Arı Sütü ve Faydaları

Arı Sütü Nedir?

Arı sütü, işçi bal arılarının ürettiği sütsü bir salgıdır. İçeriği coğrafya ve iklime bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu ürün kraliçe arının gelişimi ve beslenmesi için kullanılması dolayısıyla İngilizce’ de “royal jelly” (kraliyet jölesi) adını almaktadır. Arı sütü polen ile sıkça birbirine karıştırılır ama bu iki ürün birbirinden tamamen farklıdır. Arı sütübal, polen, balmumu özellikle bal arılarından elde edilen ürünler olsa da birbirinden nerdeyse her bakımdan ayrılır.

Arı sütü, larvaların beslenmesinde ve ayrıca yetişkin kraliçeler için kullanılan bir bal arısı salgısıdır. İşçi arıların salgı bezlerinden salgılanır, cinsiyete veya sosyal sınıfına bakılmaksızın koloni içindeki bütün larvalar bu salgı ile beslenir.

İşçi arılar, yeni bir kraliçe yetiştirmeye karar verdiğinde (bu genellikle eski kraliçenin zayıflaması ya da ölmesi nedeniyle olur), birkaç küçük larva seçer ve onları özel olarak inşa edilmiş kraliçe hücrelerinde bol miktarda arı sütü ile besler. Bu beslenme türü, yumurtalara kraliçe olmak için ihtiyaç duydukları gelişmiş yumurtalıklar dahil olmak üzere, kraliçe morfolojisini sağlar.

ARI SÜTÜ NASIL TÜKETİLİR?

Balın içerisine karıştırılıp macun gibi tüketilebilen arı sütünü tek başına veya bir içeceğe karıştırarak da kullanılabilir. Fakat kullanım dozuna dikkat edilmesi gerekmektedir. Çok fazla tüketimi önerilmez. Günde en fazla 1 gram kadar kullanımı insan vücudu için uygun bir ölçüdür. Çocuklarda ise bu ölçü yarıya indirilmelidir.

Arı Sütü Faydaları

– Vitaminler açısından çok zengindir. A, B, C, D, E ve K vitaminleri bakımından oldukça zengin bir besindir. Vitamin takviyesi olarak kullanılabilir.

– Demir, kalsiyum, iyot, magnezyum, fosfor, potasyum minerallerini bolca içerir.

– Bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücudun daha zinde ve ayakta kalmasını sağlar.

– Çocukların büyüme ve gelişme çağlarında kullanıldığında dışarıdan alınacak mikrop ve bakterilerle savaşmasını sağlar.

– Kan basıncını düzenler ve tansiyon gibi şikayetlerin azalmasını sağlar. Ani inip çıkan tansiyonun belirli bir seviyede kalmasına yardımcı olur.

– Enerji verir ve vücudu canlandırır. Takviye olarak alınan vitaminler gibi vücudun ayakta kalmasını sağlar.

– Uyku düzensizliğini ortadan kaldırır ve daha sağlıklı bir uyku düzenine yardımcı olur.

– Şeker hastalarının da kullanabileceği arı sütü kandaki şeker dengesinin de belirli bir seviyede kalmasını sağlar.

– Aynı baldaki gibi arı sütününde içinde bulunan doğal antibiyotik çok iyi bir yara iyileştiricidir. Yaraların iyileşmesinde macun gibi bir kıvamı olan arı sütü tercih edilebilir.

– Doğurganlığı destekleyen arı sütü sperm kalitesini de arttırır.

ALERJİSİ OLANLAR DİKKAT!

Arı zehrine alerjisi olanların arı sütünü kullanmaları önerilmez. Arı sokmasına veya arı zehrine alerjisi olanların arı sütü tüketmeleri halinde ölümcül sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Kişi arı sokmasına veya arı zehrine karşı alerjisi olup olmadığını bilmeli alerjisi varsa arı sütü tüketmemelidir.

Hamile olanların veya herhangi bir kronik rahatsızlığı olanların mutlaka doktora danışıp arı sütü tüketmeleri önerilmektedir. Aksi halde başka rahatsızlıklar ortaya çıkma ihtimali vardır.

0 1 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

FATİH SULTAN MEHMET KİMDİR ?

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478