Restoratif Diş Tedavisi Nedir? Nasıl Yapılır?

Restoratif diş tedavisine ihtiyaç duyduğunuzu nasıl mı anlarsınız? Kırık bir diş ucunuz varsa, eksik diş boşluklarından şikayetçiyseniz veya diş yapınızda ortodontik olarak tedavisi olmayan bozukluklar olduğunu düşünüyorsanız, restoratif diş tedavisi için uygun bir aday olma ihtimaliniz bir hayli yüksek. Restoratif diş hekimliği, en yalın tanımı ile ismini hepimizin bildiği restorasyon kavramından alır; başka bir deyişle bu tedavi türünün özünde dişleri olabildiğince eski haline döndürmek yatar.

Dişlerinizde oluşan bu tip değişiklik ve bozukluklar, elbette pek çok farklı etmene ve sebebe bağlı olarak oluşabilir. Dişlerde çatlak, dişe ya da çeneye alınan sert bir darbe, ilerlemiş bir çürük ya da eskiden yapılmış bir diş restorasyon çalışmasının bozulması gibi etkenler, restoratif diş tedavisine başvurmanızı gerektirebilir. Peki restoratif diş tedavisi nedir, restoratif diş hekimliği ne yapar ve restoratif diş tedavisi nasıl yapılır? Tüm bu soruların ve çok daha fazlasının cevabı bu yazımızda sizi bekliyor. 

-Temelden Başlayalım: Restoratif Diş Tedavisi Nedir?

Restoratif diş tedavisi branşını şu şekilde özetlememiz mümkün: Eğer ağız ve diş sağlığında oluşan problemler sizi hem estetik hem fonksiyonel açıdan rahatsız ediyorsa, onları bu bakış açısı ile restore edecek ve eski haline en yakın biçime getirecek olan diş hekimliği branşı, restoratif diş hekimliğidir. Restoratif diş tedavileri, dişlerin yeniden yapılandırılması hedefler ve birebir aynı olmasa da bozuk olan dişleri olabildiğince orijinal haline çevirmeye odaklanır. Restoratif diş hekimliği tedavileri sırasında başvurulan yöntemler, tamamen prosedürün zorluğuna ve söz konusu diş probleminin doğasına göre farklılık gösterir. Bazı ağız ve diş problemlerinde kuron, veneer, dolgu ve köprü gibi tedaviler çözüm sunabilirken bazı durumlarda sadece estetik diş tedavileri yeterli olmakta ve hastayı memnun etmeye kafi gelmektedir. Restoratif diş tedavisi dünyasında her şey, hastanın söz konusu dişlerindeki sorunun yapısına ve problemin kök sebebine bağlıdır. 

-Ne Zaman Restoratif Diş Tedavisine İhtiyaç Duyarım?

Şimdi de değinmiş olduğumuz gibi restoratif diş tedavisine başvurulan durumlar, hastanın spesifik olarak ne tür bir şikayeti olduğuna bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bu yüzdendir ki restoratif diş tedavilerine tam olarak ne zaman ihtiyaç duyulacağı ile ilgili net bir çerçeve çizmek pek mümkün ve sağlıklı değildir. Ortodonti tedavilerinin yetersiz ya da atıl kaldığı durumlarda restorasyon işlemleri devreye girebileceği gibi sadece restoratif diş tedavisinin uygulanmasının planlandığı bir vakada ortodontik ya da cerrahi müdahale de gerekebilir. 

Elbette en sık olarak yapılan restoratif diş tedavilerini sınırlandırmak mümkündür. Bunların başında ise eksik diş boşluklarını doldurmak gelmektedir. Söz konusu işlem her ne olursa olsun, amaç her daim orijinal ve doğal dişleri mümkün olduğunca prezerve edebilmektir. Tabii ki bunun her zaman mümkün olmadığı durumlar da mevcuttur; doğal dişlere alternatif olarak sunulan restoratif diş tedavisi yöntemleri de bu noktada devreye girer. En sık görülen restoratif diş yöntemlerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

* Venner
* İmplant
* Estetik dolgular
* İnley ve onley
* Köprü
* Protez diş (Yarım veya tam)

Bu yöntemler, söz konusu eksik diş boşluğunu doldurmak bakımından sıklıkla başvurulan yöntemlerin başını çekmektedir. Bununla birlikte hangi yöntemin tercih edileceğini ise elbette alanında uzman ve tecrübeli diş restorasyon hekimi seçecektir. 

-Neden Restoratif Diş Tedavisi Yaptırmalıyım?

Restoratif diş tedavilerinin hastaya sağladığı pek çok avantaj vardır. Bunlardan bir tanesi, daha ciddi boyutlara oluşabilecek diş problemlerinin önüne geçebilmesidir. Ağız içi boşlukları doldurmak ve istenmeyen çürüklerin oluşmasını engellemek açısından restoratif diş tedavileri ağız ve diş sağlığı için büyük önem taşır. Buna ek olarak eksik diş boşlukları, kişinin çiğnemesini de ciddi oranda etkiler. Ağız içinde her zaman olduğu kadar bir yüzey alanı olmadığı için kişi diğer doğal dişlerini normalde uygulaması gerekenden daha fazla baskı uygulamış olur. Bu da eksik diş boşluklarının doldurulmasının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne sermektedir.

