Türkiye’nin ilk arabası DEVRİM

Devrim, Türkiye’de tasarlanan ve üretilen ilk otomobil. 1961 yılında, dönemin Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel’in talimatıyla, Eskişehir Demiryolu Fabrikasında, 129 günde üretildi.

1960’lı yılların başında dünya yeni teknolojik gelişmelere sahne olmaktaydı. Arabadan elektrikli süpürgeye, televizyondan jet uçaklarına kadar birçok yeni ürün piyasaya çıkıyordu. 1960’dan 1970’e kadar olan dönem inovasyon teorisinde, technology push diye tabir edilen yıllar olacaktı. Bu dönemde birçok bilimsel ve teknolojik yenilik, aç bir pazara sürülecekti. Bu dönemde Türkiye’de ise askeri bir yönetim ortaya çıkmıştı. 27 Mayıs 1960’ta yönetime müdahale eden askeri idare, 22 Nisan 1961 tarihinde 18-1959 sayılı ve çift aylı, “çok gizli” DEVRİM ARABALARININ tasarım boyutu damgasını taşıyan bir Başbakanlık yazısın Ulaştırma Bakanlığı’na iletti. Yazıda şöyle deniyordu: “Memleketimize has bir binek otomobil motoru imali ve örnek olarak da bir yerli otomobil numunesinin vücut bulmasını müteakip, diğer memleketlerin en iyi evsaftaki otomobilleriyle mukayesesinin yapılarak hatalarının da tespiti suretiyle bu otomobilin zamanla tekamül ettirilmesi mevzunun ivedilikle tetkiki…” Altmışlı yıllarda böyle bir projeyi geliştirebilme imkânı yalnızca Devlet Demir Yolları’nda vardı. DDY’nin Eskişehir cer atölyesi merkez seçildi. Ankara, Sivas ve Adapazarı DDY fabrikaları da aynı proje kapsamında görevlendirildi.

Türkiye’nin ilk yerli otomobili Devrim için ilk adımlar 16 Haziran 1961 günü atıldı. Türkiye’nin ilk yerli otomobili için 1961 yılında 20 kadar mühendis Ankara’ya çağırıldı.

Ankara’da yapılan toplantıya Genel Müdür Yardımcısı Emin Bozoğlu başkanlık yaptı. Toplantıda açıklama yapan Bozoğlu, 29 Ekim 1961 tarihine yetişecek tamamen yerli ürünlerden yapılacak bir otomobil için kaynak ayrıldığını duyurdu.

Yerli otomobil Eskişehir’de Demiryolu Fabrikalarında yaklaşık 4,5 ay süren çalışmalar ile Türkiye’nin ilk yerli otomobili Devrim ortaya çıktı. Devrim’in yapılış sürecinde yaklaşık 48 mühendis ve 200’e yakın işçi görev aldı.

Yönetim Grubu

 1. Y. Müh. Emin Bozoğlu – TCDD Genel Müdür Yardımcısı
 2. Y. Müh. Orhan Alp – TCDD Fabrikalar Dairesi Başkanı
 3. Y. Müh. Hakkı Tomsu – TCDD Cer Dairesi Başkanı
 4. Y. Müh. Nurettin Erguvanlı – TCDD Cer Dairesi Başkan Yardımcısı
 5. Y. Müh. Mustafa Ersoy – Eskişehir Demiryolu Fabrikası Müdürü
 6. Y. Müh. Celal Taner – Adapazarı Demiryolu Fabrikası Müdürü
 7. Y. Müh. Mehmet Nöker – Ankara Demiryolu Fabrikası
 8. Y. Müh. Hüsnü Kayaoğlu – TCDD Genel Müdürlük Müşaviri
 9. Y. Müh. Necati Peköz – TCDD Genel Müdürlük Müşaviri

Tasarım Grubu

 1. Y. Müh. Nurettin Erguvan
 2. Y. Müh. Ercan Türer
 3. Y. Mimar Kemal Elagöz
1 0 0 0 0 0
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Sevgilinizle Birlikte Oynayabileceğiniz Oyunlar

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478