Geçmişten Günümüze Gönüllerde Taht Kurmuş Call Of Duty Serisi

1. Call of Duty (29 Ekim 2003 )

Call of Duty, II. Dünya Savaşı konulu, Infinity Ward tarafından geliştirilip Activision tarafından dağıtılmış birinci şahıs nişancı türünde bir video oyunudur. Call of Duty serisinin ilk oyunu olmuş ve çıktığı dönemde büyük beğeni toplamıştır. Oyun Medal of Honor: Allied Assault’un yapımcıları tarafından yapılmış ve Medal of Honor serisine sıkı bir rakip olmuştur. Call of Duty serisinin ilk oyunu olduğu için sonraları Call of Duty: Classic olarak da adlandırılmıştır.

Oyun, II. Dünya Savaşı’nın epik savaş alanı anlarının yoğunluğunu sinematik bir yapı içinde, modern tarihi oluşturan müttefik ülkelerin onlarca askerinin ve adı geçmeyen kahramanların gözünden anlatmaktadır. İyi eğitimli bir ekibin üyesi olarak, koruma ateşi açarak ve yaralıları güvenli bir yere çekerek savaş ortamının kaosunu tatma imkânı sunmaktadır. Otantik ekip hareketleri ve taktiklerine ek olarak her bir askerin savaş alanında ortaya çıkan kendine has karakterleri ve eğitimlerini gözler önüne sermektedir.

2. Call of Duty: United Offensive ( 14 Eylül 2004 )

Call of Duty: United Offensive, Call of Duty’nin gördüğü büyük ilgi üzerine genişleme paketi olarak piyasaya sürülmüş birinci şahıs nişancı türü bir aksiyon oyunudur. United Offensive, 14 Eylül 2004 tarihinde Gray Matter Interactive tarafından geliştirilmiş ve Activision tarafından dağıtımı üstlenilmiştir.

Call of Duty: United Offensive, II. Dünya Savaşı’nın ön cephelerine ikinci bir yolculuk olan başarılı Call of Duty’nin eklenti paketidir. Zorlayıcı ve tamamen yeni tek kişilik bölümleri, yeni silahlar, karakter becerileri ve diğer genişleme unsurlarıyla doludur. Call of Duty: United Offensive yeni haritalar ve oyun modlarıyla birlikte, Call of Duty’nin ödül sahibi sinematik yapısı içinde oyuncuların savaşın kaosunu, Avrupa’nın tarihi savaş alanlarında ekip arkadaşlarıyla birlikte savaşarak çok oyunculu (multiplayer) deneyimini daha yoğun bir şekilde yaşamalarını sağlamaktadır.

Orijinal oyunun devamı niteliğindeki United Offensive’in konusu Kardeşler Takımı (Band of Brothers) filminden büyük ölçüde etkilenmiştir. Ayrıca “Sicilya Görevi” isimli bölümün The Guns of Navarone adlı filmden etkilendiği tartışılmaktadır.

İlk başlarda Amerikan askeri olarak Pvt. Riyle adında bir eri oynuyoruz. Bastogne’de Bois Jagues’te Almanları püskürtüyoruz. Ardından Crossroad’da konvoyu durdurup basıyoruz. 2. bölüm Foy’da amaç Noville’ye ilerlemek. Bunun için Foy şehrini Almanlardan alıyoruz. ABD cephesinin son bölümü olan Noville’de köşkü Alman panzerlerinden ve askerlerinden savunuyoruz. Debriefing’den sonra bir uçakta kendimizi buluyoruz. Sgt. Doyle adında bir askeriz. Bu sefer bir İngiliz SAS komandosuyuz. Hollanda’ya bomba bırakmak için gönderilen uçakları savunuyoruz. Düşman uçaklarını yok ediyoruz. Sonunda uçağın kuyruğu kopuyor ve uçaktan düşüyoruz. Düştükten sonra bizi Major Ingram ve İngiliz Milletler Topluluğundan birkaç askerle birleşiyoruz Bir köprüyü imha ettikten sonra bölgeden kaçıyoruz. Sicilya’ya geldiğimizde çevremizde SAS komandolarını buluyoruz. Mj. Ingram ise bu bölüğün lideri. Sicilya kalesini ve deniz fenerini imha ettikten sonra şehre iniyoruz. Fakat inerken tüm komandolar ölüyör. Geriye bir Mj. Ingram’la siz kalıyorsunuz. Böylece kaçıyorsunuz. Tekrar bir Debriefing izledikten sonra Bir Rus askeri olan Yuri’yi canlandırıyoruz. Cherkesskaye’de siperlerde Almalara karşı savaşıyoruz. Ponyri’de Almanları temizliyoruz ve asıl önemli savaşa Kursk’a geliyoruz. Adımızı bilmediğimiz tek bölüm; çünkü tanktayız. Bir tankın içinde olduğumuz için tankı yönlendiriyoruz. Prakharovka’yı aldıktan sonra oyunun son bölümü Kharkov’a geliyoruz. Amaç Kharkov’u Alman işgalinden korumak. Savaşın sonunda bir tren geliyor. İçinden askerler iniyor ve oyunumuz sona eriyor.

