Pug Cinsi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey Muhteşem tatlı köpekler.

Birçok insan, evinde ona arkadaş olacak evcil hayvan enerjisine ve sempatisine ihtiyaç duyar. Onlar kediden köpeğe, kuştan hamsterlara kadar sahiplenebileceğimiz, neşemizi yerine getiren sevimli dostlarımızdır. Özellikle sahibine sadık ve tam bir dost canlısı olan köpekleri düşünürsek, kendine her anlamda hayran bırakan süs köpeği cinsinden olan Pug cinsi göz ardı edilemez.

1. Pug cinsinin vücut özellikleri

pug cinsi hakkında

Süs köpeği olarak sınıflandırılabilecek Puglar, buna rağmen aynı zamanda kalın yapılıdır. Kafası büyük, burunları küçük ve yüzleri basıktır. Gözleri genellikle koyu renkte olur, kulakları ise mutlaka siyah renktedir. Tüyleri kısa ve yumuşak olan Pug cinsi köpeklerin genellikle kürklerinin rengi siyah ve açığa çalan kahverengidir. Bu sevimli canlıların ortalama ömürleri ise 12-15 yıldır.

2. Pug, bilinen en eski cins!

pug cinsi hakkında

Pug cinsinin Çin’de MÖ 400’den önce var olduğuna inanılıyor. Pug cinsi köpekler, eski kraliyet zamanlarında Çin hükümdarlarının köpekleriydi. Bu bilgiye dayanarak, Pug cinsi köpeklerin, aslen Çin imparatorlarının kucaklarında oturmaları ve yoldaş olmaları için yetiştirildiği de biliniyor. Yani anlayacağınız, Pugların ırkı kraliyet köpekleri olarak biliniyor.

Kraliçe Victoria ve İmparatoriçe Josephine ünlü Pug sahiplerindendir.

3. Pug cinsi köpeklerin kuyruklarına hiç dikkat ettiniz mi?

pug cinsi hakkında

Pugların kuyrukları kısa ve bukleli olur. Küçük bedenlerini göze aldığımızda bu onları oldukça şirin gösteriyor. Ayrıca Pugların kuyruklarının genellikle 2 kıvrımlı olmasına rağmen 3-4 bukle kadar kıvrılabildiği de söyleniyor!

4. Puglar fazlaca tüy döker

pug cinsi hakkında

Her köpek ve kedi dostumuzda tüy dökme sorunu vardır fakat bu durum Pugları düşündüğümüzde daha çok karşılaşılan bir sorun olabiliyor. Pug cinsi köpeklerin doğal vücut yapıları kürkleri ve derileri arasında bulunan bir astardan oluşur. Bu çift kürk etkisine sebebiyet verdiği için Puglar oldukça fazla tüy dökerler. Ancak her hayvan dostumuz için olduğu gibi Puglar için de düzenli bakım ve tarama ile bu engellenebilir.

5. I. William ve Marie Antoinette’de Pug sahibiydi

pug cinsi hakkında

Pug cinsinin eski çağlarda kraliyet dönemi köpeklerinden olduğunundan bahsetmiştik. Kraliçe Victoria ve İmparatoriçe Josephine hâricinde Pug sahibi olmuş I. William ve Marie Antoinette’den bahsedelim biraz. I. William, Fransa’nın Hermigny şehrinde bir gece uyurken, İspanyol suikastçiler prensin kampına sızdı. Onu öldürme girişiminde bulunacak İspanyolları engelleyen prensin Pompey isimli Pug cinsi köpeğinin havlaması ve prensi uyandırması oldu. Bu şekilde sahibinin hayatını kurtaran Pug Pompey’in yüzünün, I. William’ın ölümünün ardından sahibinin mezarının üzerine oyulduğu da söyleniyor.

Puglar ayrıca I. William’ın İspanyol yönetimine karşı kurduğu Turuncu Hanedanlığı’nın resmi köpeği olarak bilinirler.

Marie Antoinette ise kraliçe olmadan önce henüz Avusturya’da bir gençken Pug sahibiydi. Puglar o zamanlar Mops adı verilen isimleriyle biliniyordu ve Marie Antoinette’in köpeğinin ismi de Mops’du!

