Porsche’nin Yeni Elektrikli Modeli: Taycan!

Porsche’nin elektrikli modeline Türkçe isim: Taycan

Porsche yeni elektrikli otomobil modelinin ismini açıkladı. Şirketten yapılan resmi duyuruya göre yeni model “Taycan” markası ile satışa sunulacak. Sıfırdan bir model olmasından ötürü “genç ve diri at” anlamındaki bu ismi taşıyacak.

“TAYCAN” İSMİ TÜRKÇE Mİ?

Türk Dil Kurumu’nun hazırladığı Türkçe sözlükte, “Taycan” isminin Türkçe “at” anlamına gelen “tay” ve Farsça “can” isimlerinin biraraya gelmesinden müteşekkil bir isim olduğu belirtiliyor.

Porsche ise Taycan isminin hangi dilden alındığını veya ne anlama geldiğini resmi olarak açıklamadı.

Porsche Taycan Review (2020) | Autocar

TANITIM VİDEOSU: https://www.youtube.com/watch?v=x4xJ-4piQxI&feature=emb_title

Porsche tarihinin ilk seri üretim elektrikli modeli için geri sayıma devam ediyor. 2015 yılında tanıtılan Mission E isimli modelinde kullandığı tasarım diliyle ciddi anlamda olumlu geri dönüş alan marka, yeni modelini Taycan ismi ile piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Elektrikli Porsche 2020 Taycan'ın Türkiye fiyatı belli oldu ...

“TESLA KATİLİ OLMAKTAN ZİYADE…”

Önceki günlerde “Tesla katili olmaktan ziyade gerçek bir Porsche olması için geliştiriliyor.” sözleriyle gündeme gelen modelin seri üretimi için ilk açıklama markanın 70. yıl kutlama etkinliğinde yapıldı.

Porsche Taycan Turbo S'in 400 metreyi 10.5 saniyede geçişini seyredin

3,5 SANİYEDE 0-100 KM

Üretim bandına önümüzdeki yıl itibarıyla çıkarılması planlanan Taycan’ın teknik detayları marka CEO’su Oliver Blume tarafından resmiyete kavuşturuldu.

Seri üretim versiyonunda iki adet elektrik motoru kullanılacak olan araç toplam olarak yaklaşık 600 beygir güce sahip olacak. 0’dan 100’e 3,5 saniyede, 0’dan 200’e ise yaklaşık 12 saniyede çıkabileceğini belirtilen Taycan, menzil konusunda ise 500 kilometre sözü veriyor.

2020 Porsche Taycan Turbo and Turbo S First Review | Kelley Blue Book

4 DAKİKALIK HIZLI ŞARJLA 100 KM MENZİL

Tanıtıldığı ilk günden itibaren hızlı şarj konusunda büyük beklentiler oluşturan konsept versiyondaki özelliklerin seri üretime de aktarılacağı kesinleşti. Porsche’nin iddiasına göre Taycan, 4 dakikalık hızlı şarjla 100 kilometre menzil kat edebilecek.

5 yıllık AR-GE süreci için 500 milyon euro gibi devasa bir yatırım yapan Porsche’nin, ilk elektrikli otomobiliyle piyasayı çalkandırması bekleniyor.

1 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Sinem Kobal kimdir, kaç yaşında?

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478