Eskrim Nedir? Nasıl Oynanır ?

Kendisi için bir savunma sanatıdır şeklinde bir açıklama yapılması mümkün olmaktadır. Kas gücüne dayanan bir spor olmasının yanında aynı zamanda beyinsel aktivitelerin de sıklıkla kullanıldığı ve zekayı geliştirdiği söylenebilmektedir.

Eskrim sporu nedir?

Bedensel olarak da yoğun bir enerji atımı gerektirdiğinden, spor dalları arasında en fazla enerji tüketilen branşlardan biri olarak gösterilebilmektedir. Hem bedensel güç ve enerji gerektirdiği gibi, sadece bedensel olarak değil aynı zamanda oyun gereği ciddi bir konsantrasyon ve dikkat toplama gerektirdiğinden büyük bir beyin enerjisinin de harcandığından söz edilebilmektedir. Bu nedenle eskrim sporuna başlarken hem bedensel kondisyon hem de öngörü ve düşünme yeteneği bireyde ön koşul olarak aranması gereken kriterlerdir.

Eskrim sporunun branşları nelerdir?

Modern çağda oynanan eskrim sporunun üç ayrı silahı ve bunlara bağlı olarak da üç farklı branşı bulunmaktadır. Bahsedilen türler kılıç, epe ve flöredir. Bu bahsettiğimiz eskrim dallarının hepsinin birbirinden farklı olarak değişik tarzları ve değişik oyun yönleri vardır.

Fakat bu değişikliklerin yanında kullanılan oyun malzemeleri, temel kurallar, oyun alanları ve sayı sistemleri birbirinin aynısı olmaktadır. Ayrıca bu oyun türlerinden epe ve flöre, hem erkekler hem de kadınlar tarafından oynanabilecek türlerken; geriye kalan kılıç türü sadece erkeklere özel oynanabilecek bir eskrim dalı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Eskrim kuralları nelerdir?

Eskrim malzemelerinin zorunlu olanlarının yanında, bir de oynanması gereken zorunlu bir alan ölçüleri bulunmaktadır. Bu ölçütler sahanın 14 metre uzunluğunda olması gerekliliği ve genişliğinin de 1,5-2 metre aralığında metal bir pist şeklinde olması gerekliliğidir. Az önce bahsedilen 3 farklı eskrim dalının da sayı hesaplama sistemleri aynı şekilde olmaktadır.

Oyun başladıktan sonra erkekler arasında oynanan eskrim oyunlarında erkeklerde ilk 5 vuruşu tamamlayabilen taraf olursa maç kazanılarak bitmekte, kadınlarda ise ilk 4 vuruşu yapabilen taraf olursa maç bitmektedir. Bunun dışında oyunun türü olarak bahsedilen ve kullanılan silahlarla bağlantılı isimleri olan türler şu şekilde açıklanabilir;

  • Kılıç : Hem vurma silahı hem de karşı tarafı dürtme aracı olarak kullanılabilen kılıç, şekil olarak yassı ve düz bir yapıya sahiptir. Yarı yuvarlak hatlara sahip olan da bir koruyucu kılıfı vardır. Rakip tarafın belden yukarısına doğru kılıcın kenarıyla ya da ucuyla yapılabilecek vuruşlar sayı kazanmanıza yaramaktadır.
  • Flöre : Bu silahın uzunluğun110 santimetredir. Ucunda küçük boyutlarda bir düğme ve kabza denilen bir koruyucusu bulunan bu silah yapı olarak ince olmakla birlikte, ağırlık olarak da 500 gram civarındadır. Eskrime yeni başlayanlar için en uygun öğrenim aracı flöre olarak gösterilmektedir. Flöre oyununda sayı alabilmek için bu silahın ucundaki noktanın rakibin gövdesine net bir şekilde bastırılabilmesi gerekmektedir.
  • Epe : Bir üstte bahsettiğimiz flöre silahından daha ağır yapılı ve daha keskin yapılı bir silah olan epe, oyun esnasında yine karşı tarafın gövdesine silahın ucuyla dokunma şartı aranmaktadır. Bunun dışında bir kuralı olmayan eskrimde rakibin herhangi bir bölgesine dokunulabilir ve iki taraf da aynı anda dokunuş yaparsa ikisi de sayı kazanmaktadır.
0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Yazın Vazgeçilmezi Yeşil Eriğin Bilinmeyen Faydaları!

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478