Türkiye’de Yenilebilir Mantarlar

İmparator mantarı

Turuncu şapkası ve sarı lamelleri vardır. Sporları beyazdır. Amanita umbonata olarak da sınıflandırılmıştır. Türkiye’de Göksu vadisi civarında Sarı göbelek olarak adlandırılmıştır. İstanbul, Şile, Kandıra güzergahında ise “Gelin Mantarı” olarak bilinmektedir.

Görünüşünün çok ayırt edici olması sayesinde Amanita türleri arasında nispeten en güvenli olarak yenebilecek olanıdır, ancak aynı aile mantarlar aleminin en tehlikeli mantarlarını da barındırdığından bu tür mantarlar kesinlikle sadece uzmanları tarafından toplanmalıdır. Amatör ve yeni başlayan mantar toplayıcılarına tavsiye edilmez.

Kuzu göbeği mantarı

Kuzugöbeği, Morchellaceae familyasından, yenilebilen bir mantar türüdür. Genelde ormanlarda tek tek veya küçük gruplar halinde bulunur, özellikle orman yangınlarında sonra sıkça rastlanır. Genelde bahar aylarında ortaya çıkar. Bahar aylarında yağışın olmaması olumsuz yönde etkiler.

Çörek mantarı

Çörek mantarı, Boletaceae familyasından yenilebilen mantartürü.

Tirmit mantarı

Tirmit mantarı, Russulaceae familyasından yenebilen bir mantar türü. Şapkası 5–15 cm kadar büyüklükte, kuru ve et gibidir, hiçbir zaman yapışkan olmaz. Gençken yarım küre şeklinde tümsek olup olgunlaşınca açılır ve derin olmayan huni şekline dönüşür, üst tarafı düzensiz, dalgalı gibi bir hal alır. Kenarı başlangıçta içeri kıvrıktır, daha sonra düzensiz olarak dalgalı olur. Gençken sarımtırak kahverengi olgunlaşınca kırmızımsı kahverengi olan mantarın iki formu vardır. Kırmızı kahverengi tipi iğne yapraklı ağaç ve kayın ormanlarında yosunlar arasında gelişir, ateş sarısı tipi yalnızca kayın ve meşe ormanlarında bulunur.

İstiridye mantarı

İnci istiridye mantarı veya ağaç istiridye mantarı olan Pleurotus ostreatus ,yaygın bir yenilebilir mantardır.

Borazan mantarı

Craterellus cornucopioides veya bereket boynuzu , bir olan yenilebilir mantar .

Kıvırcık mantar

Halı saçağı adı ile satılan bu mantar sadece sahil bölgesinin iç kesimlerinden ayrılan kuzeydeki dağlık bölgelerde yetişebilmektedir. Bu mantar varyasyonlarının tamamı birbirine benziyor olsa da aralarında az da olsa lezzet farkı bulunmaktadır. Kıvırcık mantarının yetiştiği yerler Ağustos ve Kasım ayları arasında ladin, sediri yaşlı çam ve göknarlardır ve kütük kaidesi ya da yakınlarında çok yaygındır.

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Limonata Tarifi

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478