3. Call Of Duty 2 ( 25 Ekim 2005 )

Call of Duty 2, yapımı Infinity Ward, dağıtımı Activision tarafından gerçekleştirilmiş birinci şahıs nişancı tarzında bir video oyunudur. II. Dünya Savaşı’nı konu alır. Gerçeğe yakın efektleri ve oynanabilirliği ile dikkat çeker. Call of Duty serisinin en beğenilmiş oyunlarındandır.

Oyun 1941-1945 yılları arasında II. Dünya Savaşı’nda geçmekte. Oyun boyunca 27 epik bölümde II. Dünya Savaşı atmosferine gerçekçi bir şekilde tanıklık ediyoruz. Bu 27 bölümde Rusya, Kuzey Afrika, Almanya ve Fransa’da Alman birliklerine karşı Rus, İngiliz ve Amerikalı saflarında bize verilen görevleri yerine getirerek savaşıyoruz. Üçe ayrılan bu Rus, İngiliz ve Amerikalı cephelerinde bu milletlere mensup olan askerlerin başlarından geçen savaş anılarını canlandırıyor ve o dönemin tarihsel olaylarını adetâ yaşıyoruz. Olaylar, Rus cephesinde Vasili Ivanoviç Koslov, İngiliz cephesinde John Davis, tank komandosu David Welsh ve Amerikan cephesinde ise Bill Taylor’un gözünden yaşanmaktadır.

4. Call of Duty 3 ( 10 Aralık 2005 )

Call of Duty 3, Call of Duty serisinin II. Dünya Savaşı konulu, birinci şahıs nişancı türünden üçüncü oyunudur. Treyarch tarafından geliştirilerek, Activison tarafından 10 Aralık 2005’te PlayStation 3, Xbox 360, Wii dışında PlayStation 2 ve Xbox için dağıtılmıştır.

Yeni nesil oyunların en ünlülerinden Call of Duty serisinin üçüncü oyunu PlayStation 3 için de çıkarılmıştır. Call of Duty 3, Paris’in işgalden kurtulmasını sağlayan ve Müttefik kuvvetlerini Berlin’e bir adım daha yaklaştıran Normandiya Çıkarması zamanını konu alıyor. Acımasız savaş atmosferi ve nefes kesen aksiyon, akıcı bir hikâye kurgusuyla tamamlanıyor. Oyuncu, Amerikalı, İngiliz, Kanadalı ve Polonyalı olmak üzere dört farklı müttefik kuvvet askerinin rolüne giriyor. Call of Duty 3, yüksek çözünürlüklü mekân ve karakter grafikleri, ayrıntılı savaş alanları, detaylı karakter fizikleri ve oyuncu ekranıyla etkileşen göze çarpan görsel efektleriyle oyuncuyu savaş atmosferine sokmayı başardığı belirtiliyor.

Amerikan görevlerinde, oyuncu Er Nichols’un denetimini üstlenmektedir, bir süre önce Fransa’ya gelmiş ve sonunda 29. Piyade Tümeni’ne atanmıştır. Nichols ve ekibi Saint-Lö’nün işgaline katılır. Bunun ardından, ekibi 90. Piyade Tümeni’yle birleşip Almanlarla yapılan yoğun çarpışmaların olduğu yeri güvenlik altına almak için gönderilirler. Eğitimden sonra görev verilir ve bir kamyona binersiniz. Heyecan basarken düşman roketlerinden birisi arabanın önüne gelir ve sürücünün dikkati dağılır. Kaza olur. Size silahı verip oraya duvarüstü atlarsınız. Böylece macera başlamış olur.

