Hasankeyf nerede? Hasankeyf tarihi nedir?

Türkiye denilince akla ilk gelen tarihi yerler arasında bulunan Hasankeyf son zamanlarda büyük merak konusu oldu. Vatandaşlar Hasankeyf hakkında bilgi sahibi olmak için Hasankeyf nerede, tarihi nedir? sorularını araştırmaya başladı. Haberimizin içeriğinde hem Hasankeyf hikayesine hem de konumuna yer verdik. İşte Hasankeyf hakkında merak edilenler ve bilinmesi gereken tarihi hikayesi…

Tariihi yerlere merakı olan vatandaşların merakla araştırdığı Hasankeyf hakkındakitüm bilinenler haberimizde derledik. Türkiye’nin doğal güzelliği olarak akıllarda olan Hasakeyf nerede? Hasankeyf zamanı nedir? İşte Hasankeyf konumu ve hikayesi…

HASANKEYF NEREDE?

Hasankeyf, Batman’a bağlı olan, iki yakasını Dicle’nin ayırdığı tarihi bir ilçedir. İlçenin zamanı, 12.000 yıl öncesine kadar gitmektedir. 1981’de doğal koruma alanı ilan edilmiştir.

Kuzeyden güneye kıvrılıp giden Dicle Nehri üzerinde yer alması ve o günlerde ticaretin önemli bir kısmının nehiryoluyla yapılması nedeniyle Hasankeyf, ticari ve ekonomik olarak da gelişti.

Kayalara oyulmuş konutları sebebiyle, Süryânice Kifo (kaya) kelimesinden türetilmiş Kifos ve Cepha / Ciphas isimleriyle bahsedilen şehir “Mağralar Şehri” ya da “Kayalar Kenti” anlamına Arapça ve “Hısnı Keyfa” denilmiştir. “Hısn-ı keyfa” ismi Osmanlılar zamanında Hısnıkeyf, halk içinde da Hasankeyf şekline dönüşmüştür.

HASANKEYF TARİHİ

Hasankeyf’in ne zaman kurulduğu kati olarak bilinmemekle beraberzamanı antik döneme kadar dayanmaktadır.[6] Hasankeyf höyüğünde meydana getirilen çalışmalarda 3.500 yıldan 12.000 yıl öncesine kadar arkeolojik buluntulara rastlanılmıştır. Yerleşim, Yukarı Mezopotamya’dan Anadolu’ya geçiş yolu üstünde ve Dicle nehrinin kenarında kurulmuş olması sebebiyle stratejik bir öneme sahipti.

MS 2. Ve 3. Yüzyıllarda sınır yerleşimi olarak Bizanslılarla Sasaniler içinde el değiştirmiştir. Diyarbakır ve çevresini eline geçiren Roma İmparatoru II. Constantius, bölgeyi Sasanilerden korumak amacıyla iki sınır kalesi inşa ettirmiştir. MS 363 yılında inşa edilen kale uzun zaman Roma ve Bizans egemenliğinde kaldı. Hıristiyanlığın bölgede 4. Yüzyıldan itibaren yayılmaya başlamasından sonra yerleşim Süryani piskoposluğunun merkezi durumuna geldi. Kadıköy Konsili tarafından MS 451 yılında Hasankeyf’teki piskoposluğa Kardinal unvanı verilmiştir.

Hasankeyf 640 senesinde, Halife Ömer döneminde İslâm ordusu tarafından ele geçirildi. Emeviler, Abbasiler, Hamdaniler ve Mervaniler egemenliğinde kalan yerleşim 1102 senesinde Artuklular tarafından ele geçirilmiştir. Artuklu beyliği’ nin 1102-1232 yılları içinde başkentliğini icra eden Hasankeyf, en parlak dönemini bu tarihlerde yaşamıştır. Artuklular döneminde imar edilerek kale kasabası özelliğinden kurtulup kent haline geldi. 1232 senesinde Eyyubiler tarafınca ele geçirilen yerleşim, 1260 Moğollarca ele geçirildi ve tahrip edildi. Hasankeyf’ in Eyyubi hakimi Hülagü’ ye bağlılığını bildirerek şehirdeki egemenliğini devam ettirebildi. Hasankeyf, 14. Yüzyılda mühim bir şehir olma özelliğini korumakla birlikte eski parlak günlerine kavuşamadı. 1462 yılında Uzun Hasan tarafınca ele geçirilen şehir Akkoyunlu topraklarına katıldı. Akkoyunlular’ ın kilo vermesiyle 1482 senesinde Hasankeyf’ te Eyyubi emirlerinin yönetimi yine başlamıştır. Bir süre sonra Safeviler’ in denetimine geçen yerleşim, 1515 tarihinde Osmanlı topraklarına katılmıştır. 1524 yılına kadar Osmanlı yönetimine bağlı Eyyubi yöneticiler tarafıncaidare edilen Hasankeyf, bu tarihten itibaren Osmanlı idarecileri tarafından yönetilmeye başlamıştır.

17. Yüzyıldan itibaren ana tecim yollarının değişmesi ve Osmanlı-İran savaşları sonucunda ticarette görülen duraklama neticesinde kent önemini yitirdi. 1867 yılından sonrasında Mardin Midyat’a bağlı olan yerleşim, 1926 yılında Gerçüş ilçesine bağlanmıştır. 1990 yılında Batman’ın il olmasıyla ilçe bu şehre bağlanmıştır.

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Ford’un Kurucusu, Henry Ford’un Hayatı !

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478