Hideo Kojima Kimdir?

Hideo Kojima bir Japon video oyun tasarımcısı , yönetmeni, yapımcısı ve yazarıdır.

1986 yılında MSX 2 için Metal Gear’ı (1987) tasarladığı ve yazdığı bu oyun Konami tarafından tutuldu, gizli oyunların temellerini atan bir oyundu ve Metal Gear serisi, en iyi bilinen ve en çok takdir edilen eseridir. Onu en beğenilen video oyun tasarımcılarından biri olarak kutlayan unvan, PlayStation için Metal Gear Solid serisidir.

2005 yılında Kojima , Konami tarafından kontrol edilen bir yazılım evi olan Kojima Productions’ı kurdu ve 2011 yılında Konami Digital Entertainment başkan yardımcılığına getirildi . 

2015 yılında Kojima Productions, Konami’den ayrıldı ve bağımsız bir stüdyo oldu. Kojima, Rolling Stone’a da katkıda bulundu ve filmler ile video oyunları arasındaki benzerlikler ve farklılıklar hakkında sütunlar yazdı .

10 Kasım 2019’da Kojima, Twitter ve Instagram’da en çok izlenen video oyun direktörü için iki Guinness Dünya Rekoru kazandı .

Kojima, üniversitedeki dördüncü yılında, başlangıçta film yönetmeni olma hırsına sahip olmasına rağmen, video oyunu endüstrisine katılma niyetini ilan ederek akranlarını şaşırttı. Video oyunlarında kariyer yapmanın daha tatmin edici olacağını düşünüyordu. Arkadaşlarının ve akranlarının çoğunluğu, saygın veya finansal olarak güvenli olmayan yeni bir ortam olması nedeniyle Kojima’yı video oyunlarına devam etmekten vazgeçirdi. Bununla birlikte, annesi destekleyici kaldı ve Kojima’ya rüyasını sürdürme güveni verdi. Daha sonra seçimine olumlu bir şekilde yansıdı: “Sanayi, okulu yarım bırakmışlarla doluydu, oyun gibi hisseden insanlar onlara başka bir şans sundu. Aynı durumda birçok insanla tanıştım; bir anlamda bununla bağlandık”.

Kojima’dan üst düzey bir ortaktan Metal Gear adlı bir projeyi devralması istendi . Donanım sınırlamaları oyunun gelişimini engelledi. Büyük Kaçış’tan esinlenen Kojima, kaçan bir mahkuma odaklanmak için oyunu değiştirdi. 1987 yılında Japonya ve Avrupa’nın bazı bölgelerindeki MSX 2 için piyasaya sürüldü . Oyun, ” Metal Gear ” olarak bilinen nükleer donanımlı bir tankı durdurmak için “Outer Heaven” ın müstahkem durumuna gönderilen özel kuvvet operatif kodlu Solid Snake etrafında dönüyordu . Metal Gear, gizli aksiyon oyununun en eski örneklerinden biridir. Savaşta doğrudan düşmanla karşılaşmaktan kaçınmanın vurgulandığı bir türdür. Nintendo Entertainment System için Metal Gear piyasaya sürüldü . Kojima bu versiyonun üretimine doğrudan dahil değildi ve taşıma sürecinde yapılan bazı değişiklikleri açık bir şekilde eleştirdi, zayıf çeviri ve başlıklı silahla biten patron savaşı da dahil .

1990 yılında , Kojima iki MSX2 oyununun prodüksiyonunda yer aldı: Snatcher’ın SD Snatcher adlı bir proje ; ve bir netice Metal Gear başlıklı Metal Gear 2: Solid Snake da gelişti, gizli oyun tarzıydı. Oyuncunun çömelme, saklanma noktalarına ve hava kanallarında sürünme, yüzeyleri çarparak korumaların dikkatini dağıtma ve önceden planlamak için bir radar kullanma gibi daha fazla yeteneği vardı. Düşmanların yapay zekasını geliştirdi, 45 derecelik bir görüş alanı, çeşitli farklı seslerin algılanması, ekrandan ekrana hareket edebilmesi ve üç fazlı bir güvenlik alarmı içeriyordu. Oyunda ayrıca geliştirilmiş grafikler ve savaşın doğası ve nükleer silahsızlanma gibi temalarla ilgili karmaşık bir hikaye vardı.

Kojima’nın film sevgisi, Snatcher’da olduğu gibi , hikayeleri ve karakterleri, bazen pastiş noktasına kadar saygı duyduğu oyunlarında fark edilir. Oyunlarında şiddeti bir filmde ki gibi tasvir etmeyi planladığı gibi filmler ve oyunlar arasında bir kontrast gösterdi, oyun da karar vermek oyuncuya kalmıştı. İnsanların şiddetin etkilerini anlamalarını istiyordu. 

Kojima ayrıca film endüstrisinde bir dizi aktör ve auteur üzerinde etkili oldu. Hollywood aktörleri Mads Mikkelsen ve Léa Seydoux’un Death Stranding’te ses rolleri vardır ve ünlü yönetmen Guillermo del Toro en büyük hayranları arasında.

Kojima’nın kişisel hayatı çok özeldir. Bir erkek kardeşi var. Anne ve babasını kaybetti. Şuan evli ve bir çocuk babasıdır.

3 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Mercimek Çorbası Tarifi

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478