5. Call of Duty 4: Modern Warfare ( 5 Kasım 2007 )

Oyunun hikâyesi kurgusal bir yakın gelecekte geçmektedir. Orta Doğu’da bulunan ve ismi belirtilmeyen bir ülkede, radikal bir liderin ülke başkanını öldürerek askerî darbe içerisinde olması ile birlikte; Rusya’daki aşırı milliyetçi yapılanmalarla ortaya çıkan iç savaş olmak üzere iki ayrı konu ele alınmaktadır. Orta Doğu, Azerbaycan, Rusya ve Ukrayna’nın aralarında olduğu çeşitli mekânlarda düzenlenen hikâye seyrine, başta Amerika Birleşik Devletleri Deniz Piyade Kolordusu askeri ve Britanya SAS komandosu olmak üzere çeşitli karakterlerin perspektifinden bakılmaktadır. Oyunun çok oyunculu kısmında ise çeşitli oyun modları ile oyuncunun ilerledikçe erişebileceği ek silahlar, silah edevatları ve kamuflaj tertiplerini içeren bir sistem bulunmaktadır.

Oyun; açılış videosunun ardından gelen bir eğitim turuyla başlar. Eğitim turunun ardından zorluk seviyesi seçilir; Çavuş John “Soap” MacTavish, Yüzbaşı Price, Gaz ve birkaç SAS komandosunun, Bering Denizi’ndeki Estonya bandıralı bir kargo gemisine sızıp, içeri girmesi ile hikâyeye giriş yapılır. Düşman etkisiz hale getirildikten ve kargolardan birinin içerisindeki nükleer cihazın varlığı tespit edildikten sonra gemi, düşman MiG uçakları tarafından saldırıya uğrar. Bunun üzerine ekibin, Rus aşırı milliyetçi gruplar ile Orta Doğu’daki asiler arasındaki ilişkiye ait kanıtlardan oluşan kargo beyannamesini de yanlarına alarak gemiyi terk etmesiyle bölüm tamamlanır.

Bu sırada, Sovyetler Birliği’ni yeniden kurmanın planlarını yapan aşırı milliyetçi Rus lider Imran Zakhaev, planlarının uluslararası kamuoyunda tepki uyandırmasının önüne geçmek amacıyla, Orta Doğu’da yer alan bir ülkedeki ayrılıkçı lider Khaled Al-Asad tarafından başlatılan askerî darbeye maddî açıdan destek olur. Olayları öğrenen Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık hükûmetleri, olayların önüne geçmek amacıyla her iki bölgede de eş zamanlı operasyonlar başlatır. Orta Doğu’daki ülkenin devlet başkanı Yasir Al-Fulani’nin televizyondan canlı olarak yayınlanan infazının ardından Al-Asad, ülke yönetiminin kontrolünü ele alır. Darbenin ardından SAS birlikleri, Rus milliyetçiler tarafından yakalanmış olan Nikolai kod adlı muhbiri kurtarmak için Kafkas Dağları’nda konuşlandırılır. Çavuş Kamarov öncülüğündeki Rus askerî kuvvetlerinin de desteği ile Nikolai kurtarılır. Devamında ise Nikolai SAS ekiplerince Hamburg’a kaçırılırken, helikopter Sibirya’da düşürülür ve devreye Amerikan birlikleri girer. AC-130 uçağının ateş desteğiyle takım, güvenli bir şekilde bölgeden çıkarılır.

6. Call of Duty: World at War ( 11 Kasım 2008 )

Call of Duty: World at War, eklenti paketleri dışındaki beşinci oyundur. Oyunun kurgusu bir önceki oyun olan Call of Duty 4: Modern Warfare’in günümüz kurgusunun ardından yeniden II. Dünya Savaşı’na dönmüştür. Oyun, Microsoft Windows, PS3, Wii ve Xbox 360 sürümlerinde Pasifik Cephesi’ne ve Doğu Cephesi’ne odaklanmıştır. Oyun Call of Duty 4’ün oyun motorunun geliştirilmiş sürümünü kullanmasıyla birlikte ses efektlerindeki gelişimi artırılmıştır.

