Nazi Almanyası Tankı Tiger II

Tiger II, İkinci Dünya Savaşı’nda kullanılmış bir Alman ağır tankıdır. Tiger I’in halefi olan Tiger II’nin tasarımı, ağır tank Tiger I’de kullanılan kalın zırhı orta tank Panther’de kullanılan eğimli zırh ile birleştirmiştir. Tank yaklaşık 70 ton ağırlığındaydı ve 100 ile 185 milimetre kalınlığında ön zırh ile korunuyordu. Ana silah olarak uzun namlulu 8,8 cm tanksavar topuna sahipti.

Tiger II, Alman Ordusu ve Waffen-SS’in ağır tank taburlarında görev yaptı. İlk olarak 11 Temmuz 1944’te Müttefiklerin Normandiya Çıkarması sırasında 503. Ağır Panzer Taburu tarafından savaşta kullanıldı. Doğu Cephesi’nde Tiger II ile donatılan ilk birlik, 1 Eylül 1944’te envanterinde 25 Tiger II bulunan 501. Ağır Panzer Taburu oldu.

Doğu Cephesi’nde, ilk olarak 12 Ağustos 1944’te 501. Ağır Panzer Taburu Lvov-Sandomierz Taarruzu’na direnmekte kullanıldı. Birlik Baranów Sandomierski yakınlarındaki Vistül Nehri üzerindeki Sovyet köprü başına saldırdı. Oględów yolunda üç Tiger II, birkaç T-34-85 tarafından pusuda imha edildi. Bu tanklar mürettebatın ölümüne neden olan mühimmat patlamalarına maruz kaldığı için ana top mermilerinin taretin içinde saklanması yasaklandı; bu yasak tankın mühimmat kapasitesini 68’e düşürdü. 501’in 14 kadar Tiger II’si, 11 ve 14 Ağustos arasında Sovyet T-34-85 ve IS-2 tankları ile ISU-122 tank avcıları tarafından uygunsuz kumlu arazide pusuya düşürülerek imha edildi veya ele geçirildi. Üç operasyonel Tiger II’nin ele geçirilmesi Sovyetlerin Kubinka’da test yapmalarına ve aracın güçlü ve zayıf yönlerini değerlendirmelerine olanak verdi.

Kalın zırhı ve güçlü uzun menzilli topu, Tiger II’ye ön cepheden çatışmalarda tüm Müttefik ve Sovyet tanklarına karşı önemli bir avantaj sağladı. Bu özellikle Batı Cephesi’nde geçerliydi; D-Day’den sonra Avrupa’ya dağılmış birkaç M4 Sherman ve 1945’te getirilen birkaç M26 Pershing dışında ne İngiliz ne de ABD kuvvetleri Tiger II ile doğrudan çatışmaya girebilecek ağır tanklara sahip değildi. Bir raporda, Tiger II’nin ön zırhının Müttefiklerin en ağır zırh delici tank topu 122 mm D-25T’ye karşı dayanıklı olduğunu ortaya koydu. Öte yandan, Şubat 1945’te yayınlanan bir belgede, Zırh delici sabot mermi kullanan İngiliz QF 17-pounder 76,2 mm topun teorik olarak Tiger II’nin taretini ve burnunu 1.000 ile 1.200 metre mesafeden delebileceğini değerlendirmekteydi; ancak bu raporda mermi çarpma açısı yer almamış, muhtemelen 90 derecelik ideal açı kullanılmıştır. Bazı kaynaklar Tiger II’nin ön zırhının savaşta delindiğine dair hiç bir kanıt olmadığını iddia etmektedir.

Günümüzde Tiger II’nin tek çalışan örneği Musée des Blindés, Saumur, Fransa’da sergilenmektedir. Üretim taretine sahiptir ve halka açıktır. Bu tank 1. Bölük, 101. SS Ağır Panzer Taburu’na aitti. 23 Ağustos 1944’te motor problemleri nedeniyle Mantes-la-Jolie yakınlarındaki Brueil-en-Vexin’de mürettebatı tarafından terk edildiği düşünülüyor. Eylül 1944’te Fransız Ordusu tarafından kurtarıldı ve 1975’te müzeye gönderilmeden önce Satory’deki bir fabrikada saklandı. 123 numaralı tareti taşıdığına inanılan tanka müzenin kurucusu Albay Michel Aubry, savaşın sonunda komuta ettiği Sherman tankını tahrip eden Tiger II’nin onuruna 233 taret numarası koymuştur. Ele geçirilen diğer Alman araçlarının aksine bu Tiger II asla Fransız Ordusu tarafından kullanılmadı.

2 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Amerikan Tankı M4 Sherman

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478