Kedi Beslerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kedi sahiplerinin kedi bakımında en çok özen gösterdiği nokta genellikle kedilerin beslenmeleridir. Bu sebeptendir ki kedi bakıcılarının kafalarındaki soru işaretlerinin bir çoğu da kedi beslenmesi ile alakalıdır. Mama saatleri, mama ölçüsü, mama kabı gibi birçok konuda merak ettikleriniz GevrekÇay’da. Okuyucularımız için kedi beslenmesinde dikkat edilmesi gerekenler konulu çok kapsamlı bir yazı hazırladık! Kedilerin doğada belli bir beslenme saatleri yoktur, beslenmeleri için öncelikle avlanmaları gerekir. Avlanmak için de öncelikle uyuyup tüm enerjilerini toplamalıdırlar. Ortalama olarak günde bir defa beslenirler. Ev kedilerimiz içinse durum oldukça farklıdır. Avlanmak gerekmeksizin kısıtlı bir alanda az bir hareketle yaşayarak daha farklı bir beslenme düzeni geliştirmişlerdir. Evcil kedilerin birçoğu atıştırarak yemeyi sevseler bile fizyolojik yapılarına oldukça ters bir durum olan atıştırma stili kedilerimiz için o kadar da uygun değildir. Genelde her zaman mama kaplarıda mama bulunması gerektiğini savunan yaygın kanıya karşın kedilerimizin mamasını iki öğün olarak porsiyonlamak sindirim sağlıkları için oldukça faydalıdır. Günlük mama miktarının yarısını sabah yarısını da o bittiğinde akşam koyarak onu öğünlere kolaylıkla alıştırabilirsiniz. Eğer öğün saati gelmeden günlük mamanın yarısı bittiyse kediniz akşam mamasını sabırla beklemeyi kısa zamanda öğrenecektir. Doğaları gereği en iyi olana alışmak kediler için oldukça kolaydır.

Mama ölçüsü ise kedilerimiz için yine hayati önem taşıyan konulardan biridir. Bu konuda kimseden tavsiye almanıza gerek yok! Çünkü ideal mama ölçünüz kullandığınız mamanın orijinal ambalajının arka bölümündeki beslenme tablosunda açıkça belirtilir. Bu tabloda kedinizin kilosu ve hareketlilik durumuna göre günlük gramajlar belirtilir. Bazı mamalarda ise kedinize konserve mama verdiğiniz zaman eksiltmeniz gereken kuru mama miktarına kadar ayrıntılı ölçüler bulunur. Bu tablodaki miktarlar kedinizin sağlıkla yaşaması için titizlikle belirlenmiştir ve her mamanın besin değerleri farklı olduğundan da mamadan mamaya farklılık gösterecektir. Beslenme tablosu ölçüsüne rağmen hala aklınızda soru işaretleri varsa kullandığınız mama markasının yetkili veterinerlerine kolayca ulaşarak bilgi alabilmeniz mümkündür. Gramaj hesabı yapmakta zorlanıyorsanız mama ölçü kabı ya da hassas terazi gibi araçlar edinebilirsiniz. Kedilerin gereğinden az ya da fazla beslenmeleri sağlık problemlerine yol açabileceğinden kedi sahipleri bu konuda oldukça titiz davranmalıdır.

Kediler için devamlı kullandıkları mama kaplarının konumu, şekli ve temizliği de yine kedi kakıcılarının dikkat etmesi gerekenler arasında. Kedilerin mama kapları her zaman ulaşabilecekleri bir yerde ancak tuvaletlerine uzak olmalıdır. Bu kurala dikkat edilmediği zaman kedi mamasından soğuyarak beslenmesini aksatabilir. Mama kabının şekli itibariyle onun ağız ve kafa yapısına uygun olduğundan, kedinin bu kaptan rahatça ve keyifle beslendiğinden de emin olmalıyız. Mama kabını en geç 24 saatte bir yıkayıp kurulayarak onlara her mama saatinde  tazeliği hissettirmemiz evcil kedilerimiz için önemlidir. Kedi beslenmesinde bu önemli ayrıntılara dikkat ederek onun sağlık ve konforundan taviz vermeden mutlu bir evcil kedi olarak yaşamasını sağlamak hepimizin görevi!En orijinal ve en güvenilir mamalardan biri ile beslemeyi unutmayın! Sahiplendiğiniz kedilere de en çok sevginizi eksik etmeyin çünkü sevgi herşeyi başarmanıza sebep olur 🙂

3 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
admin
  • admin8 ay önce
  • Eline sağlık 🙂

Fatih Fidan
  • Fatih Fidan8 ay önce
  • Rica Ederim Her zaman 🙂

Murat Ateş
  • Murat Ateş8 ay önce
  • Bilgi için teşekkürler 🙂

Sıradaki içerik:

Patates Püresi Tarifi

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478