Oyun Makin Adası’nda 17 Ağustos1942 gecesi başlamaktadır. Er Miller, Japonlar tarafından bir asker arkadaşına işkence edildiğini ardından da infaz edildiğini bizzat izlemektedir. Sıra Miller’a geldiğinde, ekibi tarafından kurtarılır ve tarihte Makin Adası Baskını olarak bilinen taarruza geçerler. Daha sonraki görev ise Amerikalılar’ın Japonların hakimiyeti altındaki Peleliu’ye taarruz’yla iki yıl sonra başlar başlamış olur. Miller, Japon Ha-Gō tanklarını yok etmek amacıyla roket saldırısını başlatır. Görevin sonunda, Çavuş Sullivan’a aniden bir Japon askeri tarafından karnına katana saplanır ve Sullivan orada ölür. Sonraki görev Sullivan’ın ölümüyle onbaşılıktan çavuşluğa terfi eden Roebuck ile Japonların kontrolü altındaki bir havaalanına gitmeleriyle başlar. Miller görev sırasında alev makinesi ve bazooka kullanır.

7. Call of Duty: Modern Warfare 2 ( 10 Kasım 2009 )

Call of Duty: Modern Warfare 2 ya da resmi olmayan adıyla Call of Duty 6, Infinity Ward’ın yapımcılığını üstlendiği, birinci şahıs nişancı tarzında bir video oyunudur. Resmi olarak 11 Şubat2009’da duyurulmuştur, Modern Warfare 2, Call of Duty 4: Modern Warfare’in devamı niteliğindedir ve aynı olay seyrinde devam eder.

Aşırı milliyetçi partinin lideri Imran Zakhaev’in ölümünün ardından müttefikler (Amerika ve İngiltere) savaşı kesinlikle kazandıklarını düşünürken aradan geçen 5 yılda işler pek de umdukları şekilde gitmez. 2016 yılında ülkede hakim olmasından korktukları aşırı milliyetçiler yönetimi ele geçirir ve Yeni Rusya kurulur. Imran Zakhaev bir halk kahramanı ilan edilir ve Kızıl Meydan’a heykeli dikilir. Aşırı milliyetçiler silahla başaramadıklarını Zakhaev’in ölümüyle başarır. Yeni Rusya’nın lideri aşırı milliyetçi partinin yeni genel başkanı olan Boris Vorsehvsky olur. Ancak Boris Vorshevsky, aşırı milliyetçi partinin şiddet dolu geçmişini geride bırakarak imajını düzeltmek ve Yeni Rusya’nın meşru yöneticisi olmak için, sınır tanımaz bir Batı düşmanlığı olan ve şiddet eğilimli Vladimir Makarov’u parti dışına iter. Çünkü Zakhaev döneminden itibaren sivrilmeye başlayan Vladimir Makarov, Zakhaev’in intikamını almaktan vazgeçmeyerek şiddet eylemlerine devam etmiştir. Partinin silahlı kanadı Vladimir Makarov’un liderliğinde varlığını korur.

8. Call of Duty: Black Ops ( 9 Kasım 2010 )

Call of Duty: Black Ops, Call of Duty serisinin Treyarch tarafından hazırlanmış ve Activision tarafından dağıtımı yapılmış yedinci oyunudur. Treyarch’ın hazırladığı üçüncü Call of Duty oyunudur. 30 Nisan 2010’da açıklanan oyun Microsoft Windows, PlayStation 3, Xbox 360, Wii ve Nintendo DS, Playstation Portable platformları için geliştirilmiştir ve 9 Kasım 2010 tarihi itibarıyla piyasaya sürülmüştür. Oyun dijital olarak Steam adlı içerik sağlayıcı platformdan da yüklenebilmektedir.

