SpaceX ve Onun İhtişamlı Projesi Starship

SpaceX, bir dizi tarihi kilometre taşı için dünya çapında dikkat çekti. İlk olarak 2010 yılında başardığı düşük Dünya yörüngesinden bir uzay aracını geri gönderebilen tek özel şirket. Şirket, Dragon uzay aracının Uluslararası Uzay İstasyonuna kargo teslim eden ilk ticari uzay aracı haline geldiği 2012 yılında tekrar tarih yazdı.

SpaceX, 2017’de yörüngesel bir roketin tarihi ilk yeniden canlandırmasını başarıyla gerçekleştirdi ve şirket artık düzenli olarak uçuş kanıtlanmış roketler atıyor. SpaceX, 2018’de dünyanın en güçlü operasyonel roketi Falcon Heavy’yi iki faktörle fırlatmaya başladı.

Dünyanın en hızlı büyüyen lansman hizmetleri sağlayıcılarından biri olan SpaceX, tezahürüne 100’den fazla misyon sağladı ve sözleşmede 12 milyar doları aştı. Bunlara ticari uydu lansmanlarının yanı sıra ABD hükümet misyonları da dahildir. SpaceX‘in Dragon uzay aracı, bir dizi Ticari Tedarik Hizmeti sözleşmesi kapsamında uzay istasyonuna çok sayıda kargo ikmal misyonu uçuruyor. Dragon, insanları uzaya taşımak için baştan tasarlandı ve yakında NASA’nın Ticari Ekip Programı kapsamında astronotları uçuracak.

Falcon 9 ve Falcon Heavy’nin başarılarına dayanan SpaceX, insanları Mars’a ve güneş sistemindeki diğer yerlere taşıyabilen şimdiye kadar üretilmiş en güçlü yeni nesil tamamen yeniden kullanılabilir fırlatma araçları üzerinde çalışıyor.

Yıldız Gemisi için bir kavram kanıtı için entegre sistem testi Mart 2019’da, Falcon 9 birinci aşamalı inişteki eşdeğer prototipi olan Grasshopper’a benzer ” Starhopper ” lakabıyla azaltılmış yükseklikte bir prototipe tek bir Raptor roket motorunun eklenmesiyle başladı. geliştirme programı . Starhopper , Nisan ve Ağustos 2019 arasında Temmuz ve Ağustos aylarında dikey testler ve inişlerin  statik test ve düşük irtifa, düşük hızlı uçuş testi için kullanıldı . Daha fazla prototip Yıldız gemileri yapım aşamasındadır ve birkaç tekrardan geçmesi bekleniyor. Tüm test ürünleri 9 metre çapında (30 ft) paslanmaz çelik bir gövdeye sahiptir.

SpaceX Starship kullanarak 2021’den daha önce ticari yükler çıkarmayı planlıyor.

SpaceX‘in Starship uzay aracı ve Super Heavy roketi (topluca Starship olarak anılır), mürettebatı ve yükü Dünya yörüngesine, Ay’a, Mars’a ve ötesine taşımak için tasarlanmış tamamen yeniden kullanılabilir bir taşıma sistemini temsil eder.

Starship, 100 metrik tondan fazla Dünya yörüngesine taşıma yeteneği ile dünyanın şimdiye kadar geliştirilen en güçlü fırlatma aracı olacak. 

STARSHİP

Starship, Dünya yörüngesine, gezegensel varış yerlerine ve Dünya’daki varış yerleri arasında yolcu veya yük taşıyabilen büyük, uzun süreli bir uzay aracı olarak hizmet eder.

Çap 9 m / 30 ft

Yükseklik 50 m / 160 ft

Yakıt kapasitesi 1200 t / 2.4 Mlb

Yük kapasitesi 100+ t / 220 + klb

ÇOK AĞIR

Yeni nesil fırlatma aracının ilk aşaması veya güçlendirici, 3 milyon kg’ın üzerinde brüt bir kaldırma kütlesine sahiptir ve alt soğutmalı sıvı metan ve sıvı oksijen (CH4 / LOX) itici gazları kullanır. Hidrofor, 6 ayağındaki fırlatma sahasında karaya dönecektir.

Çap 9 m / 30 ft

Yükseklik 68 m / 223 ft

Yakıt kapasitesi 3300 t /6.6 Mlb

İtme 72 MN / 16 Mlbf

2 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Kıyamet Felaketleri 10 Kıyamet Alameti

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478