Türkiyenin Görmeniz Gereken 10 Güzel Gölü

KARAGÖL / ARTVİN

Ülkemizde Karagöl ismini taşıyan belki de onlarca göl bulunuyor. Fakat ikisi Artvin sınırları içerisinde. Biri Borçka’da diğeri de Şavşat’ta olan bu iki Karagöl güzellik yarışını başa baş götürüyor. Şavşat’taki Karagöl Artvin’e yaklaşık 80 km uzaklığında bulunuyor.

YEDİGÖLLER / BOLU

Adeta bir “göller yöresi” olan Bolu’da Mengen ile Yığılca ilçelerinin sınırları içerisinde toplam 7 göl bulunuyor. 1965’te milli park olarak ilan edilen Yedigöller yaklaşık 2000 hektarlık bir alanı kapsıyor. Milli parktan içeriye girdiğiniz anda modern yaşamın tüm stresi geride kalıyor.

TUZ GÖLÜ / KONYA

Tuz ihtiyacımızın hemen hemen yarısını karşılayan bu göl olağanüstü manzarasıyla da görenleri büyülüyor. Bu iki özellik gölü hem ticari hem de turistik açıdan diğer göllerden bir adım öne çıkarıyor. Ülkemizin en büyük 2. gölü olan Tuz Gölü özellikle fotoğrafçılar için eşsiz bir stüdyo. 

SALDA GÖLÜ / BURDUR

Türkiye’nin Maldivleri unvanına sahip olan göl aynı zamanda ülkemizin en derin 3. gölü. Ülke sınırları içerisindeki oldukça popüler göllerden olan Salda Gölü bu popülaritesini ülkemizin en temiz göllerinden biri olmasına ve etrafındaki bembeyaz kumlara borçlu.

ABANT GÖLÜ / BOLU

Mudurnu ilçesinin sınırları içerisindeki Abant güzelliği herkes tarafından onaylanmış enfes bir mekân. Özellikle sonbahar aylarında Bolu içerisindeki diğer güzelliklerden olan 7 Göller ile birlikte ülkemizin en güzel köşelerinden biri haline geliyor.

EĞİRDİR GÖLÜ / ISPARTA

Tüm mevsimlerde ayrı bir güzelliğe sahip olan Eğirdir Gölü’ne yılın istediğiniz döneminde gidebilirsiniz. Yeşilin bin bir tonuyla kaplı ormanlar ve meyve ağaçlarıyla kaplı olan Eğirdir Gölü denizden yüksek olmasıyla da yaz aylarında dahi oldukça serin.

ÇILDIR GÖLÜ / ARDAHAN

Kars ile Ardahan arasında bulunan Çıldır Gölü resmi olarak Ardahan sınırları içerisinde bulunuyor. Doğu’nun Van Gölü’nden sonra en büyük gölü olan Çıldır Gölü içerisinde farklı birçok balığın yaşadığı bir tatlı su gölü. Yılın her döneminde balıkçılığın yapılabildiği bu göl bölge halkının da geçim kapısı.

MEKE KRATER GÖLÜ / KONYA

Dünyanın nazar boncuğu olarak adlandırılan Meke Gölü Konya Ovası’nın düzlüğüne inat edercesine başını asice kaldırıyor. Volkanik patlama sonucu meydana gelen ve yaşı tahmini olarak 5 milyon olan Meke Gölü, ortasındaki boşluğun zaman içerisinde su ile dolmasıyla bu günkü haline gelmiş. 

VAN GÖLÜ / VAN

Ülkemizin en büyük gölü olan Van Gölü yöre halkı tarafından deniz olarak adlandırılıyor. Aslına bakarsanız yöre halkı Van Gölü’ne deniz demekte hiç de haksız değil. Çünkü burası gerçekten çok büyük. Gölün suları mavi, yeşil, turkuaz olarak sürekli değişiyor

NEMRUT KRATER GÖLÜ / BİTLİS

Volkanik faaliyetler sonucu oluşan Nemrut Krater Gölü doğal güzelliğiyle görenleri adeta büyülüyor. Nemrut Dağı’nın zirvesinde iki ayrı göl olan krater gölünden birinin suyu soğuk ve tatlıyken diğerinin suyu sıcak. Tatlı suya sahip olan gölde birçok balık yaşıyor.

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Cinleri Neden Göremiyoruz ?

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478