Oyun Soğuk Savaş döneminde geçmektedir. Oyuncu SOG adında gizli bir ekibin üyesidir. Bu ekip Laos, Küba, Vietnam gibi yerlerde varlık göstermektedir. Oyunda Call of Duty: World at War’dan Sgt. Reznov da yer almaktadır. Call of Duty oyunlarında klasikleşmiş araç kullanmada ise oyuncu bir SR-71 Blackbird ve Mil Mi-24 pilotu olacaktır. Çok oyunculu modda ise Call of Duty: Modern Warfare 2 ve Call of Duty: World at War’daki özellikler birleştirilmiştir. Oyuncular kendi silahlarını ve perklerini yaratabilmektedirler. Yeni “killstreak” olarak napalm füzesi ve uzaktan kumandalı bomba arabası açıklandı. Zombi modu oyunda bulunmakta fakat haritaları sadece veteran ve hardened versiyonlarındadır. Oyun ilk çıktığı gün sadece PlayStation 3 platformu için 1 milyondan fazla satmıştır. Zombi haritaları Call of Duty: World at War’dakilerden farklıdır. Treyarch Call of Duty: Black Ops için bir harita paketi duyurdu. İçinde 4 yeni çok oyunculu haritası ve 1 zombi haritası vardır.

9. Call of Duty: Modern Warfare 3 ( 8 Kasım 2011 )

Call of Duty: Modern Warfare 3, Infinity Ward ve Sledgehammer Games tarafından hazırlanmış ve Activision tarafından dağıtılmış birinci şahıs nişancıvideo oyunudur. MW3 olarak kısaltılmaktadır. Modern Warfare serisinin üçüncü, Call of Duty serisinin 8. oyunudur. 8 Kasım2011 tarihinde Xbox 360, Wii, PlayStation 3 ve Microsoft Windows için Kuzey Amerika ve Avrupa’da yayınlanmıştır. MW3, Call of Duty: Modern Warfare 2’nin devamı niteliğindedir.

Korgeneral Shepherd’ı öldürdükten saatler sonra Yüzbaşı John Price ve Nikolai ölmek üzere olan Soap’u Afganistan’daki Site Hotel Bravo’dan başka bir yere getirirler. Hindistan’ın Himachal Pradesh eyaletindeki güvenli bir eve ulaşırlar. Soap’a yapılan tıbbi yardım esnasında Vladimir Makarov’un askerleri üçünü de öldürmeye çalışır. Nikolai’nin Makarov’a karşı beraber savaştığı bir askeri olan Yuri, onlara yardıma gelir. Dördü gayriresmî Task Force 141 adı altında toplanırlar. MacMillan, Sierra Leone’deki bir silah satıcısında, Paris, Berlin ve Londra’da kullanılmak üzere hazırlanan kimyasal silahların olduğunu öğrenir. Bunlardan biri Londra’da bir sokakta patlar ve turistik bir seyahat için Londra’da bulunan Amerika’lı bir ailenin ölüşü oyunda gösterilir.

Bu sırada 3. Dünya Savaşı devam etmektedir. 17 Ağustos’ta Rus Ordusu, Manhattan’ı işgal eder. Delta Force’tan Sandman komutasındaki Metal 0-1 kod adlı bir tim, bir Rus denizaltısına su altında sabotaj düzenler. Yüzeye çıkmak zorunda kalan denizaltıyı ele geçiren Metal 0-1, denizaltının silahlarını, New York Limanı’nda demirli olan Rus gemilerine yönelterek Rusların Doğu Yakası’ndan çekilmesini sağlar.

10. Call of Duty: Black Ops II ( 13 Kasım 2012 )

Call of Duty: Black Ops IICall of Duty serisinin dokuzuncu oyunu olan video oyunudur. Oyun 13 Kasım 2012 tarihinde satışa sunulmuştur.

Activision Blizzard CEO’su Robert Kotick, 8 Kasım 2011 tarihinde yaptığı açıklamada, Call of Duty oyununun 2012 sürümünün geliştirilme aşamasında olduğunu açıkladı. Oyunun 2012 yılının dördüncü çeyreğinde yayınlanacağı Activision tarafından doğrulandı. FPS serisi için anlamlı yeniliklerin oyunda yer aldığı belirtildi.

