Rus Donanması İçin Yeni Borei-A Sınıfı Nükleer Denizaltı

Borei sınıfı, Proje 955 Borei olarak da adlandırılan Dolgorukiy sınıfı, Rus donanması için Sevmash tarafından inşa edilen  nükleer güçlü balistik füze donanımlı denizaltıdır. Sovyet dönemi Delta III , Delta IV ve Typhoon’un yerini alması bekleniyor. 

Borei sınıfı denizaltılar hem hacim hem de mürettebat olarak, Typhoon sınıfına kıyasla çok daha küçüktür.

Projede ilk tasarım çalışması 1980’lerin ortalarında başladı, ilk geminin inşası ise 1996’da başladı. Daha önce ki zamanlar da, kısa ömürlü, daha küçük bir paralel tasarım 1980’lerde 935 Borei II adı ile ortaya çıktmıştı. Denizaltının yeni füzeyi barındıracak şekilde yeniden tasarlanması gerekiyordu ve tasarım adı Proje 955 olarak değiştirildi. Gemiler Rusya’nın Kuzey Tersanesi Sevmash’da Rubin Design Bürosu tarafından geliştirildi. 

Borei sınıfı, hidrolik gürültüyü azaltmak için nükleer denizaltısı üzerinde ilk defa pump-jet kullanılacak. Bu sebepten ötürü kompakt ve entegre hidrodinamik olarak verimli bir gövde içerir. Gürültü seviyesi, üçüncü nesil nükleer enerjili Akula sınıfı denizaltılara kıyasla beş kat, ABD Virginia sınıfı denizaltılardan ise iki kat daha düşük olacaktır.

Borei denizaltıları yaklaşık 170 metre uzunluğunda, 13 metre çapındadır. Tüm mürettebata uyacak şekilde tasarlanmış yüzer bir kurtarma odası ile donatılmıştır.

Yapımı, Eyfel Kulesi’nden %50 daha fazla olan 17 bin ton metal gerektiriyor. Boru hatlarının toplam uzunluğu 109 km ve kablo yollarının uzunluğu 600 km’dir. Teknenin gövdesini 10 bin lastik plaka ile kaplıdır.

  • Planlanan: 10
  • Tamamlanan: 4
  • Aktif: 3
5 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Tavada Mayalı Ekmek

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478