Microsoft Nasıl Kuruldu !

Microsoft Corporation , merkezi Redmond, Washington‘da bulunan ve bilgi işlemle ilgili mal ve hizmetlerin buluşunu, üretimini ve lisanslanmasını sağlayan bir Amerikan teknoloji şirketidir. 1975’te iki çocukluk arkadaşı tarafından kurulduktan sonra 1976 yılında New Mexico’da tescil edildi.

Paul Allen ve Bill Gates Microsoft’u kurmadan önce , bilgisayarlara erişimin zor olduğu bir çağda bilgisayara meraklı iki delikanlıydı. Allen ve Gates, okullarının bilgisayar odasında yaşamak ve nefes almak için lise derslerine bile katılmadılar. Sonunda, okulun bilgisayarını hacklediler ve yakalandılar, ancak kovulmak yerine, okul bilgisayarlarının performansını iyileştirmek için sınırsız bilgisayar zamanı teklif edildi. Yani aldıkları ceza da iyi bir amaca hizmet etmiş olacaktı.

Microsoft Nasıl Kuruldu? Microsoft'un Kuruluş Hikayesi, Paul Allen ve Bill Gates

Ortakları Paul Gilbert‘in yardımıyla Gates ve Allen, lisedeyken kendi küçük şirketleri Traf-O-Data‘yı işletti ve o dönemde şehir trafiğini sayabilen bir bilgisayarı Seattle’a sattılar.

Bill Gates’in, Harvard’ı Bırakması:

1973 yılında Gates Harvard Üniversitesi‘ne hukuk öncesi öğrencisi olarak katılmak için Seattle’dan ayrıldı. Bu dönemde, Gates’in ilk aşkı, o zamanının çoğunu Harvard’ın bilgisayar merkezinde programlama becerilerini geliştirmeye harcasa da onu asla terk etmedi. Kısa süre sonra Allen da Boston’a taşındı, programcı olarak çalıştı ve Gates’e projelerinde tam zamanlı çalışabilmeleri için Harvard’dan ayrılması için baskı yaptı. Gates ne yapacağından emin değildi, ama kader devreye girdi.

Microsoft's Office 365 is now Microsoft 365, a 'subscription for ...

Microsoft’un Doğuşu:

1975’in Ocak ayında Allen Popüler Elektronik dergisinde Altair 8800 mikrobilgisayarıyla ilgili bir makale okudu ve Gates’e gösterdi. Gates, Altair’in yapımcılarına ulaşıp Altair için BASIC programlama dilinin yeni bir versiyonunu kendisinin ve Allen’ın yazmasını teklif etti.

Sekiz hafta sonra Allen ve Gates, ürünlerini Altair BASIC adı altında dağıtmayı ve pazarlamayı kabul eden MITS’e gösterdiler. Anlaşma Gates ve Allen’a kendi yazılım şirketlerini kurmaları için ilham verdi. Böylece Microsoft, 4 Nisan 1975’te ilk CEO’sunun Bill Gates olduğu, MITS’in evi New Mexico’daki Albuquerque’de başladı.

‘Microsoft’ Adı Nereden Geliyor?

29 Temmuz 1975’te Gates, Allen’ın bir mektubunda ortaklıklarına atıfta bulunduğu “Mikro-Yumuşak” adını kullandı. “Mikrobilgisayar” ve “yazılım” ın bir birleşimi olan isim, 26 Kasım 1976’da New Mexico Dışişleri Bakanlığı’na tescil ettirildi.

Bir yıldan kısa bir süre sonra Ağustos 1977’de şirket ilk uluslararası ofisini açtı. Japonya’da bulunan şubeye ASCII Microsoft adı verildi. 1979’da şirket Bellevue, Washington’a taşındı ve iki yıl sonra Microsoft Inc. adı altında birleşti. Gates şirketin başkanı ve yönetim kurulu başkanı, Allen da başkan yardımcısıydı.

Microsoft Store Desteği ile iletişime geçin

Microsoft İşletim Sistemleri:

İşletim sistemi, bilgisayarın çalışmasını sağlayan temel bir yazılımdır. Yeni kurulan bir şirket olarak, Microsoft’un herkese açık olarak piyasaya sürülen ilk işletim sistemi ürünü, 1980’de piyasaya sürülen Xenix adında Unix’in bir versiyonuydu. Xenix, daha sonra Microsoft’un öncüsü “Microsoft Word”ün öncüsü olan çok sözcüklü “Word” için temel olarak kullanıldı.

Microsoft’un ilk çılgınca başarılı işletim sistemi, 1981 yılında IBM için yazılan ve bilgisayar programcısı Tim Paterson’un QDOS’u (Quick and Dirty Operating System) üzerine dayanan MS-DOS’du (Microsoft Disk İşletim Sistemi). Yüzyılın anlaşmasında Gates, MS-DOS’u IBM’e lisansladı, ancak yazılım haklarını korudu. Sonuç olarak Gates, Microsoft için bir servet elde etti.

1 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Güneşin Yapısı ve Özellikleri

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478