Oyunun antagonisti Menendez, çocukluğunda yaşadığı Nikaragua ve kız kardeşi Josephina’nın felç olmasına sebep olan kaza kapitalist Amerika’ya olan nefretini oluşturdu(İddia ettiğine göre yangın(kaza) sigorta parasını alabilmek için Amerikalı bir şirket etkisiyle çıktı). Babasıyla birlikte kurduğu uyuşturucu ağıyla ekonomik açıdan güçlense de yeterli güce sahip olmadığı için babası CIA tarafından öldürüldü ve o da işini silah üzerinde yoğunlaştırmaya başladı. 3. Dünya ülkelerinin soğuk savaş döneminde yaşadığı çatışmalarda iyi piyasa bulan Menendez’in yolu Black Ops I’in karakterleri Alex Mason, Frank Woods ve Jason Hudson’la kesişir. Mason açısından olay Alaska’da oğluyla sakin bir hayat sürmeye çalışırken (Black Ops I olayları sonrası) Hudson’ın kendisini ziyaret etmesiyle başlar. Hudson Woods’un bir çatışma sonucunda esir düştüğünü haber verir ve Mason’dan yardım ister. Bu olay onları Angola iç savaşına götürür. O zamanki Amerikan sempatizanı Savimbi’nin yardımıyla Woods’u bulurlar. Birliğinin teker teker Menendez tarafından katledilişini izleyen ve cesetleriyle 2 hafta boyunca bir konteynırda kalan Woods Menendez’e derin bir kin besler. Woods kurtarılırken Mason Menendez’le radyoda Kravchenko’yla konuşurken rastlar (Mason Menendez’in konuştuğu kişinin Kravchenko olduğunu henüz bilmiyor.) Menendezle boğuşması sonucu Menendez bir gözünü kaybeder.

11. Call of Duty: Ghosts ( 5 Kasım 2013 )

Call of Duty: Ghosts, Infinity Ward, Neversoft ve Raven Software tarafından geliştirilmiş, Activision tarafından ise yayımcılığı yapılmış video oyunu.

Güney Amerika ülkeleri birleşerek Federasyon adlı örgütü oluştururlar ve ABD’ye savaş açarlar. Federasyon, ABD’nin uzayda savaş durumları için bulundurduğu, üzerinde güçlü bombalar taşıyan Odin adlı uzay mekiğini ele geçirir ve ABD’nin önemli bölgelerine ateşler. Bunun sonucunda ülke savaş alanına döner. ABD ise bu güç ile savaşmak için Ghosts adlı timi oluşturur. Oyun bu timin yaşadıklarını konu almaktadır

12. Call of Duty: Advanced Warfare (4 Kasım 2014)

Call of Duty: Advanced Warfare, Sledgehammer Games tarafından geliştirilmiş, Activision tarafından ise yayımcılığı yapılmış birinci şahıs nişancı türü video oyunudur. Call of Duty serisinin 11. oyunudur. Sledgehammer Games oyunun Microsoft Windows, Xbox One ve PlayStation 4 sürümlerini, High Moon Studios ise PlayStation 3 ve Xbox 360 sürümlerini geliştirmiştir. Yeni nesil konsolların gücünü kullanmak için grafik motorunda ciddi şekilde modifikasyonlar yapılmıştır.

2054’te Güney Kore’de saldıran Kuzey Kore güçlerine karşı ABD Güney Koreye destek için ordu gönderir. O orduda yer alan Jack Mitchell (Troy Baker) ve Will Irons (Paul Telfer) çok yakın dostlardır. Will bu savaş için endişeliyken, Mitchell daha sakindir. Grubun lideri Çavuş Cormack (Russell Richardson)’dan emir alırlar. Havalanacak bir Kuzey Kore uçağı büyük tehlike yaratmaktadır. Will ile Mitchell onu durdurmaya çalışırken ve bomba koyarken Willin kolu kapıya sıkışır. Mitchell onu kurtarmak ister ancak Will bunun zor olacağını söyler ve de Mitchell’ı atar. Will uçağın patlamasıyla ölür. Mitchell’ın sol koluna büyük bir şarapnel parçası isabet eder. Cormack onu oradan çıkarırken Mitchell’ın kolu da orada kalır. Kore’deki savaşta çok fazla ABD askeri hayatını kaybeder.

