Müzik ve İnsan Üzerindeki Etkileri

‘Müzik ruhun gıdasıdır.’ Her ne kadar klişe olsa da doğruluğu pek çok kez kanıtlanmış bir cümle bu. Yıllarca müziğin insan beyni ve davranışları üzerine olan etkisiyle ilgili birçok araştırma yapıldı, makaleler yazıldı. Hatta alternatif bir tıp ürünü olarak bile kullanıldı müzik zaman zaman. Farklı müzik türlerinin insanları farklı şekilde etkileyebildiği açıklandı. Beyin dalgalarını düzenleme, kan basıncını etkileme, beden hareketlerini ve koordinasyonu dengeleme, hafızayı güçlendirme müziğin insanlar üzerinde kanıtlanmış etkilerinden birkaçı. Yapılan son araştırmayla ise, müziğin çağımız hastalığı anksiyeteyi azalttığı da gözlemlendi.

Anksiyete yani kaygı bozukluğu, özellikle Y kuşağı olarak adlandırılan yeni nesilde sıkça görülen psikolojik bir rahatsızlık. Baskı, endişe gibi durumlar anksiyeteyi tetikliyor. Tedavi için kimyasal ilaç kullanımı daha sık olsa da, bazı kişiler alternatif tıbbı tercih ediyorlar.

Müzik de, insan üzerindeki etkileri nedeniyle alternatif tıbbın bir kolu gibi görülüyor. Bu nedenle müzik ve insan beyni hakkındaki bilimsel araştırmalar hala devam ediyor. Bunlardan sonuncusu ise, İngiltere‘de bir grup bilim insanıyla müzisyenlerin yaptığı ortak bir çalışma.

Mindlib İnternational Araştırma Merkezi’nde yapılan bu çalışmayla, anksiyeteyi yüzde 65 oranında azaltan bir şarkı yapıldı. Ne çeşit bir müziğin rahatlatıcı etkisi olduğunu gözlemlemeye çalışan bilim insanları, katılımcılar üzerinde deney yaptı.

Deney kapsamında katılımcılara farklı müzikler eşliğinde, bulmacalar çözdürüldü. Nefes alış verişleri, nabız, tansiyon ve diğer verileri deneklerin vücutlarına bağlanan sensörler aracılığıyla kaydedildi. Toplanan verilerle, müziklerin stresi azaltma üzerindeki etkisi incelendi.

İncelemeler sonucunda İngiliz müzik grubu Marconi Union’un ses terapistleriyle birlikte stres seviyesini en aza indirgemek için tasarladığı ‘Weithgless’ isimli parçasının dinleyenler üzerinde anksiyeteyi yüzde 65 oranında azalttığı görüldü. Bazı katılımcılar ise his yoğunluğundan dolayı şarkıyı dinlerken baş dönmesi gibi belirtiler göstermiş.

Anksiyeteden muzdarip kişiler için alternatif bir tedavi şekli olacak şarkının, kan basıncını ve kalp atış hızını düşürdüğü yani bir rahatlama sağladığı için, dikkat gerektiren işler yaparken dinlenmemesi tavsiye ediliyor. İşte nörobilimcilerden tarafından rahatlatıcı etkisi kanıtlanmış Marconi Union şarkısı;

0 1 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Akaryakıtta İndirim !

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478