6. Puglar size kolay uyum sağlarlar

pug cinsi hakkında

Puglar apartmanda ve bahçeli evde rahatlıkla yaşayabilirler. Yaşlı insanlarla, çocuklarla hatta bebeklerle bile iyi anlaşan Pug cinsi sahibinin yaşantısına oldukça kolay ve sorun çıkarmadan adapte olabilir.

7. Aman dikkat! Sağlık sorunları ortaya çıkabilir

Puglar oldukça hassas bünyeye sahip köpeklerdir. Yapıları gereği kısa buruna sahip olmaları nedeniyle nefes alma problemleri çekebilirler. Koşarken, uyurken ve öylece dururken bile sık sık hışırtı sesi çıkarmalarının temel sebebi de budur.

Ayrıca Pug cinsinin yüzlerinin basık ve buruşuk olması da onları rahatsız edecek sorunlara yol açabilir. Yüzlerindeki buruşukluklarda göz kiri ve yiyecek kırıntıları kalabilir. Bu gibi durumlar tahriş ve kızarmaya yol açabileceğinden, Pugların yüzleri de düzenli olarak temizlenmelidir.

8. Pugların kilo almaya eğilimli olduklarını unutmayın!

Puglar hareket eğilimi az ve günün ortalama 14 saatini uykuyla geçiren köpeklerdir. Buna rağmen yemek yemeyi çok severler! Bu sebepten ötürü obeziteye meyilli olan bu cinsin sahipleri köpeklerinin beslenmelerine dikkat etmelidirler. Aşırı kilo alımı bu cinslerde kaslarda güç kaybı ve nefes alma problemi gibi sağlık sorunlarına da sebep olabilir. Bu yüzden Pugların beslenmelerinde belli başlı yemekler verilmeli ve bazı diyetler uygulanmalıdır.

9. Puglar sahibine sırnaşık cinslerdir

puglar

Pug cinsi insanlara bağlı ve sürekli onlarla olmak isteyen köpeklerdir. Sevgi dolu olan Puglar, siz tuvaletteyken, uyurken ve yemek yerken her dâim sizle olmak isteyeceklerdir! Pug sahibi olanların okurken hak verdiğini duyabiliyoruz, sahiplenmeyi düşünenler ise artık yalnız kalmayacağınız kişisel alanınız olmadığını bilin. 🙂

10. Yüzmek için yaratılmadıklarını söyleyebiliriz!

puglar

Puglar, vücut yapıları gereği sahip oldukları kısa kol ve bacakları yüzünden yüzme eğilimi konusunda biraz başarısızdırlar.

Köpeklerin genellikle rahatça yüzebildiklerini düşünürsek, Puglar bu konuda köpekler için yüzme kolluğu ya da kıyafetine ihtiyaç duyabiliyor. Fakat bu durum onları daha da sevimli görünmekten alıkoyamıyor. 🙂

11. Puglar çok sezgisel ve duyarlı cinslerdir

pug cinsi hakkında

Puglar sahiplerinin nasıl hissettiklerini hissetmekte oldukça başarılıdırlar. Sizin değişen modunuza göre canlı, uysal veya sakin olabilirler. Özellikle üzgün hissettiğiniz zaman sizi mutlu etme konusunda çok etkili bir arkadaş olabilirler ve daima sahiplerini memnun etmeyi amaçlarlar.

12. Kıyafet ve yemek konusunda seçici değildirler

pug cinsi hakkında

Pug cinsi köpeğinizi bütün mevsimlere ya da isteğinize göre giydirebilirsiniz, bundan asla rahatsız olmazlar! Ayrıca Puglar önlerine sunulan yiyecekleri ayırt etmeden yiyebilecek kapasitedelerdir. Burunlarının yapısı dolayısıyla hangi yemeği sevip sevmediklerini anlamaları biraz geç olabildiği için, her yemeği vermeme görevi de sahiplerine düşüyor. 🙂

Bonus: Kirsten Dunst’ın başrolünde oynadığı 2006 yapımı Marie Antoinette filminden bir kare!

pug cinsi hakkında

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Ali Koç ve Emre Belözoğlu’ndan Tarihi Çağrı!

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478