Kaptan Kidd (1645–1701)

1645 yılında İskoçya’da doğduğuna inanılıyor. Korsanlıkla mücadele etmesi için göreve atandı fakat daha sonra korsanın ta kendisi oldu. 1698 yılında bir Ermeni tüccar gemisini yağmaladı. Yağmaladığı gemide satenler, müslinler, altın ve gümüş bulunuyordu. Fakat Kaptan Kidd için üzücüdür ki, yağmaladığı geminin kaptanı da İngilizdi ve hazinelerin çoğu İngiliz Doğu Hindistan Şirketi’ne aitti.

Daha sonra Kaptan Kidd yakalandı ve Londra’ya getirildi. Korsanlık yapmaktan ve gemi mürettebatından birini öldürmekten suçlu bulundu.

1701 yılında idamı sırasında boynuna geçirilen ilk iki ip koptu, üçüncüsünde ancak idam edilebildi. Bedeni katrana batırıldı ve Thames Nehri yanına korsanlara ibret olsun diye zincirlendi.

Efsaneye göre Kaptan Kidd yağmadan elde ettiği ganimetleri sakladı. Bu da dünyanın dört bir yanında insanların define avına çıkmasına neden oldu. Robert Louis Stevenson’ın Hazine Adası kitabına da ilham kaynağı oldu.

KAPTAN KIDD’E AİT OLDUĞU DÜŞÜNÜLEN “HAZİNE”


Madagaskar’da çalışmalarını yürüten arkeologlar kötülüğüyle ünlenmiş İskoç korsan William Kidd’e ait olduklarını düşündüklerini hazineye ait bir obje buldular.

Madagaskar’da çalışmalarını yürüten arkeologlar kötülüğüyle ünlenmiş İskoç korsan William Kidd’e ait olduklarını düşündüklerini bir obje buldular. 50 kilo ağırlığında gümüş bir külçe olan bu obje dalgıçlar tarafından su altından çıkartıldığında askerler tarafından korundu.

Kaptan Kidd 1701 yılında bir yolculuktan dönerken korsanlık yaptığı gerekçesiyle öldürülmüştü.

İngiliz konsolos Timothy Smart bu buluntunun Madagaskar’ın tarihi değerini arttırmasını ve daha çok turisti adaya çekmesini umduğunu belirtti.

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
  • Tarihe Damga Vurmuş En Meşhur 8 Gemi10 ay önce
  • […] korsan William Kidd’in sahip olduğu […]

Sıradaki içerik:

Mustafa Kemal’in Samsun’a Çıkışı 19 Mayıs 1919

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478