İftar ve Sahurda Nasıl Beslenilmeli ?

Ramazanda uzun süreli açlıktan sonra beslenmenin sağlıklı bir şekilde sağlanması önemli. Mideyi yoran, susuzluk yaratan, kan şekerinin aniden yükselmesine neden olan besinlerden Ramazanda uzak durulması gerekirken; sağlıklı yiyecekler ve bol su beslenme listesinin üst sırasında yer almalıdır.

Ramazan ayında oruç tutanlar, iftar saati yaklaştıkça zengin bir menünün hayalini kuruyor. Ancak uzun süren açlığın üzerine mideyi yoracak şekilde beslenmek doğru bir davranış değil. Kızartmalar, aşırı yağlı ve hamur işi yiyeceklerin iftar ve sahur sofralarında uzak durulması, doyumluk değil tadımlık olması gerekir. Sebze ağırlıklı yemekler, karbonhidrat ve protein yönünden zengin yemekler, bol meyve ve su tüketimi iftar ve sahurda sağlıklı beslenme açısından daha doğu olacaktır.

Ramazanda sağlıklı atıştırmalıklara yönelmek, tuzlu, baharatlı ve acılı yiyeceklerden uzak durmak, hafif tatlılar tercih etmek, dinlenerek yemek ve kahvaltılık çeşitlerine ağırlık vermek en doğru beslenme tarzını oluşturur. İftar ve sahur için sağlıklı beslenme önerilerini aşağıda bulabilirsiniz:

İftarda nasıl beslenmeli?

Bu yıl da sıcak yaz günlerine denk gelen Ramazan ayında su ihtiyacı, belki de diğer aylara göre daha fazla olacak. Bu nedenle de Ramazanda su kaybına neden olacak tuzlu, baharatlı, acılı yiyeceklerin tüketiminden kesinlikle kaçınmak gerekir. Ayrıca ağır hamur tatlıları, nişasta yönünden zengin ve bol şekerli yiyecekler/içecekler çabuk acıkmaya da neden olacağından bu tür besinlerden de uzak durulmalıdır. İftarda sağlıklı beslenme tarzınızı belirlemek için aşağıdaki bilgiler fazlasıyla işinize yarayacak:

  • İftarda hurma ya da zeytin ile orucunuzu açtıktan sonra 1 bardak su için.
  • Orucunuzu açtığınızda bir kase çorba tüketin.
  • Çorbanın ardından tabağınıza hemen yemek almayın. Ramazan pidesi ve iftariyeliklerle birlikte mini bir kahvaltı yapın.
  • İftariyelikleriniz arasında peynir, zeytin, bal, reçel, ceviz içi, dilediğiniz çeşitlilikte şarküteri ürünleri tercih edebilirsiniz.
  • İftarda hızlı yemek yemenin aksine birkaç öğüne bölünmüş bir akşam yemeği yenmelidir.
  • Dilerseniz çorbanızı içtikten sonra 10-15 dakika yemeğinize ara verebilir, biraz sohbetten sonra tabağınıza sağlıklı yöntemlerle pişirilmiş yemeğinizi alabilirsiniz.
  • Ramazanda su ihtiyacı; ev yapımı meyve suyu, mevsim meyveleri, çorba, yoğurt gibi içecek ve yiyeceklerle karşılanmalı, iftardan sonra aralıklarla 2-2,5 litre su içilmelidir.
  • Ramazanda gün içinde hareketsiz kalan sindirim sistemini hareketlendirmek gerekir. İftar ve sahur arasında bağırsak hareketlerini düzenleyen kuruyemiş, yulaf ezmesi, kuru erik, elma, şeftali, muz gibi lifli gıdalar tüketilmelidir.

Orucunuzu neden zeytinle açmalısınız?

Hem iştah açıcı hem de tok tutucu özelliğe sahip zeytin, Ramazanda uzun süren açlıktan sonra tokluk sağlamada etkilidir. Zeytin sindirimi kolaylaştıran bir besindir. Eğer oruç sonrası mide sorunları yaşıyorsanız, orucunuzu açarken 5-6 tane zeytin yiyerek mide şikayetlerini önleyebilirsiniz. Ayrıca baş ağrısını gidermede de etkili olan zeytin, açlık sonrası oluşan baş ağrılarını gidermeyi sağlamaktadır.

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Ramazan Şerbeti Tarifi !

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478