Amerikan Tankı M4 Sherman

M4 Sherman, ABD yapımı II. Dünya Savaşı’nda ABD ordu ve deniz piyade kolordusunun temel tank sınıfı olan orta sınıf tanktır. Adını General William Tecumseh Sherman’dan alır. Tankın asıl adı M4 General Sherman’dır ama M4 Sherman diye ünlenmiştir. 50.000’e yakın M4 üretilmiştir.

M4’ler hızlı, hareket kabiliyeti yüksek, ince zıhrlı, hafif, güvenilir, üretimi kolay ve ucuz tanklardır. Tasarımı çok basittir ve hızlı bir şekilde üretilebilirler. 75 mm topları zamanındaki diğer tanklara göre güçsüzdür. ABD, Britanya, Sovyet ve Fransız güçleri tarafından kullanılmıştır. M4’lerin birçok türevleri vardır. Jumbo modeli ağır zırha ve yüksek çaplı bir topa sahiptir, çiftli Sürüş türevi ise çıkartma görevleri için kullanılmıştır. M4’lerin farklı türevleri çok sayıda üretilmemiştir.

Savaşta en çok Panzer IV tankları ile çarpışmışlardır. Tiger I ve Panther 5 tanklarına karşı etkisiz kalsalar da üretimlerinin kolaylığı ve ucuzluğundan dolayı etkisiz hale getirilen tanklar kısa sürede yenilenmiştir. T-34 tankı ile benzer özellikler gösterirler ancak T-34 geniş paletleri ve daha eğimli zırhı sayesinde M4’ten daha iyi bir tanktır. Standart M4 Sherman tanklarının 75 mm topu çoğu tanka karşı oldukça etkisizdir.

M4 tankı 2.Dünya Savaşı’nın en çok üretilen tanklarından biridir ancak sayısına oranla başarısı çok düşüktür. Her ne kadar başarılı bir tank olarak gösterilse de aslında M4’ler tank değil panzer yani zırhlı araçtır ve tasarımının amacı tanklarla savaşmak değil, piyadelerin ilerlemesine yardımcı olmak, sığınak yok etmek ve yolları temizlemektir.

M4’ler piyadelere destek amaçlı tasarlanmışlardır. Amerikan Genelkurmayı tankları yok etme görevini topçulara, tank avcılarına, anti-tank silahlarına ve uçaklara bırakmıştı. Tanklar sadece piyade destek amaçlı kullanılmalıydı. Aslında bu Alman Blitzkrieg (Yıldırım Savaşı) doktrinin bir taklidiydi. Alman Tiger ve Panther tankları savaşa girince bu doktrine olan inanç zayıfladı ve M4’ler anti-tank görevlerine uygun hale getirildiler.

2 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
  • Nazi Almanyası Tankı Tiger II11 ay önce
  • […] Batı Cephesi’nde geçerliydi; D-Day’den sonra Avrupa’ya dağılmış birkaç M4 Sherman ve 1945’te getirilen birkaç M26 Pershing dışında ne İngiliz ne de ABD kuvvetleri Tiger […]

Sıradaki içerik:

Yeni Ligler Dahil Edildi !

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478