Beyin Hasarı Aldıktan Sonra Dahiye Dönüşen 10 İnsan

Hepsi sıradan insanlarken başlarına bir hastalık veya kaza geliyor ve birden dahi olup çıkıyorlar. İşte o insanların hayatları.

1) Edweard Muybridge

Edweard Muybridge’in 1880 yılında bir kaza sonucu beyninde bir hasar meydana geldi. İyileşti,ği günden sonra da tam bir sanatçı haline geldi. Fotoğraf sanatçılığının öncülerinden biri oldu.

2) Derek Amato

Amato yüzme havuzunda kafasını mermere vurdu ve ölümcül bir beyin hasarı aldı. Bu hasarın yan etkisi olarak aniden müziğe karşı inanılmaz bir yeteneği olduğu ortaya çıktı. Çalamadığı enstrüman yok.

3) Alonzo Clemons

Coloradolu bir heykeltraş. Gençlik yıllarında geçirdiği bir kazadan sonra hayatı tamamen değişti. Heykeltraşlık yeteneğini de bu kazadan sonra aldı. Kendisi heykellerini 10 dakikadan az bir sürede ve büyük bir el çabukluğuyla yapıyor.

4) Kim Peek

FG sendromu adında bir hastalığı bulunan Peek aynı zamanda fiziksel olarak da engelli. İnanılmaz bir hafıza yeteneğine sahip. Yağmur Adam filminin kendisinin hayatından etkilenerek çekildiği söyleniyor.

5) Ken Walters

İnme geçirdikten sonra hayatı tamamen değişen bir adam. Uzun süreli bir iyileşme sürecinin ardından kendisi bilgisayar dahisi oldu. Daha önce bu konuda herhangi bir tecrübesi olmayan Walters EA Games firmasında işe başladı.

6) Orlando Serrell

Henüz on yaşında basketbol oynarken geçirdiği kaza sonucu aşldığı beyin hasarı onu tam bir hesap makinesine çevirmiş. Kafasından çok hızlı işlemler yapabiliyor.

7) Anne Adams

Kendisi aslında bir doktor Beyninin ön lobunda bir hasar meydana geldi ve bu onu ölüme götürdü. Ancak, 2007’de ölümüne kadar olan süreçte birçok harika tabloya imza attı. Hastalık onu iyi bir ressam haline getirdi. ancak, ölümü de bu hastalıktan oldu.

8) Daniel Tammett

Daniel çocukluğu boyunca epilepsi nöbetleri geçirmiş. Ancak, ilerleyen yaşlarda bu durum onda değişiklikliklere sebep olmuş. İstediği bir dili bir hafta içerisinde tamamen öğrenebiliyor. Şu an 10’dan fazla dil biliyor ve kendisine ait dil öğrenme konulu bir web sitesi var. Hafızası inanılmaz geniş.

9) Sandy Allen

Beynin sol lobunda bulunan bir tümör yüzünden ameliyat oldu ve tıp okuyan bu kadını bilim insanından sanatçıya çevirdi. Kendisi artık çeşit çeşit kolajlar yapıyor, mobilyalar tasarlıyor.

10) Allison Silva

Silva’nın da beynininb sol lobunda meydana gelen hasar hayatında önemli bir karar almasına sebep oldu. ameliyat veya ölüm. Operasyon onun saklı yaratıcılığını ortaya çıkardı ve kendisi iyi bir ressam oldu.

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Basketbol Nasıl Oynanır? Kuralları Nedir?

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478