-Restoratif Diş Tedavileri Nasıl Yapılır?

Restoratif diş dolgusu başta olmak üzere tüm restoratif diş tedavisi yöntemleri, söz konusu dişin yapısına ve kök problemine göre farklı şekillerde yapılabilmektedir. Bu bağlamda restoratif diş tedavisi nasıl yapılır sorusunun cevabı aslında bireysel olarak hastanın sorununa bağlıdır. Bununla birlikte hangi yöntemin seçileceğine karar verirken hem maddi faktörleri hem de fiziksel etmenleri hesaba katmak gerekir. Pek çok diş hekimi, restoratif diş tedavisinin son çözüm olduğuna kanaat getirmeden önce doğal diş yapısını elinden geldiğince muhafaza etmeye çalışacaktır. Bazı özel durumlarda protez dişler daha etkili bir seçenek haline gelirken bazı durumlarda en ideal yöntem estetik dolgu, inley ya da onley olabilmektedir. Teknolojinin de gelişmesi ve ilerlemesi ile birlikte bugün onlarca farklı diş restorasyon yöntemi ile karşılaşmak mümkündür. Hasarlı, yıpranmış veya eksik dişlerin restore edilmesini sağlayan yöntemler, kişiye estetik ve sağlıklı bir gülüş vermeyi amaçlar. O yöntemleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

– Doğrudan Uygulanan Diş Restorasyon Tedavileri

Doğrudan uygulanan restoratif diş tedavilerinde diş boşluğuna direkt diş dolgusu yerleştirilir. Tedavi, çoğunlukla tek bir seansta tamamlanır ve minimum ağılı bir süreç olarak bilinir. Hekim, dolgunun yerleştirileceği bölgenin dokusuna, boşluk büyüklüğüne ve yerine göre farklı dolgu türleri arasında seçim yapar. Mesela çiğnemeden dolayı devamlı bir baskı altında olmayan dişlerde cam ya da rezin iyonomer gibi malzemeler kullanılması tercih edilebilir.

– Dolaylı Uygulanan Diş Restorasyon Tedavileri

Doğrudan olmayan, yani dolaylı olarak yapılan restoratif diş tedavilerinde ise aracı apareyler kullanılır. Bu aracı apareyler kuronlar, onlayler ya da inlayler olabilir. Kişiselleştirilmiş boşluk doldurma apareyleri olarak geçen bu yöntemlerin her bir farklı bir amaca hizmet eder.Kuronlar, dişin çiğneme yüzeyinin tamamını kaplar. İnlayler ise dişin en sivri ucunda yer alır. Onlaylere baktığımız zaman ise bu apareylerin çiğneme yüzeyi de dahil olacak şekilde birden fazla sivri diş ucunu kapatacak şekilde kullanıldığını söylememiz mümkündür. İndirekt restoratif diş tedavileri, doğrudan tedavi yöntemlerinin aksine çoğunlukla birden fazla dişçi ziyareti gerektirir. Bunun sebebi, inlay ve onlaylerin klinik bir laboratuvarda üretiliyor ve özel ölçüye göre tasarlanıyor olmasıdır. 

Kuron, onley ve inlay üretiminde farklı materyal kullanımına başvurulabilir. Bazı inleylerde hastanın maksimum verim alabilmesi için hala altın kullanılırken diğer aparey çeşitlerinde porselen ve benzeri kompozit maddeler tercih edilmektedir.
Veneerler, kompozit dolguya benzeyen ve genellikle dişin doğal renginde olan materyal katmanlarıdır. Yine porselen veya kompozit maddeden üretilen veneerleri uygulama esnasında diş yüzeyine sıva misali yedirilir, böylece organik ve doğal bir görünüm oluşması amaçlanır. Veneer uygulamasının hastalara sağladığı en büyük avantaj ise çatlak, kırık ya da eşitsizlik sahibi ön dişlere maksimum düzeyde estetik bir görünüm sağlamasıdır.Restoratif diş hekimliği esnasında uygulanabilecek diğer diş restorasyon uygulamaları arasında bonding yöntemi, diş implantları ve çıkartılabilir apareyler yer almaktadır. Eğer siz de restoratif diş tedavisi için uygun bir aday olduğunuzu düşünüyor ve İstanbul’daki restoratif diş hekimliği kliniklerini arıyorsanız, kliniğimiz ile irtibata geçerek hemen bir randevu oluşturabilir, restoratif diş tedavisi fiyatları başta olmak üzere merak ettiğiniz tüm bilgilere erişebilirsiniz. 

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Enfes Yarımca Tarifi

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478