 5 kitap

Çocukluğumuzda bize iz bırakan şeyler bir ömür boyu bizimle beraber gelir. Anlatılan masallar, hikayeler ama en önemliside kendi kendimize okuduğumuz o kitaplar.

İşte her çocuğun kütüphanesinde olması gerek en uygun çocuk kitapları. 

Küçük Prens

Fransız yazar ve pilot Antoine de Saint-Exupéry tarafından yazılan ve 1943’te yayımlanan masal. 

Dünyanın en çok satan ve okunan kitaplarından biridir. Eserde bir çocuğun gözünden büyüklerin dünyası anlatılır. Sahra Çölü’ne düşen pilotun Küçük Prens’le karşılaşması ile başlayan kitap yirmi yedi bölümden oluşur. Özellikle Küçük Prens’in yurdundan ayrılıp altı ayrı gezegene yaptığı gezileri anlatan bölümlerde bazı tipik yetişkin yaşam biçimlerinin eleştirisi yapılır. Kralın gezegeni otorite tutkusunu, sanatçının gezegeni, kendini beğenmişliği ve sanatçının toplumla yitirmiş olduğu iletişimsizliği, sarhoşun gezegeni, umutsuzluk ve buna dayanan unutma isteğini, işadamının yaşadığı gezegen, amaçsız sahip olma tutkusunu, fenercinin gezegeni anlamsız ve sorgulamaksızın yerine getirilen görev duygusunu, coğrafyacının yaşadığı gezegen ise bilimi kimin için yaptığını unutan bilim adamını ve bilim anlayışını sembolize eder

Küçük Kara Balık

İranlı yazar Samed Behrengi‘nin bir yapıtıdır.

Masal türüdür. Kitapları dünyanın birçok diline çevrilen, İran şahlık rejiminin muhalif yazarı Samed Behrengi’nin en ünlü iki kitabından biri olan Küçük Kara Balık, 12 Eylül Darbesi sürecinde Türkiye’de yasaklandığı gibi, halen İran’da da yasaklı kitaplar listesinde bulunmaktadır. Çocuklar için yazılan bir masal kitabı olmanın ötesinde, adalet, eşitlik, dogmayı sorgulama, direnebilme kavramları vurgulayan bir başyapıt sayılan eser; Türkiye’de Adana Devlet Tiyatrosu tarafından M.Şekip Taşpınar yönetiminde 2008-2009 sezonunda sahnelenmiştir. Behrengi, bu kitapla dünyanın birçok yerinde tanındı ve sevildi, diğer önemli eseri olan Bir Şeftali Bin Şeftali de Küçük Kara Balık kadar tutulmuştur. Yedi yaş üstü masal kitabı olarak önerilen yapıt, Bratislava ve Bologna Dünya Çocuk Kitapları Fuarlarında ödüller almış , farklı çevirmenler tarafından Türkçeleştirilmiş olup, Türkiye’de ilk basımı 1975 yılında olmuştur. Küçük Kara Balık, Mehmet Sönmez’in çizimleriyle nitelikli bir anlam kazanmış olup, her yaştan okuyucuları tarafından “Dünyanın en devrimci balığı” olarak yorumlanmaktadır

Beyaz Diş

Beyaz Diş veya orijinal adıyla White Fang, (1909) Jack London’un bir romanıdır. Roman ilk kez seri halinde, 1906 mayısından, ekimine kadar The Outing Magazine adlı dergide yayınlanmıştır. Kitap birçok dile çevrilmiş ve birçok yayınevi tarafından yayımlanmıştır.Kitaptaki yerler Rusya,Kanada ve Amerika’da bulunmaktadır.

80 Günde Devrialem

Phileas Fogg, kimsenin hakkında hiçbir şey bilmediği zengin ve kibar bir İngiliz beyefendisidir. Son derece düzenli bir hayat sürmesi, titiz ve dakik yaşayan biri olmasıyla ünlüdür. Bir gün, üyesi olduğu “Londra Bilim Kulübü”nde, gerçekleştirilmesi imkânsız gibi görünen bir konuda, servetini ortaya koyarak iddiaya girer: Dünyanın çevresini 80 günde dolaşacaktır, hem de hava yolu kullanmaksızın, önceden hiçbir ayarlama ve planlama yapmaksızın. 

Fogg, tek bir gecikme ya da tek bir aksilik sonucu her şeyini kaybetmesine neden olacak bu imkânsız yolculuğa yardımcısı eşliğinde koyulur. Ama türlü zorluklarla karşılaşacak, yolculukları sırasında değişik ülkelere uğrayacak, kimi zaman fil sırtında, kimi zaman tren ya da gemiyle yolculuk edeceklerdir. İddia sonucu giriştikleri bu yolculuk zaman zaman da heyecan dolu bir kaçışa dönüşecektir; çünkü peşlerine bir kadını yakmak isteyen insanlar düşer. Phileas Fogg ve yardımcısı bu kadınla kaçar. Ayrıca bir polis hafiyesinden kaçmaktadır. Çünkü bu polis Phileas Fogg’un bir bankayı soyduğuna inanmaktadır. Ama sonra bunun yanlış olduğu ortaya çıkar. Böylelikle 80 günde bu yolculuğu bitirmiştir. Fakat bitiremediğini sanarak evde durmuştur. Ama yardımcısı sayesinde saat farkını anlayıp zenginliğine zenginlik katmıştır. Ve birlikte kaçtığı kadınla evlenir ve mutlu bir hayat sürer. Seksen Günde Devr-i Âlem, Dünyada okunma rekoru kırmış bir kitaptır. 

Pollyanna

Eleanor H. Porter’ca yazılmış çocuk edebiyatının klasiklerinden kabul edilen kitaptır. Kitabın ana kahramanı olan Pollyana aynı zamanda çok iyimser kişilere takılan bir ad olmuştur.

Kitabın ana karakteri Vermont’taki varsıl ancak sert teyzesinde yanında yaşamaya giden yetim Pollyanna Whittier’dır. Pollyanna’nın yaşam felsefesi ”Mutluluk Oyunu” babasından öğrendiği iyimser tutumdur. ”Mutluluk Oyunu” yaşlı bir kadın babasıyla ona gereksinimleri olmadıkları koltuk değneklerini armağan olarak verirken ”Bu değneklere bakıp gereksinim duymadığın için sevin.” diyerek oyunu başlamıştır.

Bu felsefeyle birlikte kendi sevimli kişiliği, içten, sıcakkanlı ruhuyla Pollyanna teyzesinin yaşadığı sevinçsiz yere sevinç getiriyor, burası yaşanabilecek bir yer oluyor. ”Mutluluk oyunu” teyzesinin katı tutumuna karşı onu koruyor: Teyzesi onu halısıyla resmi olmayan tavan arasına koyduğunda, yüksek pencereden manzaranın daha iyi göründüğünü söyler; teyzesi onu yemeğe geç kaldığı için hizmetçi Nancy ile sütle ekmek yemeye zorunda bıraktığında, teyzesine teşekkür kasaba halkı teyzesi aracılığıyla nasıl ”Mutluluk Oyunu” yardımıyla yaşama sıkı sıkı tutunduklarını Pollyanna’ya ilettiler. Romanın sonunda teyzesi eski sevgilisi Dr. Chilton ile evlenir, Pollyanna da yeniden yürümeye başlar, üstelik bacağını geçici olarak kulanamadığından değerini anladığı için bundan da mutlu olur.

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

ADATA SU720 SSD’sini duyurdu

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478