Kabe örtüsünün üzerinde ne yazıyor?

Saf ipek kullanılarak dokunan altın işlemeli Kabe örtüsü Kabe-i Şerif Örtü Fabrikasında onlarca işçi tarafından büyük bir heyecanla hazırlanıyor. Hacı adaylarının Arafat’a çıkacağı gün olan 14 Ekim tarihine kadar yetişmesi gereken yeni Kabe örtüsü altın işlemelerle ilmek ilmek yetiştirilmeye çalışıyor.

Kabe'nin etrafındaki tavaf alanı koronavirüs nedeniyle kapatılıyor

Fabrika sadece senede 3 ay Kabe örtüsünü hazırlamak için açılıyor ve hac döneminin hemen ardından bir sonraki sene açılmak üzere kapatılıyor. Her sene hacı adaylarının ziyaretine açılan fabrikada işlenen örtünün toplam alanı 658 metrekare, 14 metre uzunluğunda, 101 santimetre genişliğinde ve toplamda 47 top kumaş kullanılıyor.

Kabe'nin hac mevsiminde bir kısmı kaldırılan örtüsü yeniden indirildi

Gümüş ve altın ipliklerle işlenen, saf ipek olan ve siyaha boyanan Kabe örtüsü toplam 16 parçadan meydana gelirken yaklaşık 6 milyon dolara mal oluyor.

Kabe örtüsünün üzerine “La ilahe illallah Muhammedün Resulullah”, “Allah Celle Celalühü”, “Sübhanallahi ve bihamdihi subhanallah El Azim”, “Ya Hannan, ya Mennan” ibareleri dokunuyor.

Beş parçadan oluşan örtü için her yıl 450 kilo ipek iplikten 658 metrekare kumaş dokunuyor. Kabe- Muazzama örtüsünün tamamı içinYaklaşık olarak 47 top kumaş kullanılıyor.

Kabe'de ramazan boyunca teravih cemaatsiz kılınacak | NTV

Yılın Kabe için en az ziyaretçisinin olduğu gün olarak bilinen Arafat’ çıkıldığı gün örtü değiştirme vakti geliyor. Kabe’nin dört duvarından aşağıya doğru sarkıtılan örtü görevliler tarafından titiz şekilde şekilde giydirilmeye çalışılıyor. Yeni örtü Kabe’ye giydirilirken bu kez altta kalan eski örtü yine titiz şekilde çıkartılarak her sene olduğu gibi İslam Eserleri Müzesi’nde sergileniyor.

1 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Nihat Hatipoğlu Kimdir? Eserleri Nelerdir?

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478