Tarihteki En Büyük Seri Katiller

CHARLES MANSON

1960’lı yıllarda ABD’de işlediği cinayetlerle ün kazanan ve kendisine taktığı “Şeytan” adıyla tanınan Charles Manson, dünyanın en acımasız seri katillerinden biri. Manson, Roman Polanski’nin hamile eşi Sharon Tate’i, Abigail Folger, Polonyalı oyuncu Wojciech Frykowski’yi, erkek kuaförü Jay Sebring’i, ve lise mezunu bir genç Steven Parent’i Los Angeles ve Kaliforniya’da vahşice öldürttü. Toplam kaç kişiyi öldürdüğü bilinmeyen Charles Manson ve grubunun 35 ölümden sorumlu olduğu tahmin edilmektedir.  1971’de 7 cinayetten idama mahkum edilen Manson’ın cezası daha sonra California eyaletinde bu cezanın geçici olarak yasaklanmasının ardından ömür boyu hapse çevrildi. Charles Manson, 19 Kasım 2017’de hücre evinde doğal yollardan hayatını kaybetti. ABD’de nefret edilen bir isim olan Charles Manson’un aynı zamanda serbest bırakılmasını isteyen ve çeşitli fan kulüpler kuran bir hayran kitlesi de bulunmaktadır.

TED BUNDY

1974 – 1978 yılları arasında, ABD’nin çeşitli yerlerinde çok sayıda genç kadını öldürdü. Kurbanlarının kesin sayısı bilinmeyen Bundy, on yılı aşkın inkar süreci sonunda, otuzdan fazla cinayet işlediğini itiraf etti. Bundy, sıklıkla Amerikan seri katillerinin öncül örneği olarak kabul edilir. 

ED GEIN

Ed Gein, annesinin (hayatta olan tek akrabasının) ölümünden sonra anatomi bilimiyle ilgilenmeye başladı. Annesini diriltmek için cesetler çalıp öğrendiklerini cesetler üzerine denedi. Daha sonra ise  bir süre sonra ceset çalmakla kalmayarak ve cinayet işlemeye de başladı.

ALBERT FISH

Kuzuların Sessizliği filmine ilham olan Albert Fish’in toplam 100’en fazla cinayet işlediği düşünülüyor. Fish, en yaşlı seri katil olma özelliğinde. Aynı zamanda kendisine de işkenceler yapıyordu. Fish, 1934 yılında kendi hatası yüzünden, kendisini yakalamayı kişisel bir konu haline getiren polis William King’in eline düştü ve yakalandı. Albert Fish, 16 Ocak 1936 tarihinde Sing Sing hapishanesinde elektrikli sandalyede infaz edildi.

AILEEN WUORNOS

ABD’nin en ünlü kadın seri katillerindir. 7 kişiyi öldürdüğü bilinse de bu rakamın aslında daha yüksek olduğu düşünülmektedir.  Önceleri öldürdüğü insanların kendisine saldırdığını öne süren Wuornos, idamdan hemen önce ise “Yaptığım her şeyin altında korkunç bir öfke yatıyor. İdam edilmem gerek çünkü eğer hapisten çıkacak olursam yine cinayet işlerim.” diyerek suçunu itiraf etti.

H.H HOLMES

Kayıtlara geçmiş ilk Amerikalı seri katil olarak bilinen Dr.Holmes 1861 doğumlu. Chicago’da zihninde kurduğu cinayetleri işlemek için özel tasarladığı bir otel açtı. İtiraf ettiği 27 cinayet olmasına rağmen, öldürdüğü insan sayısı 200 civarındadır. Hikayesi dünyaca ünlü bir diziye de konu oldu.

ANDREI (ANDREY) CIKATILO

Ukrayna doğumlu Sovyet seri katil. 1978-1990 yılları arasında 53 kesinleşen cinayet işledi. 14 Şubat 1994’te kafasına kurşun sıkılarak infaz edildi.

WILLIAM BONIN

William Bonin veya bilinen adıyla The Freeway Killer (8 Ocak 1947 – 23 Şubat 1996),bir kamyon sürücüsü ve seri katil. Bonin’in en azından 21 kişiyi öldürdüğü tahmin ediliyor. Bonin, ceza olarak 23 Şubat 1996’da Kaliforniya’da zehirli iğne ile infaz edildi.

GARY HEIDNIK

Tanrı’yla konuştuğunu iddia ederek kilise kurmak isteyen ve mürit toplamayı başaran Gary, Kurbanlarını evinin bodrumunda saklayıp işkenceyle öldürdü. Heidnik, 7 Temmuz 1999 yılında idam edildi.

DENNIS RADER

Azılı seri katil, okul yıllarında kibar ve sosyal bir genç olarak tanınıyordu. Ancak sakin ve efendi görünümünün altında, bastırdığı sapkın bir karakter vardı.Üniversiteyi kazanan fakat öğrenme güçlüğü yüzünden başarısız olan Rader, işlediği 10 cinayetten 2005’de suçlu bulundu. Kansas’da idam cezası olmadığından ömür boyu ağır hapis cezası aldı.

GARY RIDGWAY

Amerikan tarihinin en azılı seri katillerinden biri olarak tanınır. “Green River Katili” olarak bilinir. Yakalanması için yetkililer, o sırada idam cezasını bekleyen ünlü seri katil Ted Bundy’den, katilin düşüncelerini anlamak için yardım aldı. 71 kişiyi öldürdüğünü söylemesine rağmen, 49 cinayetten dava açıldı.

JOHN WAYNE GACY

”Katil palyaço” olarak adlandırılan Gacy adlı seri katil ise 1972-1978 yılları arasında 33 genci tecavüz ederek öldürdüğünü itiraf etti. Evinde 29 ceset bulunan Gacy, 1994’te İllinois’de idam edildi.

MARCEL PETIOT

Fransız bir doktor olan Petiot, 1946’da 24 kişiyi öldürmekten suçlu bulundu ve idam edildi. Petiot’nun Paris’teki bir otelde kurbanlarını parçaladığı ve yaktığı belirlendi.

DOROTHEA PUENTE

1929 doğumlu ”Katil nine” lakaplı Puente, sosyal yardım alan ve arkalarında iz bırakmadan kaybolan yaşlı kiracılara oda kiralamaya başladı. 

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

BÜYÜK GÜNAHLAR

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478