13. Call of Duty: Black Ops 3 ( 6 Kasım 2015 )

Call of Duty: Black Ops III, Treyarch tarafından geliştirilen, Activision tarafından ise yayımcılığı yapılan birinci şahıs nişancı türünde bir video oyunudur. Oyunun senaryo bakımından serinin önceki iki oyunuyla alakası yoktur. Sadece oyunun Rise&Fall adlı bölümde Hendricks tarafından bir önceki oyundaki Raul Menendez’in adı geçer. Oyunun tam sürümü Microsoft Windows, PlayStation 4, Xbox One için, sadece çok oyunculu oyun modunu destekleyen ve düşük kalite grafikli versiyonu ise PlayStation 3 ve Xbox 360 için çıkış yaptı. Oyun Call of Duty: Black Ops II’den 40 yıl sonra, 2065 yılında geçer. Oyunun 7. nesil konsollar (PlayStation 3, Xbox 360) için çıkartılan versiyonlarında hikâye modunun olmaması, sadece desteklenen çok oyunculu moddaki sayısız içerik eksikliği ve 8. nesil konsollar (PlayStation 4, Xbox One) için çıkartılan versiyonlarla aralarındaki grafik farklılıkları yoğun tepki gördü.

Oyunda eski oyunlara ek olarak hikâye modunda oyuncu karakterini ve kıyafetlerinin görünümünü kişiselleştirebilir. Hikâye ilerledikçe farklı silahlar ve kostümler açılabilir. Ek olarak oyununda tercih edilebilir karakterlerin tek bir kurşunla öldüğü gerçekçi bir zorluk seviyesi de vardır.

14. Call of Duty: Infinite Warfare ( 4 Kasım 2016 )

Call of Duty: Infinite Warfare, Infinity Ward tarafından geliştirilen, Activision tarafından ise yayımcılığı yapılan birinci şahıs nişancı türünde bir video oyunudur. Call of Duty serisinin 13. oyunudur. Oyunun çıkış tarihi tüm platformlar (Microsoft Windows, PlayStation 4, Xbox One) için 4 Kasım 2016 dır.

Oyunun özel versiyonu ile birlikte gelen Call of Duty 4: Modern Warfare’ın Remastered versiyonu Raven Software tarafından geliştirilmiştir. Oyunun tanıtım videosu (Infinite Warfare Reveal Trialer) YouTube’da en çok dislike alan 2. video dur.

Ayrı zamanda oyunda Game of Thrones’dan (Televizyon dizisi) tanıdığımız Jon Snow(Kit Harington) ve UFC şampiyonu Conor McGregor yer alıyor.

Oyun uzayda (Güneş Sistemi) geçmektedir ve yer çekimi olmayan ortamlar vardır. Karakterler gelişmiş zırhlarla donatılmışlardır, yer çekimsiz ortamda kanca fırlatarak veya jetpack kullanarak hareket edilebilir ve aynı zamanda hook ile düşman öldürmek mümkündür. Belirli bir sınıra kadar bağımsız bir şekilde uzay gemisi kullanılabilir ve savaşılabilir. Düşmanı takip edip üzerine yapışarak patlayan robot örümcekler, yerçekimini engelleyen ekipmanlar bulunmaktadır. Senaryonun bir kısmı belli bir kronolojik sıraya göre değil, oyuncunun istediği sıraya göre devam eder. Genellikle bölümlerin başına ekipman ve silah sevilir ve özelleştirilebilir. Uzayda geçen bazı bölümlerde oyuncu bir nesneye halat fırlatarak tutunabilir veya but düşmana halat ile yapışarak etkisiz hale getirebilir.

15. Call of Duty: WW2 ( 3 Kasım 2017 )

Call of Duty: WWII, Sledgehammer Games tarafından geliştirilen ve Activision tarafından yayımcılığı yapılan birinci şahıs nişancı oyunu. Oyunun PlayStation 4, Xbox One ve Microsoft Windows platformları için çıkış yapması bekleniyor.World at War’dan (2008) beri geliştirilen (2010’larda) ilk II. Dünya Savaşı konulu Call of Duty oyunu ve aynı zamanda serinin 14. oyunudur. Oyun savaşın Avrupa cephelerini konu almaktadır. Oyunun ilk resmi fragmanı 26 Nisan2017’de yayınladı, dünya çapında 3 Kasım 2017’de çıkış yaptı.

Şimdiye kadar yayımlanmış olan Call of Duty oyunlarından farklı olarak oyunda can yenilenmesi bulunmuyor. Bunun yerine oyuna sağlık paketleri, takım tarafından mühimmat sağlanabilmesi için “medic” (sağlık görevlisi) üyeleri eklenmiştir. Düşman askerleri yakalanabilir ve yaralı müttefikleri korumak için sürüklenebilir. Oyunun bazı bölümlerinde çeşitli araçları kontrol edilebilir.

