Curling (Körling) Nedir? Nasıl Oynanır?

Curling, son yıllarda giderek daha da popülerleşse de hâlâ hakkında bilinmeyen birçok detay var. Curling ile ilgili sorularınızı cevaplamaya çalıştık.

Curling, ya da Türkçe adıyla körling, çoğumuzun sadece kış olimpiyat oyunları sırasında denk geldiği bir spor olsa da aslında dünya genelinde küçümsenemeyecek bir kitleye sahip. Buz üstünde satranç olarak da adlandırılan curling, hem yetenek hem de biraz şans gerektiren bir spor. Peki nedir bu curling? Hemen açıklamaya başlayalım.

Curling kuralları ve teknikleri

Curling, dörder kişilik iki takım arasında oynanan bir spor. Amaç, en fazla sayıda granit taşı buz pistin diğer tarafında bulunan ve “ev” diye tabir edilen dairesel alanın merkezine doğru atmaktır. Takımda her oyuncunun iki atış hakkı vardır. Takım kaptanı son iki atışı yapar ama öncesinde takım arkadaşlarının atışlarını evin arkasından yönlendirir. Sporcu atışını yaptıktan sonra da diğer iki takım arkadaşı süpürgeleriyle taşın önündeki buzu süpürerek taşın hızlanmasını veya yön değiştirmesini sağlamaya çalışır.

End adı verilen 10 oyun üzerinden oynanan curling maçlarında her end’de bir takım son taşı atma hakkına sahip olur. Son atıştan ardından da evin merkezine hangi takımın taşı yakınsa o sayıyı alır. Bir takımın birden fazla sayıda taşı merkeze diğer takımın taşlarından daha yakınsa o kadar sayı alma şansı vardır. Bu nedenle son taşı atma ya da curling deyimiyle çekiç hakkı oyunun en önemli detaylarından biridir.

Curling ekipmanları

Curling’in ana ekipmanı tabii ki taşlar. Bu granit taşların ağırlığı 19,96 kg’dır. Üzerlerindeki tutma kolu da taşların atış esnasında yönlendirilmesini kolaylaştıracak şekilde özel olarak üretilir. Taşların hızını ve yönünü belirlemek için de süpürgeler kullanılır. Önceleri ev tipi süpürgelerin bile kullanıldığı bu iş için de artık özel yapım curling süpürgeleri kullanılmakta.Bir diğer önemli ekipman da ayakkabılar. Sporcuların giydiği ayakkabıların çıkarılabilir kaygan yüzeyli tabanları vardır. Bu kaygan tabanlar sayesinde atışını yapan sporcu buz üstünde daha rahat hareket edebilir.

Curling’in tarihçesi

Curling oyunun tarihi 1500’lü yıllara kadar dayanıyor. O yıllarda İskoçya’da ortaya çıkan oyun, 1924 yılında ilk kez Kış Olimpiyat Oyunları’nda yer aldı. Ancak düzenli olarak olimpiyat oyunlarının programına yer alması 1998 Kış Olimpiyat Oyunları ile oldu.

Curling sporu ile ilgili terimler

  • End: Maçta bir oyuna verilen isim.
  • Ev (home): Taşın hedeflendiği merkez.
  • Curling taşı: 19,96 kg ağırlığındaki granit taş.
  • Curling süpürgesi: Taşı yönlendirmeye yarayan özel tabanlı süpürge
  • Çekiç hakkı: End’de son atışı yapma hakkı
0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Louis Pasteur (Lui Pastör) Kimdir?

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478