16. Call of Duty: Black Ops 4 ( 12 Ekim 2018 )

Black Ops 4 , geleneksel tek oyunculu kampanya modu olmayan ilk Call of Duty unvanıdır. Bunun yerine, oyunun “Uzmanlar” olarak bilinen çok oyunculu karakterlerinin arka planlarına odaklanan Solo Görevleri modunu içeriyor. Görevler Black Ops II ve III arasında kronolojik olarak gerçekleşiyor. Bazı Uzmanlar Black Ops III’ten de geçti . Çok oyunculu mod, otomatik sağlık yenilemesine sahip olmayan serideki ilk moddur ve hem tahmini geri tepme hem de yeni bir balistik sunarsistemi. Oyun, çıkış gününde üç, oyunun özel bir sürümü veya Black Ops Pass satın alındıysa dört Zombies haritası içeriyordu. Haritaların yerleri arasında Eski Roma’da bir arena olan RMS Titanic ve Alcatraz Federal Cezaevi bulunmaktadır . Oyun ayrıca , her maçta 100 oyuncuya kadar Blackout adlı bir savaş royale modu tanıttı . Bu moddaki ve diğer Black Ops başlıklarındaki birçok karakter, bu modda oynatıcının karakter modeli olarak kullanılabilir.

Call of Duty: Black Ops 4 , çok oyunculu birinci şahıs nişancı video oyunudur . Call of Duty serisindeki önceki oyunların aksine , Black Ops 4 , geleneksel tek oyunculu bir kampanyaya sahip olmayan ilk giriştir ve yalnızca Çok Oyunculu, Zombiler ve Blackout adlı yeni bir savaş royale modu içerir.

17. Call of Duty: Modern Warfare ( 12 Eylül 2019 )

Call of Duty: Modern Warfare, oyun gerçekçi ve modern bir ortamda geçmektedir. Sefer hikayesi, bir CIA subayı ve İngiliz SAS güçleri ile kurgusal Urzikistan ülkesinden isyancıların bir araya gelerek, ülkeyi işgal eden Rus güçlerine karşı birlikte mücadelesi etrafında dönüyor. Oyunun Özel Harekatlar modu seferin hikayesini takip eden eşli oynanan (co-op) görevler içermekte. Çok oyunculu mod, seride ilk kez çapraz platform çok oyunculu oyunu desteklemekte. Oynanış daha taktik olması için yeniden elden geçirildi ve HUD’un kaldırıldığı Gerçekçilik modu, artık 64 oyuncuyu destekleyen Kara Savaşı formatı gibi yeni özellikler dahil edildi.

2019’da, Urzikstan’a giden tehlikeli kimyasal gaz sevkiyatlarını kurtarmak için gizli bir operasyon sırasında, CIA SAC/SOG Görevlisi “Alex” (Chad Michael Collins) kendisine eşlik eden Deniz Piyadesi Akıncılarını öldüren ve gazı çalarak kaçan bilinmeyen düşmanlar tarafından ele geçiriliyor. Alex’in işleyicisi, İstasyon Şefi Kate Laswell (Rya Kihlstedt), SAS Yüzbaşı John Price’ın (Barry Sloane) kimyasalların geri kazanılması ve Rusya ile durumun daha da kötüleşmesi konusunda yardım ister. Yirmi dört saat sonra terör örgütü El-Katala ile bağlantılı bir grup intihar bombacısı Londra’daki Piccadilly Circus’a saldırır. SAS Çavuş Kyle Garrick (Elliot Knight), Price ve yerel polis güçlerinin yardımıyla durumu içermek üzere görevlendirilmiştir. Daha sonra Alex, General Roman Barkov (Konstantin Lavysh) liderliğindeki Rus kuvvetlerini devirmeye yardım etmesi karşılığında kimyasalları takip etmek için güçlerini birleştirmeyi kabul eden isyancı lider Farah Karim (Claudia Doumit) ile görüşmek üzere Urzikstan’a gönderilir.

4 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Sinema Salonlarının Tozunu Attırmış En İyi 10 Yarış Filmi Sizlerle !

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478